Co jest ważne w planowaniu produkcji? Po pierwsze wykwalifikowana kadra i maszyny produkcyjne. Ale i te elementy mogą okazać się niewystarczające, gdy na pokładzie brakuje rozwiązania w postaci systemu MES. Takie połączenie zapewni Ci maksymalną wydajność Twojej produkcji, a co tym idzie płynność procesów i stabilność zarobków.

Panel meldunkowy OptiMES nie tylko deleguje zadania, ale także rozlicza surowce, czas pracy, tworzy dokumenty magazynowe w sposób automatyczny, usprawnia kompletacje, załadunki i wiele innych.

System MES: Plany zamówień w produkcji

Śledź w czasie rzeczywistym zaplanowane procesy produkcyjne, a także ich postępy. Wszystko w szczegółowym planie operacyjnym. Możesz sprawdzić także wąskie gardła i potencjalne ryzyka. To daj Ci dłuższy czas na reakcję. Zmiana planu produkcji jest intuicyjna. Działa na zasadzie przeciągnij i upuść. Możesz także użyć automatycznego przeplanowania, które bazuje na priorytetach zamówień czy terminów dostaw do klienta – dokładnie na tym co wybierzesz. A gdy potrzebujesz innej perspektywy, to przełączasz się na plan zamówień. 

System MES: Zwiększenie wydajności w produkcji

Zapomnij o: 

  • niejasnym podziale pracy,
  • błędach w komunikacji,
  • raportach w wersji papierowej,
  • dziesiątkach kolumn i wierszy w Excelu
93%
Wzrost kontroli

System OptiMES automatycznie rozdzieli pracę między pracowników i stanowiska. Pracownik loguje się przez PIN albo kartę zbliżeniową (RFID) i to wystarczy, by wiedział co ma robić – widzi listę swoich prac i terminy ich realizacji. Raportuje sam za siebie, albo za całą brygadę postępy produkcji, przestoje, awarie, partie, przerwy i inne zdarzenia. Podejmuje zadania i je zdaje, a Ty dostajesz automatycznie rozliczenie czasu pracy, surowców i narzędzi. Natomiast kontrola jakości powiadamiana jest automatycznie o nowych sztukach do przeprocesowania.

System MES: Panele meldunkowe

Wszystkie rysunki, pliki, parametry, narzędzia, surowce, szkice czy notatki możesz przesyłać teraz w chmurze. Jeżeli chcesz, to możesz zrezygnować z tradycyjnych metod, które miały duże ryzyko błędu. Przesył tych danych ustalasz według potrzeb. Konkretne raporty trafiają do wyznaczonych osób w Twojej firmie. Każdy otrzymuje te informacje, których potrzebuje. Niczego ponad stan. 

System MES pilnuje także kompletacji, załadunków i spedycji. Integruje się z dowolnymi czytnikami kodów kreskowych i kodów QR. Twoi pracownicy również mogą komunikować się przez OptiMES. Wydrukują etykiety, przekażą zmiany, wygenerują automatyczne dokumenty magazynowe. 

Realizuj produkcję, drukując papierowe karty pracy, zamiast panelu meldunkowego. Albo połącz obydwie metody. Wydrukowane karty pracy zawierają wszystkie potrzebne informacje o surowcach, technologii, narzędziach, konfiguracji stanowiska/maszyny, czasach, terminach itd. oraz kody kreskowe czynności. Pracownik skanuje tylko kod kreskowy operacji – prościzna!

Korzyść: Unikasz niedopowiedzeń, błędów w przekazywanych informacjach, opóźnień i poprawiasz organizacje w przepływie dokumentacji. 

System MES: Kontrola jakości w produkcji

Kontroluj jakość w produkcji. Kontroler automatycznie dostaje powiadomienie o nowej sztuce, sztukach czy partiach produktów do przeprowadzenia kontroli. Partie są też blokowane, co oznacza ułatwioną kontrolę jakości. Wyniki te dodawane są w systemie, a ten przygotowuje plan działań dla konkretnego pracownika. Dla tego, które dostanie to zadanie. Może być to poprawa wadliwej sztuki lub odwrotnie – premia za zerową brakowość w danym miesiącu. W systemie możesz również umieścić inne pliki, takie jak zdjęcia, rysunki. Możesz to zrobić z dowolnego urządzenia pomiarowego lub smartfona czy tabletu. 

Korzyść: Pełna kontrola nad jakością produktów. Powiadomienia o wadliwych sztukach i całych partiach. System nagradzania lub powiadomień dla pracownika. Możliwość automatycznego przeplanowania.

Ile wdrożeń już mamy na koncie?

0
Współpraca przyniosła założony efekt w 250 punktów (w każdym 2-3 pracowników). Firma Optimakers przekroczyła nasze oczekiwania zapewniając nam asystę w czasie trwania wdrożenia, chociaż umowa tego nie przewidywała.​
Piotr Mazurek​
Fabryka WAG​

System MES: Traceability

Traceability to możliwości z zakresu śledzialności i genealogii wyrobów gotowych i półproduktów. Całość możliwa jest dzięki panelom meldunkowym oraz podłączeniu maszyn, czujników czy wag. Korzyścią jest zachowanie zgodności z normami i certyfikatami, takimi jak ISO 90001. A także gwarancja wyrobów o najwyższej jakości. 

System MES: Rozliczanie czasu pracy w produkcji

OptiMES ustawiasz według własnych preferencji. Potrzebujesz naliczania godzin w metodzie akordowej? Potrzebujesz ustawić premie dla pracowników od efektywności? Również możesz to zrobić. Ty decydujesz jak to ma wyglądać.  Wszystko automatycznie, bezbłędnie i w odniesieniu do konkretnych osiągnięć pracowników.

Skrócenie czasu pracy
85%
Zwiększenie wydajności
79%
Poprawa kontroli pracy
100%

System MES: Normatywy – Kontrola w MES

Wszystkie obowiązujące ustalenia dotyczące produkcji, możesz ustawić w OptiMES. System automatycznie pobierze je z produkcji. Robisz to raz i gotowe. Potem otrzymujesz cały panel, w którym zbierasz i analizujesz dane. Wszystko działa automatycznie. Ty tylko sprawdzasz raporty. W ten sposób łatwo możesz porównać brygady i poszczególnych pracowników między sobą. Samo określenie normatyw oznacza automatyzację, więc nie musisz przy tym tracić dużo czasu. 

Ile to kosztuje?

System MES od Optimakers, możesz zakupić jako pojedynczy produkt lub w pakiecie z innymi rozwiązaniami do optymalizacji i zarządzania produkcją i magazynem.

Sprawdź które rozwiązanie jest najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb: Cennik

Przetestuj MES Bezpłatnie

Przetestuj wersję demo 14 dni zupełnie bezpłatnie. Sprawdź, czy nasze rozwiązanie spełni Twoje oczekiwania.