AKTUALIZACJA DO WERSJI 1.39

Nowe funkcjonalności w OptiMES!

Macierz przezbrojeń – jest elementem systemu OptiMES, który pomaga precyzyjniej planować produkcje, opartą na przezbrajaniu maszyn w zależności od produkowanego elementu. Działanie macierzy przezbrojeń polega na dodawaniu czasu miedzy zleceniami, których typy produktów są różne.

W celu skorzystania z tej funkcjonalności, należy zacząć od dodania co najmniej dwóch typów produktów. Aby to zrobić, należy wejść w ustawienia programu, następnie wybrać „Magazyn” i „Typy surowców/produktów”. Używając przycisku „Dodaj” należy wygenerować odpowiednią liczbę typów, które dodatkowo opisać można w polu „notatka”.

Kolejnym krokiem jest powiązanie konkretnego produktu z konkretnym typem. W tym celu w menu głównym należy wybrać „Magazyn”, następnie „Produkty” by wklikać się w konkretny produkt. Tam wystarczy już tylko wybrać z listy odpowiedni Typ produktu. Naciśnięcie niebieskiego plusa spowoduje dodanie nowego typu produktu bez wchodzenia w ustawienia.

Po tych krokach należy wrócić do Ustawień i w zakładce „Produkcja” wybrać „Macierz przezbrojeń”. Najprostszą opcją na wpisanie czasów przezbrojeń jest wyświetlenie całej macierzy i wypełnianie poszczególnych komórek bazując na zdobytej wcześniej wiedzy. Odczytywanie czasu przezbrojeń widniejącej poniżej macierzy, polega na wybraniu wiersza z obecnym typem oraz kolumny z typem na który planujemy przezbroić produkcję. Np. zmiana z „typ 1” na „typ 3” wymaga poświęcenia 15 min. Jeżeli jakiś produkt nie posiada typu, to jest on dalej brany pod uwagę w macierzy jako (typ)„Brak”. Po wypełnieniu wszystkich pól, należy kliknąć w górnym prawym rogu „Zapisz”.

Jeżeli natomiast zależy nam na dodaniu czasu tylko do nowego typu warto odfiltrować macierz usuwając zbędne kolumny i wiersze.

Kiedy wszystko jest już gotowe, a na nasze produkty przyszło zamówienie, warto wiedzieć jak je odpowiednio zaplanować, by najefektywniej skorzystać z macierzy przezbrojeń – wybrać przy planowaniu checkbox „Sortuj według czasów przezbrojeń”.

Poniżej widać w jaki sposób OptiMES poradził sobie z optymalnym rozplanowaniem produkcji, układając „obok siebie” operacje tego samego typu minimalizując tym samym ilość przezbrojeń i czas na nie potrzebny.

Jeżeli nie uwzględnimy sortowania według czasów przezbrojeń, program będzie brał pod uwagę tylko kolejność wybraną podczas planowania. Przez co dojdzie do niepotrzebnych przezbrojeń i wydłuży się czas produkcji.

Podsumowując macierz przezbrojeń, to narzędzie, które pomoże jeszcze optymalniej planować produkcję. Kolejne zalety tego rozwiązania to łatwość dodawania nowych typów produktów i nieskomplikowana edycja czasów przezbrojeń – co na drodze weryfikacji pozwala dopasowywać oprogramowanie do fatycznych warunków produkcji.

Jeżeli uważasz, że w Twojej produkcji przyda się usprawnienie funkcjonowania, wypróbuj nasze bezpłatne 14-dniowe demo i sprawdź jaką wartość możemy Ci zaoferować. Chętnie pomożemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *