Przedsiębiorstwa działające w branży specyfików odżywczych muszą zapewnić swoim odbiorcom bardzo wysoki standard produktów. System zarządzania produkcją odżywek powinien gwarantować, że wszystkie procesy będą przeprowadzane w sposób rzetelny, dokładny i zgodny z restrykcyjnymi normami bezpieczeństwa oraz jakości. Wielu producentów decyduje się zresztą na sformalizowanie takich procedur – dlatego wdrażają u siebie systemy zarządzania jakością. Proces taki jest jednak oczywiście czasochłonnym i trudnym wyzwaniem.
Bez względu na to, w jaki sposób dana firma dba o wypełnienie swoich obowiązków, lepiej by wspierały ją w tym solidne narzędzia – takie jak posiada system do zarządzania produkcją odżywek od Optimakers. Poszczególne moduły systemu Optimakers obejmują wszystkie działy i obszary firmy, całą jej wewnętrzną logistykę.
Zobacz jak działa system od Optimakers w naszych wideo poradnikach!
System do zarządzania produkcją odżywek
W jaki sposób informatyczny system zarządzania produkcją odżywek pomaga menedżerom i kierownikom w ich pracy? Przede wszystkim ułatwia uporządkowanie i zgromadzenie wszystkich ważnych dla przedsiębiorstwa danych – począwszy od bazy dostawców i podwykonawców, poprzez stosowane operacje i technologie (dla których tworzy się szablony), aż po szczegółowy harmonogram z uwzględnieniem systemu pracy zmianowej. Nawet najbardziej skomplikowane procesy technologiczne można odwzorować w postaci sekwencji kolejnych etapów, przypisanych określonym stanowiskom lub maszynom. A kiedy zostaną one wprowadzone do zintegrowanego systemu zarządzania produkcją odżywek, program będzie mógł sam określać prawidłową kolejność realizacji zamówień i planować odpowiednie obłożenie stanowisk pracy – tak by wyeliminować ryzyko przestojów.
Automatyzacja ma ogromne znaczenie dla osób decyzyjnych w przedsiębiorstwach. Moduły analityczne – bazujące na rozwiązaniach z zakresu sztucznej inteligencji – mogą jednak spełniać także inne, bardzo ważne zadanie: sygnalizować potencjalne problemy, braki, niedobory. Program do zarządzania produkcją odżywek natychmiast poinformuje użytkownika o zaistniałych lub spodziewanych (w związku z realizacją kolejnych zamówień dla klientów) niedostatecznych stanach magazynowych.
Ochroni także przed błędami w planowaniu produkcji, nie dopuszczając do kolizji terminów w harmonogramie pracy. Wprowadzenie do modułu BOM informacji na temat struktury materiałowej każdego produktu pozwoli na automatyczne monitorowanie stanów magazynowych itp. Można zatem zauważyć, że każda informacja zapisana w systemie stanowi odwzorowanie realnych procesów przebiegających wewnątrz przedsiębiorstwa, a więc pozwala na bezpośrednie sterowanie procesem produkcji odżywek.
Jeśli firma pracuje według wdrożonego systemu zarządzania jakością lub planuje jego wprowadzenie, potrzebuje solidnego wsparcia w ocenie sztuk zgodnych, a także w niezwłocznym wykrywaniu sztuk niezgodnych. Tylko takie rozwiązanie pozwoli na dostatecznie szybką reakcję na zaistniałe nieprawidłowości. Zarządzanie procesem produkcji odżywek poprzez system MES uwzględnia również obszar kontroli jakości. W systemie można wskazać, kiedy i gdzie ma zostać przeprowadzona kontrola, jakie elementy obejmuje i kto jest za nią odpowiedzialny. Wyznaczeni pracownicy odnotowują wyniki oceny w odpowiednich rubrykach systemu, a dla przeprowadzonej kontroli można automatycznie wygenerować niezbędne dokumenty. Zostaną one wypełnione danymi wprowadzonymi przez kontrolera do systemu. Automatyzacja oceny zgodności wyrobów to kolejny krok na drodze do pełnej optymalizacji procesu produkcji odżywek, a co za tym idzie – efektywniejszej produkcji.