Zarządzanie produkcją w Industry 4.0

Zarządzanie produkcją w świecie, który jeszcze nigdy nie rozwijał się tak szybko, jak teraz nie jest łatwe. Postęp technologiczny ma szalone tempo i wymusza zmiany w każdym sektorze gospodarki – w tym także przemyśle. Nowoczesne przedsiębiorstwo przemysłowe musi nadążać z wdrażaniem nowych technologii, gdyż wyłącznie w ten sposób może utrzymać przewagę konkurencyjną. Dowiedz się, jak nowe technologia wpływa na rozwój przemysłu i poznaj nowoczesne rozwiązania, które pomagają pozostać na topie największym firmom.

Spis treści:

  1. Czym jest Przemysł 4.0?
  2. Nowoczesne technologie w przemyśle 4.0
  3. Jakie nowe technologie są stosowane w przedsiębiorstwach przemysłowych?
  4. Jakie korzyści przynoszą zaawansowane technologie?

Czym jest Przemysł 4.0?

Przemysłem 4.0 nazywamy czwartą rewolucję przemysłową, której głównym motorem są nowoczesne technologie w produkcji. Wdrożenie inteligentnych urządzeń pozwala na znaczącą poprawę produktywności i wydajności, a nawet pozwala zmniejszać koszty pracy przy jednoczesnym zwiększeniu jakości wyrobów.

Przemysł 4.0 opiera się na wdrożeniu rozwiązań, które integrują ludzi z maszynami na produkcji. Większość maszyn ma także niezależną zdolność komunikowania się ze sobą.

Nowoczesne technologie w przemyśle 4.0

Żaden ekspert nie wątpi już w konieczność zastosowania nowoczesnych technologii w produkcji przemysłowej. Dynamiczne środowisko wymusza stosowanie rozwiązań, które pozwalają na mierzenie efektywności działań i postępów w czasie rzeczywistym.

Zakłady przemysłowe wykorzystują technologię do podnoszenia konkurencyjności swoich przedsiębiorstw na każdym etapie łańcucha wartości, w tym łańcucha dostaw, obsługi klienta czy usług posprzedażowych.

Jakie nowe technologie są stosowane w przedsiębiorstwach przemysłowych?

Symulacje cyfrowe

Doskonałym przykładem zastosowania nowoczesnych technologii w przemyśle jest koncepcja cyfrowego bliźniaka. To nowoczesne rozwiązanie, które pozwala na sprawdzenie efektywności planowanych zmian, jeszcze przed ich wdrożeniem.

Digital twin jest koncepcją cyfrowej repliki procesu, zadania lub obiektu, która wykorzystuje algorytmy uczenia maszynowego. Technologia pozwala na odnalezienie wszelkich nieprawidłowości w czasie rzeczywistym. Na przesyłanie danych w czasie rzeczywistych pozwalają systemy cyberfizyczne, które wysyłają dane bezpośrednio od maszyny do systemu.

Ta sztuczna inteligencja pozwala na stawianie hipotez i tworzenie dokładnych scenariuszy planowanych wdrożeń. Technologia daje nieograniczone możliwości rozwoju przemysłu, gdyż pozwala na nielimitowane sprawdzanie nowych wdrożeń bez rzeczywistego wkładu kapitału.

IoT – internet rzeczy

Kolejnym przykładem pionierskich nowoczesnych technologii, które znajdują efektywne zastosowanie w przemyśle, jest IoT (ang. Internet of Things lub Intelligence of Things). To system automatyzacji, w której czujniki połączone z inteligencją komputerową pozwalają na sprawdzenie stanu aktualnego działania, a w przyszłości także optymalizacje poszczególnych procesów.

Monitoring maszyn przynosi najlepsze efekty, jeśli jest wdrożony z własnym parkiem maszynowym. Wówczas nie wymagana jest praca ludzkich operatorów do zbierania danych, a system przedstawia automatyczne raporty, które są zwolnione od ludzkich błędów.

