Koszyk
5 korzyści ze stosowania oprogramowania do magazynu WMS

5 korzyści ze stosowania oprogramowania do magazynu WMS

Wiele przedsiębiorców zastanawia się, czy magazynowy system informatyczny WMS jest dobrą inwestycją. Takie wątpliwości wynikają głównie z nieprzekonania do najnowszych technologii, których kompleksowość jest dość trudna do zrozumienia. Właśnie dlatego w tym artykule przedstawiamy najważniejsze korzyści z wdrożenia systemu WMS. Przekonaj się, czy przedstawione poniżej efekty są właśnie tym, czego poszukujesz dla swojej firmy.

Korzyść 1: Efektywne zarządzanie przestrzenią magazynową

System WMS pozwala na efektywne rozplanowanie i wykorzystanie powierzchni magazynowej. Taka zaleta jest szczególnie istotna w magazynach wysokiego składowania.

Dzięki kompleksowej kontroli przechowywanych towarów, system WMS może szybko zidentyfikować produkty, które zbędnie zajmują przestrzenie magazynowe, a np. są już po terminie. Regularne sprawdzanie przydatności towarów wpływa nie tylko pozytywnie na zwiększenie dostępnych przestrzeni magazynowych, lecz także eliminuje marnotrawstwa.

Korzyść 2: Sprawna kontrola towaru i zapasów

Dynamiczna charakterystyka magazynów sprawia, że kontrola nad towarami w firmie jest bardzo ciężka bez odpowiedniego oprogramowania. 

System WMS pozwala na sprawne śledzenie produktów z pomocą programu. Co więcej, wdrożenie systemu WMS wiąże się z możliwością kontroli dokładnych stanów magazynowych w czasie rzeczywistym. Taka opcja nie jest możliwa w przypadku pracy bez użycia oprogramowania. Wgląd do bieżących procesów, a także widoczność stanów magazynowych w czasie rzeczywistym umożliwia firmie realne oszacowanie czasu dostaw. Taka funkcjonalność także znacząco zmniejsza ryzyko opóźnień, dzięki czemu przyczynia się do lepszej obsługi zamówień.

Istotnym ułatwieniem nowoczesnych systemów WMS jest możliwość przyjmowania i wydawania towarów z pomocą kodów kreskowych, które skanuje się z wykorzystaniem urządzeń mobilnych. Taka innowacyjna metoda zarządzania magazynem oferuje coś, co jest nieosiągalne w przypadku ręcznej obsługi. System WMS pozwala na niemal bezbłędny przepływ informacji o przyjmowanych i wydawanych produktach.

Korzyść 3: Poprawa efektywności pracowników

System WMS wprowadza do firmy także szereg udogodnień w zakresie zarządzania czasem i obowiązkami pracowników. 

Przykładowo, biorąc pod uwagę umiejętności pracowników, ich dostępność i zadania do wykonania, system WMS umożliwia przydzielenie im odpowiednich zadań. Co więcej, nowoczesne systemy WMS pozwalają także na śledzenie aktualnej lokalizacji pracowników. Dzięki temu można łatwo wyznaczyć pracownika, który jest obecnie jak najbliżej miejsca zadania. Takie rozwiązania przyczyniają się do znaczącej optymalizacji czasu pracowników.

Wśród funkcji WMS są także takie opcje jak prognozowanie pracy czy projektowanie harmonogramów.

Korzyść 4: Zoptymalizowany łańcuch dostaw

System magazynowy WMS pozwala na optymalizacje wszelkich operacji wewnętrznych magazynu. Można w nim śledzić szereg najbardziej istotnych danych dotyczących przyjęć towaru, jego przepływu oraz wydań.

Dzięki danym programu magazynowego można zoptymalizować łańcuch dostaw, a także połączyć go z innymi systemami, np. program ERP. Niemal bezbłędne dane, które zapewnia WMS w magazynie, pomagają zmniejszyć ryzyko pomyłek, poprawić niezawodność realizacji wszelkich procesów, a co za tym idzie – przynieść wiele korzyści spedytorom, klientom i dostawcom.

Korzyść 5: Niższe koszty zarządzania magazynem

Firma, która ucieka się do innowacyjnych rozwiązań, zawsze musi liczyć się z najważniejszą korzyścią – redukcją kosztów. Program do zarządzania magazynem skraca czas realizacji zamówień, poprawia efektywność pracy pracowników czy zmniejsza ilość błędów. Te wszystkie poprawy w organizacji firmy przyczyniają się do znacznej redukcji kosztów.

Jakie korzyści daje wdrożenie systemu WMS? Podsumowanie

Jak widzisz, informatyczny system zarządzania magazynem przyczynia się do znaczącej poprawy funkcjonowania firmy. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii ryzyko pomyłek jest zminimalizowane, skraca się czas realizacji zamówień, poprawia się efektywność pracowników i zmniejszają koszty prowadzenia przedsiębiorstwa.

Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, dlaczego warto wdrożyć system WMS i rozumiesz, jak wymierne są korzyści z jego zastosowania. Wypróbuj WMS od Optimakers za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *