Czego potrzebuje nowoczesna firma produkcyjna? 3 kluczowe zalety wdrożenia systemu CMMS

Czego potrzebuje nowoczesna firma produkcyjna? 3 kluczowe zalety wdrożenia systemu CMMS

W dobie przemysłu 4.0. firmy coraz chętniej sięgają po nowoczesne rozwiązania technologiczne wspierające zarządzanie firmą. W branży produkcyjnej powoli staje się standardem wykorzystywanie systemów wykonania produkcji czy oprogramowania wspierającego planowanie produkcji. Jednym z elementów, który często pomijają firmy jest oprogramowanie do zarządzania utrzymaniem ruchu i konserwacją. Właśnie tutaj pojawia się system CMMS, czyli zautomatyzowany system wspierający utrzymanie ruchu a także oprogramowanie do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa (EAM). Narzędzia te mogą pomóc także Twojej organizacji działać płynnie i oszczędzać pieniądze. Zyskują one na popularności, ponieważ umożliwiają szybką identyfikację wąskich gardeł każdego procesu i zapobieganie problemom jeszcze przed ich wystąpieniem. Oto niektóre z najważniejszych zalet CMMS.

Spis Treści:

Wyższa produktywność

Dobre oprogramowanie CMMS nie tylko pozwala Ci zaplanować konserwację zapobiegawczą, ale także pozwoli ci zobaczyć instrukcje dotyczące konkretnego zadania – co jest potrzebne i czy masz pod ręką wszystkie niezbędne części. System CMMS dostarcza także inne istotne informacje, w tym historie usług, gwarancje itp. Ponadto niektóre pakiety oprogramowania oferują dodatkowe funkcje, takie jak możliwość konfigurowania raportów i kluczowych wskaźników wydajności oraz zarządzania nimi. Nowoczesne systemy tego typu działają w oparciu o rozwiązania chmurowe, dzięki czemu pozwalają na łatwe udostępnianie danych i dostęp z dowolnego miejsca. Wszystkie te cechy systemu przekładają się na zwiększenie elastyczności w działaniu, oszczędność czasu i wyższą produktywność.

Dłuższa żywotność sprzętu i niższy koszt utrzymania parku maszynowego

Bez względu na to jaki sprzęt, maszyny i aktywa posiadasz pewne jest, że w pewnym momencie będą one wymagały konserwacji. Wykonywanie rutynowych i zapobiegawczych czynności konserwacyjnych w perspektywie długofalowej pozwoli zaoszczędzić niemałe pieniądze. Regularnie wykonywana planowana konserwacja nie tylko wydłuża żywotność sprzętu, ale także zmniejsza częstość wymiany urządzeń. Warto pamiętać, że przeczekanie drobnej usterki może skutkować tym, że podczas pracy maszyny w takim stanie uszkodzeniu ulegają kolejne podzespoły. Zwiększa się zatem ryzyko, że naprawa będzie obejmowała więcej elementów lub pojawi się konieczność wymiany całego urządzenia. Niewielkie koszty konserwacji zapobiegawczej nie mają porównania z dużymi kwotami, które musiałbyś przeznaczyć na kupno nowych maszyn.

Ograniczanie przestojów

System utrzymania ruchu, dostarczając informacje o stanie maszyn i sprzętów, prognozy zużycia, analizy dotyczące ryzyka awarii a także dane historyczne napraw i żywotności części, powoduje że ilość awarii i nieplanowych przestojów jest ograniczona do minimum. Jeśli jednak awaria już się wydarzy skutkuje ona zwykle przestojem. System CMMS pozwala skrócić do minimum czas postoju, ponieważ użytkownicy są powiadamiani na bieżąco o konieczności zamówienia części, które mogą być wkrótce potrzebne. W ten sposób eliminowany jest problem oczekiwania na podzespoły niezbędne do naprawy.

System CMMS od OptiMES niesie dla firmy mnóstwo korzyści i w sposób pośredni oddziałuje na wiele obszarów działania produkcji i całego przedsiębiorstwa. Bieżąca kontrola stanu technicznego zapobiega awariom i generuje oszczędności. Minimalizacja przestojów i efektywne wykorzystanie maszyn zapewnia optymalne wykorzystanie materiałów i zasobów. Polepsza się organizacja pracy, wzrasta wydajność i zadowolenie pracowników a hala produkcyjna staje się bezpiecznym miejscem pracy. Mniejsze nakłady na utrzymanie parku maszynowego wpływają na zmniejszenie realnego kosztu produkcji wyrobu, dzięki czemu firma staje się bardziej konkurencyjna. Przedsiębiorstwo produkcyjne dodatkowo zyskuje w oczach klientów, ponieważ sprawnie działająca i mało awaryjna produkcja oznacza realizację zleceń na czas. Także zarządzanie personelem Utrzymania Ruchu staje się prostsze, ponieważ CMMS optymalizuje organizacje pracy i rozliczanie służb UR.

Zespół OptiMES od 14 lat dostarcza firmom produkcyjnym rozwiązania systemowe z zakresu optymalizacji i automatyzacji. Będąc blisko klienta i stale z nim współpracując, jest w stanie wdrażać najlepsze rozwiązania, dopasowane do specyfiki branży i adresujące realne potrzeby biznesu. Sprawdź co jeszcze Twoja firma może zyskać dzięki oprogramowaniu OptiMES.

Jeżeli uważasz, że w Twojej produkcji przyda się usprawnienie funkcjonowania, wypróbuj nasze bezpłatne 14-dniowe demo i sprawdź jaką wartość możemy Ci zaoferować. Chętnie pomożemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *