Choć same czynności w procesie wytwarzania opakowań są powtarzalne, to firmy działające w tej branży muszą liczyć się ze sporą zmiennością zarówno wielkości produkcji, jak i parametrów samych wyrobów. Z tego względu sterowanie procesem produkcji opakowań jest skomplikowane.

Bardzo często firmy z branży występują w roli poddostawców dla producentów m.in. spożywczych, rolnych, farmaceutycznych, przemysłowych, zatem wymiary opakowań, materiał wykorzystywany do ich wytworzenia, czy też nanoszone nadruki dopasowywane są do zmieniających się oczekiwań kontrahentów.

Nieodzowny staje się zatem dla nich zintegrowany system zarządzania produkcją opakowań, który pozwoli na automatyzację wielu procesów oraz zminimalizuje ryzyko błędów. Wszystkie ważne z punktu widzenia przedsiębiorstwa obszary obejmuje system od Optimakers, zawierający moduły MES, WMS, APS, CRM czy CMMS.

System MES: Korzyści w zarządzaniu produkcją

Skrócenie czasu pracy
87%
Optymalizacja pracy
95%

Przykład systemu MES – pierwsze kroki

System do zarządzania produkcją opakowań ma do wykonania wiele ważnych zadań i w bardzo odczuwalny sposób odciąża kierownictwo oraz pracowników w realizacji wyznaczonych celów. Każdy z użytkowników systemu zyskuje dostęp wyłącznie do tych informacji, które są mu potrzebne podczas wykonywania obowiązków.

Jednocześnie wszystkie dane trafiają do zbiorczej bazy, stanowiąc dla przedsiębiorstwa nieocenione i kompleksowe źródło informacji zwrotnej. Dzięki informatycznemu systemowi zarządzania produkcją opakowań można automatycznie dostosowywać plan produkcji do bieżących potrzeb, prowadzić monitoring maszyn (z dokładnością do konkretnego stanowiska – system łączy się z urządzeniem zdalnie, na podstawie adresu IP) czy też monitorować stany magazynowe materiałów. Kompleksowa informacja obejmuje ponadto m.in. terminy przeglądów sprzętu czy też statystyki awarii.

Funkcjonowanie w zmiennych warunkach – zwłaszcza w przypadku zmieniającego się sezonowo zapotrzebowania na produkty – wymaga sporej elastyczności planowania. Jednocześnie każda zmiana harmonogramu wiąże się z ryzykiem kolizji przyjętych terminów. Tu również z pomocą przychodzi system do zarządzania produkcją opakowań . Można wprowadzić do niego szablony operacji, a także szablony stosowanych technologii, informacje o strukturze materiałowej produktów i zmianowym systemie pracy. Te dane sprawiają, że w sytuacji zwiększonego zapotrzebowania produkcyjnego planista szybko zmodyfikuje harmonogram, a zakupowiec zweryfikuje, czy i jakiej wielkości dostawę trzeba zamówić. Moduł rozliczania czasu pracy pracowników należący do systemu zarządzania produkcją opakowań zapobiegnie jednocześnie przekroczeniu obowiązujących norm.

System do zarządzania produkcją opakowań

Optymalizacja procesu produkcji opakowań to jedna z najważniejszych kwestii, ale system MES może wspomóc także kontakty z klientami. Do bazy można bowiem wprowadzić listę kontrahentów, a także rejestrować w niej każde otrzymane zamówienie. W ten sposób pominięcie ważnego terminu stanie się niemożliwe, a wymiana informacji między firmą a jej odbiorcami będzie płynna. Jakość obsługi klienta to wszak jeden z najważniejszych czynników, wpływających na ocenę firmy. Nie bez znaczenia pozostaje również łatwość aktualizacji danych. O ile w przypadku wykorzystania kilku narzędzi konieczna mogłaby się okazać migracja informacji, o tyle zarządzanie procesem produkcji opakowań z systemem MES lub APS skłania do przechowywania kompleksowej bazy w obrębie jednego systemu. Modyfikacje lub uzupełnienia nazwisk, numerów telefonów czy adresów są w takiej sytuacji banalnie proste.

Chcesz wiedzieć więcej?

Umów się na bezpłatną prezentację, gdzie pokażemy Ci możliwości systemów, lub zapytaj o elementy, które Cię interesują, a wszystko napiszemy!

System zarządzania produkcją

Przetestuj wersję demo 14 dni zupełnie bezpłatnie. Sprawdź, czy nasze rozwiązanie spełni Twoje oczekiwania.