W branży nowoczesnych technologii każdy dzień to wyścig. Firmy muszą pracować intensywnie, bezbłędnie i z maksymalną wydajnością. Przy zaawansowanych procesach wytwarzania podzespołów oraz kompletnych urządzeń nieodzowne okazuje się zastosowanie programu do zarządzania produkcją elektroniki. Pozwoli on na efektywne planowanie wszystkich kluczowych procesów – dostaw, produkcji, kontroli jakości, obsługi zamówień.
Zapewni też tak pożądaną elastyczność w podejmowaniu decyzji. Jeśli do tej pory planista musiał przeprowadzać czasochłonną analizę możliwości produkcyjnych, to przy wykorzystaniu informatycznego systemu zarządzania produkcją elektroniki wszystkie niezbędne analizy wykona błyskawicznie. O wiele łatwiejsze okazuje się również rozliczanie pracowników produkcyjnych, szacowanie strat powstałych w wyniku braków produkcyjnych czy też układanie nowego planu pracy w razie awarii.
Zobacz wszystkie poradniki wideo
System do zarządzania produkcją elektroniki ma kilka zadań do wykonania – najważniejsze z nich to maksymalne odciążenie osób decyzyjnych. Nawet najlepszy system nie zastąpi działania planisty czy zakupowca, ale może sprawić, że zaawansowane analizy będą wykonywane przez komputer, a człowiekowi pozostanie podejmowanie ważnych decyzji. Liczba operacji wykonywanych przez system zarządzania produkcją elektroniki jest ogromna, ale program wykonuje potrzebne kalkulacje błyskawicznie. Dzięki temu nawet tak zaawansowana zmiana w harmonogramie, jak wyłączenie np. jednej z linii technologicznych w związku z awarią, nie stanowi żadnego problemu. Dodatkowy atut to fakt, że obliczenia wykonywane przez komputer nie są obarczone ryzykiem błędu – wystarczy, że osoba obsługująca system wprowadzi do nich prawidłowe dane. W przypadku zintegrowanego systemu zarządzania produkcją elektroniki system od Optimakers proces wprowadzania danych jest jednak w pełni intuicyjny i maksymalnie uproszczony.
Odbiorcy elementów i podzespołów elektronicznych wymagają od producentów stuprocentowej powtarzalności produkcji. Dany element może zostać wmontowany w zaawansowane urządzenia i nieraz właśnie od takiej pojedynczej części zależy w dużym stopniu niezakłócone funkcjonowanie całego układu. Z tego względu ogromne znaczenie dla optymalizacji procesu produkcji elektroniki ma właściwie przeprowadzana kontrola jakości.
System MES wspiera ją na każdym etapie i również automatyzuje. Osoba nadzorująca pracę może wyznaczyć precyzyjnie obszary – a nawet pojedyncze czynności – które trzeba poddać uważniejszej obserwacji. W systemie odnotowywane są również szczegółowe wyniki kontroli. Dysponując takimi danymi, kierownicy i menedżerowie mogą podejmować skuteczne działania naprawcze i bardzo szybko eliminować błędy lub braki.
Sporą uciążliwością dla osób decyzyjnych w firmach jest często trudność w dostępie do aktualnych danych na temat procesów produkcyjnych. Okresowo dostarczane raporty mogą okazać się niewystarczające. Zarządzanie procesem produkcji elektroniki staje się znacznie skuteczniejsze, jeśli wszystkie dane można odtworzyć w czasie rzeczywistym, a kierownictwo w dowolnej chwili może wygenerować zestawienia i raporty obejmujące pożądany zakres danych. Taka możliwość ułatwia bardzo szybkie, wręcz bieżące reagowanie na jakiekolwiek nieprawidłowości. W systemach od Optimakers administratorzy mogą precyzyjnie określać uprawnienia do odczytu i edycji danych, tak by każdy z użytkowników otrzymał wgląd dokładnie w te informacje, które są dla niego niezbędne do skutecznego podejmowania decyzji. Dzięki wdrożonym usprawnieniom sterowanie procesem produkcji elektroniki funkcjonuje niczym w dobrze nakręconym mechanizmie zegarowym – precyzyjnie i bezbłędnie.