Choć w przypadku narzędzi informatycznych podnoszących efektywność pracy firm analizuje się najczęściej przykłady przedsiębiorstw przemysłowych, to system od Optimakers jest również programem do zarządzania produkcją roślinną. Praktycznie wszystkie procesy przebiegające w przedsiębiorstwach z branży uprawy roślin znajdują bezpośrednie przełożenie na analogiczne procesy w firmach z innych branż.
System zarządzania produkcją roślinną wspiera zatem zarówno procesy zakupów i dostaw, jak i planowania produkcji, jej realizacji oraz rozliczania, a nawet kontroli jakości.
Dla organizacji zajmujących się uprawą wielkie znaczenie ma możliwość automatyzacji wielu zadań i procedur. Równie ważne okazuje się zbudowanie jednej, spójnej bazy danych, zawierającej kontrahentów, poddostawców, historię zamówień, wyniki kontroli jakości, czy też dane na temat czasu pracy personelu.
System do zarządzania produkcją roślin
Sercem systemu do zarządzania produkcją roślinną jest moduł planowania produkcji. Pozwala ona na określenie terminów siewu i wzrostu roślin, niezbędnych prac pielęgnacyjnych, a także zbiorów. Rozwiązanie takie sprawdzi się zarówno w gospodarstwach rolnych, jak i firmach ogrodniczych, ale też w przedsiębiorstwach stosujących uprawę szklarniową. Na podstawie przewidywanych okresów rozwoju, wzrostu i dojrzewania roślin osoby zarządzające produkcją mogą zaplanować w systemie zarządzania produkcją roślinną kolejne etapy – bez względu na to, czy będą one dotyczyły produkcji roślin zielnych albo ozdobnych w doniczkach, czy też siewu jarych i ozimych zbóż. W programie można odnotować każde kolejne zlecenie, a następnie włączyć je do harmonogramu – System odOptimakers szybko przeanalizuje możliwości produkcyjne i wskaże np. dostępne terminy realizacji.
Dla każdego gatunku (lub grupy gatunków) roślin można ustalić osobne szablony operacji i technologii, zatem nie jest już konieczne wprowadzanie ich za każdym razem, gdy do planu pracy dodaje się zamówienie na daną roślinę. System od Optimakers – jako zintegrowany system zarządzania produkcją roślinną – sam wykorzystuje wprowadzone procedury do inteligentnej analizy i zmian harmonogramu. W przypadku produkcji roślin jadalnych lub leczniczych ogromne znaczenie zyskuje także wsparcie w kontroli jakości. Można zaplanować ją w systemie, aby mieć pewność, że w określonych momentach produkcji (np. po przyjęciu dostawy albo po zebraniu plonu) zostanie wykonana ocena zgodności produktów.
Wyznaczeni kontrolerzy otrzymują w ramach programu własne „zakładki”, w których mogą odnotować wyniki pomiarów. Dzięki temu kierownicy odpowiedzialni za sterowanie procesem produkcji roślin otrzymują informację zwrotną bezpośrednio po przeprowadzonej kontroli.
System MES lub APS można wykorzystać tak do optymalizacji procesu produkcji roślin, jak i do podniesienia jakości obsługi klienta. Wbudowany moduł CRM z kalendarzami i danymi kontrahentów bardzo ułatwia obsługę zamówień, a to klucz do budowy pozytywnego wizerunku marki na rynku.
Wszyscy docenią natomiast niezwykle wygodny w obsłudze i bardzo przejrzysty moduł zamówień, w którym można ustawić opcję automatycznego przypominania o malejących stanach magazynowych. Pracownicy działu zaopatrzenia otrzymują jednocześnie narzędzie, w którym mogą tworzyć i aktualizować listę wszystkich współpracujących z przedsiębiorstwem dostawców. Natomiast osoby odpowiedzialne za kadry i płace będą mogły łatwiej rozliczać pracowników produkcyjnych z przepracowanych godzin, zyskując jednocześnie gwarancję zgodności czasu pracy z przepisami.
Dzięki systemom od Optimakers i sprawnemu zarządzaniu procesem produkcji roślin efektywność przedsiębiorstwa szybko ulegnie poprawie.
Chcesz wiedzieć więcej?
Umów się na bezpłatną prezentację, gdzie pokażemy Ci możliwości systemów, lub zapytaj o elementy, które Cię interesują, a wszystko napiszemy!