Firma Integra-Implants, specjalizująca się w produkcji implantów podokostnowych i świadcząca usługi podwykonawcze, stanęła przed wyzwaniem wdrożenia swojego pierwszego systemu do zarządzania produkcją i magazynem. Przed tym projektem nie istniał żaden system, a także brakowało dokumentacji i obiegu dokumentacji wewnętrznej.
Firma zajmuje się produkcją implantów podokostnowych. To indywidualne rozwiązanie dla pacjentów ze znacznym lub całkowitym zanikiem tkanki kostnej, u których niemożliwe jest zastosowanie przeszczepów lub zabiegów regeneracji kości.
Dodatkowo jest podwykonawcą takich usług jak mechanika precyzyjna, znakowanie laserowe, anodowanie tlenkiem tytanu czy wytrysk tworzyw termoplastycznych.
Od słowa, do czynu…
Z racji rozwoju, firma potrzebowała narzędzia, które pomoże jej w kontroli obecnych działań. Padło na rozwiązanie w postaci zaawansowanego systemu, który pomoże w dalszym rozwoju biznesu. Co ciekawe, firma do tej pory nie korzystała wcześniej z takiego rozwiązania. Nie zarządzała firmą nawet za pomocą znanego wszystkim arkusza Excel.
Zobacz: Planowanie produkcji w Excel
Po analizie dostępnych rozwiązań przedstawiciel Integra-Implants umówił się z nami na zdalną prezentację. Jest to jedna z możliwości, którą oferujemy. Można albo umówić się na spotkanie online, albo pobrać wersję darmową systemu na 14 dni. Zalecamy spotkanie z naszymi ekspertami, bo w ramach tego przygotujemy system pod faktyczne potrzeby. Po krótkim spotkaniu okazało się, że nasze systemy idealnie pasują do rozwiązań firmy Integra-Implants.
Początek współpracy
Od samego początku kontakt był bardzo dobry. Z naszej strony wyznaczony został Michał Gwizdała, doświadczony KOŃ, który wdrożył system już do nie jednej produkcji. Według naszych procesów przeprowadzamy zawsze dokładną analizę przedwdrożeniową, która pomaga nam ustalić wszystkie procesy, które zachodzą w przedsiębiorstwie.
Poznaj Michała, lidera wdrożeń w Optimakers!
Tutaj było inaczej. Wypracowaliśmy spotkania w trybie warsztatowym, które na bieżąco realizowały potrzeby klienta. Spotkania odbywały się głównie przez Google Meet i czasem telefonicznie. Z uwagi na to, że załoga jest porozsiewana po Polsce i Niemcach kontakt zdalny był najlepszą formą.
Analiza potrzeb
W ramach “nieklasycznej” analizy przedwdrożeniowej, zebrane zostały wszystkie faktyczne potrzeby. Firmie Integra-Implants, którą reprezentował Pan Adam, potrzebowała narzędzi do kontroli produkcji, ale na sam początek miała być to możliwość generowania dodatkowych etykiet.
Automatyczna możliwość generowania etykiet, to znaczące skrócenie czasu dla pracowników. Według badań przeprowadzonych wewnętrznie przez naszych konsultantów, na tego typu rozwiązaniach oszczędzamy nawet 28% czasu pracy pracownika. Generowanie etykiet przez nas system jest proste i intuicyjne, co pomogło w optymalizacji procesów biznesowych. Następnie przygotowany został podstawowy magazyn, który umożliwia dodawanie i konfiguracje produktów, surowce, półprodukty i stany magazynowe. To pomaga w dalszej kontroli tego, co dzieje się dokładnie w firmie.
Kolejną potrzebą, która pomogła w działaniach firmy, było przygotowanie kontroli produkcji, czyli MES. Mowa tutaj o zamówieniach, zleceniach, planowaniu i realizacji produkcji. Firma najchętniej korzysta z planowania, aby generować zlecenia i przewodniki.
Takie rozwiązanie wraz z modułem WMS, daje już ogrom kontroli, bo to także tworzenie technologii, procesów, planowanie czy przeplanowanie za pomocą wykresu Gantta.
Sprawdź wszystkie systemy do zarządzania produkcją od Optimakers.
Do indeksów magazynowych została dodana dokumentacja w PDF. Dzięki temu w jednym scentralizowanym miejscu znajdują się potrzebne dane technologiczne.
Wdrożenie pierwszego, podstawowego etapu odbyło się również w ramach spotkań online. Spotkania łącznie trwały 5 dni. Na przestrzeni osi czasu pierwsze spotkanie było w czerwcu 2022, a ostatnie w marcu 2023. Czyli trwało ponad 0,5 roku, nawet można powiedzieć, że ¾ roku.
Umów się na prezentację systemów.
Jak sytuacja wygląda dziś?
Obecnie z systemów od Optimakers w przedsiębiorstwie Integra-Implants korzysta 9 osób. Na początku plany obejmowały 5 osób, ale wraz z rozwojem pojawiły się kolejne potrzeby i osoby, które mają pracować na systemach.
Nasi klienci mogą liczyć na regularne aktualizacje, które udostępniamy każdego miesiąca. Wybierając wersję w chmurze, gdzie systemy znajdują się na naszym serwerze, pod koniec każdego miesiąca pojawiają się nowe funkcje i usprawnienia. Jeżeli pojawiają się nowe potrzeby, nasi programiści zawsze dodają nowe funkcje, które odpowiadają na konkretne potrzeby.
Ostatnio rozmawialiśmy o etykietach, bo pojawiła się potrzeba związana z dodaniem nowych. Po analizie potwierdziliśmy pomysł, ale nie zawsze tak robimy. Nie każdy pomysł jest dobry, nie każdy praktycznie pomoże i nie zawsze jest sens go wdrażać. Warto o tym pamiętać!