Roboty autonomiczne

W kolejnych kilku latach branżę przemysłową odmienią także roboty autonomiczne, które będą współdziałać w pracy z ludźmi. Obecnie najczęściej na hali przemysłowej używane są głównie urządzenia kontrolne i ostrzegawcze zgodne z metodą Poke Yoke, jednak nowoczesne technologie będą potrafiły wykonywać znacznie bardziej skomplikowane zadania. Roboty będą uczyć się od ludzi wykonywania poszczególnych procesów, co pozwoli w przyszłości ograniczyć koszty związane z zatrudnieniem.

Integracja systemów

Nowoczesne rozwiązania obejmują także kompleksowe integracje systemów, które pozwalają na zarządzanie produkcją i przedsiębiorstwem z pozycji jednego lub kilku zintegrowanych systemów. Przykładem takiego rozwiązania są systemy ERP i WMS.

System ERP umożliwia zarządzanie zasobami ludzkimi i produkcyjnymi. Dzięki zastosowaniu technologii kierownik może bardzo łatwo przydzielić wszelkie zadania pracownikom, w dowolnym momencie sprawdzić i efektywność czy skontrolować dostawy produktu.

System WMS to nowoczesny system magazynowy, który jest sporym ułatwieniem dla całego przemysłu. Pozwala łatwo przyjmować i wydawać towary po numerze partii czy umożliwia optymalizację stanów magazynowych.

Co ważne, niemal wszystkie zaawansowane technologie do zarządzania przedsiębiorstwem mogą być ze sobą zintegrowane. Co to oznacza dla właściciela czy kierownika? Może on w każdym momencie i w każdym miejscu sprawdzić kondycję swojej firmy, a także ocenić bezpieczeństwo podejmowanych działań, co z kolei przyczynia się do efektywnego zarządzania przedsiębiorstwem.

Zobacz także: Jak system MES wspiera transformację Przemysłu 4.0.?

Big Data

Wdrożenie inteligentnych urządzeń znacząco poszerza zdolność do zbierania, przechowywania i analizowania danych. Zaawansowane technologie identyfikują na bieżąco nieefektywności procesów i tzw. wąskie gardła produkcyjne, co z kolei prowadzi do znaczącej optymalizacji zasobów i zwiększenia efektywności produkcji. A to zdecydowania poprawia skuteczne zarządzanie produkcją.

Zarządzanie produkcją: Jakie korzyści przynoszą zaawansowane technologie?

Nowe technologie umożliwiające sprawne monitorowanie maszyn oraz komunikację pionową i poziomą (na linii maszyna-człowiek oraz maszyna-maszyna) pozwalają wniesienie na wyższy poziom słynnego modelu produkcji Just in Time. Co to oznacza dla przemysłu? To unikatowa możliwość stworzenia przedsiębiorstw, w którym realnie nie będą występować marnotrawstwa.

Sztuczna inteligencja, która pozwala na monitorowanie przedsiębiorstwa i sytuacji na świecie w czasie rzeczywistym, zapewnia firmie unikatową możliwość dostosowywania się do wydarzeń na rynku.

Automatyzacja produkcji to nie tylko systemy monitorowania produktu, które zwiększają wydajność pracowników. To przede wszystkim systemy, które zapewniają przedsiębiorstwu bezpieczeństwo w bardzo dynamicznych sytuacjach rynkowych.

Na całym świecie mamy obecnie wielką rewolucją dot. automatyzacji narzędzi, a nawet pracowników. Wiele przedsiębiorstw z dozą nieufności przygląda się poczynaniom branży IT w przemyśle, jednak warto pamiętać o tym, że ci, którzy teraz docenią zastosowanie nowoczesnych technologii, zostaną „w grze”.

Obecne realia rynkowe nie pozwalają na produkcję w oparciu o tradycyjne modele. Jej elastyczność jest zbyt mała w porównaniu do dynamiki zmian w przemyśle. Przedsiębiorstwa, które kurczowo trzymają się starych zasad, z czasem utracą swój potencjał w pełni i zostaną zastąpione przez tych, którzy wiedzą, że zastosowanie nowoczesnych rozwiązań jest koniecznością w XXI wieku.