Jak zaplanować pracę w firmie, by zapobiec przestojom? Jak zapewnić optymalne obłożenie wszystkich stanowisk pracy? Jak zlecić kontrolę jakości, by szybko wykryć przyczynę problemów? W zarządzaniu procesem produkcji mebli odpowiedź na każde z tych pytań może mieć kluczowe znaczenie dla opłacalności, sprawności oraz jakości realizowanych prac.

Przy złożonych produktach tradycyjne narzędzia planowania takie jak ręcznie edytowane arkusze kalkulacyjne stają się nieefektywne. Osoby decyzyjne i pracownicy potrzebują inteligentnego programu do zarządzania produkcją mebli, aby nie tracić czasu na czynności, które można wykonać automatycznie. Informatyczny system zarządzania produkcją mebli od Optimakers występuje tu w roli niezawodnego, elektronicznego asystenta, odciążając kadrę zarządzającą we wszystkich powtarzalnych zadaniach.

Jakie działania może wykonać program do zarządzania produkcją mebli?

Jego potencjał jest ogromny – począwszy od monitorowania stanów magazynowych i wysyłania zamówień do dostawców, poprzez tworzenie harmonogramów produkcji, aż po kontrolę jakości i sporządzanie raportów. Jedną z największych zalet wdrożenia zintegrowanego systemu zarządzania produkcją mebli jest fakt, że wszystkie informacje dotyczące zamówień, dostawców, produkcji, kontroli jakości – zarówno bieżące, jak i archiwalne – są dostępne w jednym miejscu. Przepływ informacji w przedsiębiorstwie jest błyskawiczny i niezakłócony, a do poszczególnych etapów przypisane zostają także potrzebne dokumenty (takie jak raporty, karty kontroli jakości itp.). Oczywiście osoby decyzyjne mają możliwość określenia, które dane czy funkcje mają być dostępne dla danego użytkownika systemu. Dzięki precyzyjnie ustawionym dostępom pracownik korzysta wyłącznie z tych elementów bazy danych i tych funkcjonalności, które są niezbędne do realizacji jego zadań.

91%
Wzrost optymalizacji
Intuicyjność
98%
Skraca pracę o
79%

System dla produkcji mebli

Sterowanie procesem produkcji mebli przy pomocy systemu informatycznego daje planiście bardzo dużą swobodę podejmowania decyzji. Przyjęcie pilnego zamówienia na dodatkową partię mebli nie stanowi problemu, ponieważ odpowiednie zmiany w harmonogramie produkcji można wprowadzić dosłownie kilkoma kliknięciami.

System MES lub WMS od Optimakers sam określi przy tym dostępność poszczególnych stanowisk pracy czy też konkretnych maszyn, uwzględniając np. stosowany w przedsiębiorstwie system zmianowy. Pokaże też aktualne stany magazynowe, ułatwiając wybór dostawcy i wysłanie zamówienia. Wszelkie potrzebne dane, takie jak informacje o strukturze materiałowej oraz przypisanych do danego produktu stanowiskach pracy umieszcza się w systemie wcześniej – dlatego poszczególni użytkownicy korzystają z gotowych, kompletnych podpowiedzi bez obciążania własnej pamięci i bez ryzyka błędu.

Gdy analizowanie i planowanie są w znacznym stopniu zautomatyzowane, optymalizacja procesu produkcji mebli przebiega znacznie łatwiej. System pozwala lepiej kontrolować zużycie materiałów, rozliczać produkcję i pracowników produkcyjnych, a nawet szybciej reagować w razie awarii – choćby podczas oceny, jak mocno wpłynie ona na harmonogram prac. Zmniejsza też ryzyko braków, ponieważ ułatwia obsługę wewnętrznych reklamacji.

W razie potrzeby osoba nadzorująca może zlecić kontrolę, monitorować jej stan i analizować wyniki, korzystając wyłącznie z danych zamieszczonych w systemie zarządzania produkcją mebli. W systemach od Optimakers znajdują się zatem wszystkie dane ważne dla dostaw, magazynowania, produkcji i kontroli jakości, a wszelkie procesy przebiegające w firmie znajdują logiczne odwzorowanie w systemie. Utrzymanie pełnej kontroli nad całością produkcji staje się dzięki niemu nie tylko możliwe, ale wręcz proste – również ze względu na intuicyjną obsługę systemu.

Chcesz wiedzieć więcej?

Umów się na bezpłatną prezentację, gdzie pokażemy Ci możliwości systemów, lub zapytaj o elementy, które Cię interesują, a wszystko napiszemy!

System MES: Przetestuj za darmo!

Przetestuj wersję demo 14 dni zupełnie bezpłatnie. Sprawdź, czy nasze rozwiązanie spełni Twoje oczekiwania.