Dlaczego wdrożenie systemu MES przenosi produkcję na wyższy poziom

Dlaczego wdrożenie systemu MES przenosi produkcję na wyższy poziom?

Stałe dążenie do „odchudzania produkcji” i metodologia Lean Manufacturing sprawia, że narzędzia informatyczne typu MES stają się niezbędne. Pomagają one efektywnie zarządzać produkcją i zwiększać jej wydajność .

Stała presja dotycząca zmniejszania kosztów produkcji oraz czasu realizacji zleceń jak również będąca na wyciągnięcie ręki możliwość szybszego reagowania na potrzeby rynku to główne czynniki skłaniające firmy do inwestycji w system MES.

Jeśli zależy ci na redukcji kosztów produkcji, pełnej kontroli nad produkcją i standaryzacji procesów system MES jest właśnie dla Ciebie!

System MES w Polsce

Polska, w porównaniu z innymi krajami, nadal posiada ogromny potencjał jeśli chodzi o wdrożenia rozwiązań usprawniających realizację, kontrolę i rozliczanie produkcji. Różne badania pokazują – w zależności od źródła – że średnio 16-25% ankietowanych posiada system MES w swojej firmie. Co ważne, gdy pod uwagę brane są duże firmy, obracające ponad 1 mld zł proporcja ta jest odwrócona i ok. 15-20% nie posiada takiego systemu. Te dane jasno pokazują, że systemy MES odgrywają ważną rolę w rozwoju firm i ułatwia sprostanie wysokim oczekiwaniom rynkowym. 

Jakie funkcjonalności posiada system MES

MES (Manufacturing & Execution System) posiada kilkanaście obszarów funkcjonalnych, dzięki którym kompleksowo zabezpiecza realizację i kontrolę produkcji. Najważniejsze z nich to:

  • zarządzenie wykonaniem produkcji,
  • zarządzanie wydajnością,
  • harmonogramowanie produkcji i przydział zadań,
  • zarządzanie jakością produkcji,
  • śledzenie produkcji (tracing) i genealogia produktu, 
  • gromadzenie i analizowanie danych, 
  • zarządzanie zasobami,
  • zarządzanie obiegiem dokumentów.

Wdrożenie systemu MES – korzyści

System MES dostarczane przez zespół Optimakers to kompleksowe rozwiązanie, które adresuje wszystkie Twoje potrzeby. Sprawia, że planowanie produkcji jest szybkie i bezbłędne. Narzędzie pokazuje wąskie gardła i potencjalne ryzyka a w razie potrzeby pozwala w ciągu kilku sekund przeplanować działania – zgodnie z preferencjami lub automatycznie. Z systemem MES nagłe awarie stają się dużo prostsze do opanowania. Co więcej, narzędzie to deleguje pracownikom zadania, rozlicza ich czas pracy a także zużycie surowców – zarządzanie zasobami staje się dużo bardziej przejrzyste i efektywne.

Ponadto MES usprawnia kompletację, załadunek oraz inne procesy magazynowe. System ułatwia kontrolę jakości, przepływ informacji w tym obszarze a także śledzenie produktów. Dzięki zbieraniu danych historycznych i ich dokładnej analizie MES pozwala na optymalizację pracy maszyn, ludzi oraz technologii produkcji. Automatyczne powiadomienia systemowe o przeglądach i innych pracach konserwacyjnych zwiększają wydajność pracy parku maszynowego i zmniejszają ilość występujących awarii oraz przestojów.

Test systemu MES

System MES od Optimakers pomoże Ci zyskać pełną kontrolę nad produkcją, ograniczyć koszty i zwiększyć wartość oraz jakość produktu końcowego. Stany magazynowe w końcu będą na optymalnym poziomie, dostawy na czas a marża i zadowolenie klienta wrośnie. Aby przekonać się jakie jeszcze korzyści możesz osiągnąć dzięki kompleksowym rozwiązaniom skontaktuj się z zespołem Optimakers.

Testuj System MES

Przetestuj 14 dni za darmo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *