W wielu firmach produkcyjnych ma miejsce zwiększanie mocy produkcyjnych oraz ciągłe doskonalenie. W końcu efektem ubocznym zawsze są przejściowe problemy z nadmiarem dokumentacji i obiegiem informacji. Szybko rosnące zatrudnienie i niedojrzałe jeszcze procedury powodują zamieszanie.
Spis Treści:
Klient
Erplast sp. z o. o. jest jedną z wiodących spółek w branży infrastruktury drogowej w Polsce. Zatrudnia ok. 100 osób i prężnie się rozwija, rozbudowując park maszynowy i wdrażając nowe produkty oraz usługi.
Problem
U naszego klienta jeden z problemów stanowiło rozliczenie czasu pracy. Był on dotkliwy szczególnie w obszarze pracowników z Ukrainy. Nie tylko mieli problemy z odnalezieniem się w polskich realiach, ale ich papierowe raporty czasu poświęconego na zadania były trudne do sprawdzenia. Nie mówiąc już o kontrolowaniu normatywów operacji produkcyjnych i rozliczeniu surowców. A pamiętajmy, że z agencjami pracy trzeba się rozliczyć za godziny pracowników, a nie za efekty ich pracy.
Niestety, istniejący system ERP w żaden sposób nie wspierał Zarządu w rozwiązaniu tego problemu. W sumie nie ma co się dziwić. Systemy ERP są świetne do księgowości. Produkcji potrzeba rozwiązań przygotowanych przez praktyków z wieloletnim doświadczeniem i intuicją dostosowanych do potrzeb danej firmy. Zarząd Klienta zdawał sobie z tego sprawę. Jako firma z tradycjami i otwarta na innowacje, widział potrzebę wprowadzenia systemu klasy APS + MES.
Rozwiązanie i efekty
Skutecznym rozwiązaniem problemów z rozliczeniem czasu pracy w firmie Erplast sp. z o. o. jest moduł RCP (rozliczenia czasu pracy) Optimakers i proste panele meldunkowe. Optimakers działa w przeglądarce internetowej, więc wystarczyły proste tablety z czytnikami kart zbliżeniowych zamknięte w metalowe obudowy przyczepione do wejść i wyjść.
Optimakers sprytnie zmodyfikowany pod produkcję i pracowników tej konkretnej firmy oszczędził działowi HR ok. 6 godzin pracy dziennie. Od tej pory żadne dokumenty nie pozostawały niezarejestrowane, a kadra menedżerska miała pełny obraz sytuacji dzięki raportom RCP jak i panelom meldunkowym. Znacznie ułatwiło to również rozliczenie z agencją pracy.
Teraz dokładnie widać ile czasu pracownik spędził na palarni, ile na przerwie śniadaniowej, a ile na faktycznej pracy.
Oczywiście należy pamiętać, że samo wdrożenie systemu nie spowoduje od razu poprawy sytuacji. Ważne jest też nastawienie pracowników do zmian, które często związane jest z tym jak ich przełożeni komunikują wprowadzane zmiany. Proces wdrożenia u naszego klienta był przeprowadzony tak, żeby wszyscy pracownicy (a szczególnie Ci na hali produkcyjnej) mieli pewność, że narzędzie informatyczne usprawnia i ułatwia ich pracę. Już nie muszą wypisywać kart pracy. Teraz wystarczy dotknąć kartą panelu meldunkowego. Skutkuje to zaangażowaniem pracowników oraz chęcią do zmiany, a to jest kluczowe, aby osiągnąć sukces.
Podsumowanie
Klienci, którzy korzystają z planowania i realizacji zadań za pomocą paneli meldunkowych Optimakers otrzymują nie tylko automatyczne rozliczenie czasu pracy i surowców. Optimakers może również naliczać wynagrodzenia akordowe i premie od efektywności. Wdrożenie pomaga usprawnić i przyspieszyć proces produkcyjny, jak również uporządkować dokumenty związane z pracownikami. Wiele firm na rynku widzi potrzebę wprowadzenia systemu klasy ERP – zapomina jednak, że nie jest to program stricte produkcyjny tylko administracyjno-księgowy. A dzięki Optimakers można oprzeć rozliczenie produkcji nie tylko o meldunki pracowników, ale też rzetelne dane z maszyn. Kluczowa jest ich inteligentna korelacja zapewniana przez system.
Zależy Ci na uporządkowaniu spraw produkcyjnych i zwiększeniu motywacji pracowników? Zapraszamy do kontaktu z autorem wpisu.