Producentom maszyn zależy na uzyskaniu powtarzalnej, wysokiej jakości produktów. Aby osiągnąć taki efekt, muszą oni skoordynować i nadzorować wiele procesów technologicznych, składających się często z setek operacji. Nierzadko współpracują przy tym z podwykonawcami, a więc zobowiązani są do kontrolowania także jakości pracy kooperantów.

Firmy potrzebują zatem zintegrowanego systemu zarządzania produkcją maszyn, który z jednej strony obejmie wszystkie ważne działy i procesy, a z drugiej – pozwoli zautomatyzować jak największą liczbę operacji oraz czynności. W takich zastosowaniach doskonale sprawdzają się rozwiązania bazujące na AI (ang. artificial intelligence), ponieważ mogą one realnie odciążyć osoby decyzyjne w żmudnych i obarczonych ryzykiem błędu analizach. Z takich właśnie algorytmów sztucznej inteligencji korzysta system MES do zarządzania produkcją maszyn.

Zobacz poradniki wideo

Poszczególne moduły systemu od Optimakers stanowią wsparcie dla wszystkich działów w przedsiębiorstwie. Zakupowcy gromadzą w nim bazę danych dostawców, a dzięki podglądowi aktualnych stanów magazynowych wiedzą, kiedy i jakiej wielkości zamówienie należy złożyć. Pracownicy obsługi klienta tworzą z kolei bazę kontrahentów w module CRM, a dzięki kalendarzom i przypomnieniom mogą zdecydowanie skrócić czas odpowiedzi na zapytania ofertowe oraz podnieść jakość komunikacji. Osoby odpowiedzialne za utrzymanie magazynu zyskują natomiast bardzo skuteczne narzędzie do rejestrowania i monitorowania stanów magazynowych, a także porządkowania produktów (system zarządzania produkcją maszyn wspiera bowiem m.in. znakowanie kodami kreskowymi). Sprawna komunikacja między magazynem (tutaj mamy dostępny system WMS), a działem zakupów ogranicza ryzyko przestojów w produkcji, wynikających z niedostępności materiałów.

Sercem programu do zarządzania produkcją maszyn systemu od Optimakers są jednak moduły związane z planowaniem, realizacją, rozliczaniem i kontrolowaniem produkcji oraz monitoringiem maszyn. Planiści znajdą w systemie funkcjonalności, które ułatwią im błyskawiczne wprowadzenie do harmonogramu dodatkowych zamówień, a w razie potrzeby (np. awarii urządzenia albo prac serwisowych) w kilka sekund naniosą potrzebne zmiany na istniejący plan.

100%
Wzrost kontroli

Znika wówczas całkowicie ryzyko pomyłek przy ustalaniu terminów, ponieważ informatyczny system zarządzania produkcją maszyn uwzględnia takie ograniczenia, jak zachowanie niezbędnej kolejności operacji oraz przyjęty w firmie system czasu pracy. Operacje i technologie wprowadza się do systemu w postaci szablonów – później wystarczy odwołać się do gotowego szablonu, nie trzeba zatem wpisywać poszczególnych kroków za każdym razem.

Ogromne znaczenie dla optymalizacji procesu produkcji maszyn ma monitoring urządzeń wykorzystywanych w firmie. System od Optimakers wspiera utrzymanie linii produkcyjnych, ułatwia bieżące śledzenie odczytów z poszczególnych urządzeń, a nawet przechowuje informacje o niezbędnych przeglądach serwisowych. W sten sposób zapobiega przestojom, które generowałyby straty dla przedsiębiorstwa. Sterowanie procesem produkcji maszyn to niejedyna zaleta programu – każde zrealizowane zamówienie jest bowiem zapisywane w bazie danych. Gromadzone w ten sposób informacje stanowią bezcenne źródło wiedzy dla firmy, pozwalające na skuteczną identyfikację wąskich gardeł i stopniowe wprowadzanie rozwiązań poprawiających wydajność oraz niezawodność procesów produkcyjnych. Zarządzanie procesem produkcji maszyn przy pomocy systemu MES sprawia, że przedsiębiorstwo korzysta z własnych doświadczeń, aby się rozwijać i udoskonalać.

System do zarządzania produkcją maszyn

Przetestuj wersję demo 14 dni zupełnie bezpłatnie. Sprawdź, czy nasze rozwiązanie spełni Twoje oczekiwania.