Czy system MES sprawdzi się w małej firmie_

Czy system MES sprawdzi się w małej firmie?

System MES, czyli jedno z najbardziej efektywnych rozwiązań, które może pomóc w poprawie wydajności małej firmy produkcyjnej, w szczególności sprawdza się w średnich i dużych firmach. Pytanie brzmi jednak, jak poradzi sobie w małym przedsiębiorstwie? Sprawdź!

W poniższym wpisie odpowiemy na pytania takie jak:

Czym jest system MES?

System MES (Manufacturing Execution System)- to rozwiązania programowe, który zapewnia zwiększoną jakość, wydajność produkcji oraz są aktywnie i systematycznie egzekwowane. Systemy realizacji produkcji zbierają informacje z wielu zakładów, oddziałów i dostawców oraz zapewniają łatwość w integracji ze sprzętem, sterownikami i aplikacjami biznesowymi. Rezultatem jest pełna widoczność, kontrola i optymalizacja produkcji oraz procesów w całym przedsiębiorstwie.

Czy jest on opłacalny dla małych przedsiębiorstw?

Korzyści systemu MES dla małej firmy produkcyjnej.

System realizacji produkcji zapewnia nam optymalizację wydatku, czasu produkcji oraz obniżenie kosztów. Taka inwestycja zapewnia nam pole, jakiego wcześniej nie posiadaliśmy do rozwoju firmy. Uzyskujemy optymalizację w niemal każdym obszarze produkcji. Planowanie zadań, automatyka przemysłowa oraz realizacja założeń produkcyjnych ulegają poprawie.

Jakie korzyści niesie on ze sobą?

  • Eliminacja niepotrzebnych działań
  • Zwiększenie jakości, bez wzrostu kosztów
  • Świadome, oparte na faktach decyzje operacyjne i strategiczne 
  • Widoczność i kontrola w czasie rzeczywistym w całym łańcuchu dostaw produkcji
  • Pełna kontrola nad procesami produkcji
  • Szybsza analiza, diagnoza podstawowych przyczyn problemów i ich rozwiązanie
  • Proaktywna i systematyczna standaryzacja – egzekwowanie procesów we wszystkich lokalizacjach
  • Stała poprawa jakości produktów i nowych projektów 

Na co zwrócić uwagę wdrażając system MES?

W doborze systemu do realizacji produkcji należy zwrócić uwagę na to by przede wszystkim narzędzie to było wkomponowane do całego cyklu produkcji. Nie tylko do narzędziem do służb produkcyjnych. System MES ma służyć do sterowania produkcją, planowaniem jej, rozliczeń kosztów, kompletacją materiałów, zaopatrzenia, prewencji, czy dla działów technologicznych. Powinien być integralny z urządzeniami jakimi dysponujemy w firmie.

System ten działa online w czasie rzeczywistym, więc także należy zainteresować się by był tak zabezpieczony i tak dobrany by awarie nie przeszkodziły w ciągłości produkcji. Starajmy się zwrócić także uwagę na jego wydajność, czas odświeżania danych oraz ilość danych przesyłanych w jednej sesji.

Ważnym aspektem w doborze jest także jakość usługi jaką otrzymujemy, czy system jest aktualizowany na bieżąco, wsparcie techniczne i czy opinie na temat produktu są pozytywne.

Coraz częściej jednym z wymogów przy doborze systemów jest także integralność z urządzeniami mobilnymi by zapewnić jak największą wygodę przy obsłudze.

Podsumowanie zebranych informacji

Jeśli system współgra z naszymi wymaganiami i jest integralny z urządzeniami jakimi dysponujemy, dostajemy możliwość rozwoju firmy. Nie ma potrzeby inwestowania w maszyny oraz rozszerzania kadry. System jest zdecydowanie krokiem w przyszłość. Pozwala wyprzedzić konkurencję, przy takim samym lub mniejszym nakładzie pracy. Wszystkie koszty jakie podejmujemy stają się bardziej przejrzyste, a planowanie łatwiejsze. Rozmiar firmy nie ma wpływu na to czy wdrażanie systemu jest mniej czy bardziej opłacalne.

Testuj system MES

Przetestuj system MES do zarządzania produkcją 14 dni bezpłatnie.