System APS do planowania produkcji

Planowanie produkcji to zadanie, które w praktyce okazuje się być o wiele trudniejszym niż się wydaje. Tym bardziej, że sprawy lubią się komplikować i np. kiedy już wszystko jest dopięte na ostatni guzik, a produkcja działa jak świetnie naoliwiona maszyna – pojawia się pilne zamówienie lub awaria. Co w takiej sytuacji? Konieczność nagłego przeplanowania produkcji może spędzać sen z powiek. Działaj inaczej! Z wsparciem OptiMESa i zastosowanym w nim algorytmom sztucznej inteligencji, poradzisz sobie z codziennymi wyzwaniami współczesnej produkcji. Nasza propozycja to rozwiązanie proste, ale i kompleksowe, a do tego elastyczne. OptiMES potrafi zaplanować produkcjępokierować pracownikami, przeplanować pracę i zaalarmować w razie ryzyka. Wszystko w kilka sekund i bez zaangażowania z Twojej strony. Sprawdź szczegóły rozwiązań, które już od lat aktywnie pomagają firmom produkcyjnym radzić sobie z rosnącą presją płacową i ciągłym skracaniem terminów realizacji.

Zobacz jak działa OptiMES w naszych wideo poradnikach!

Wypróbuj APS za darmo!
przez 14 dni! Nie wymagamy karty kredytowej.

Zaplanuj każdy typ produkcji

W dowolnej formie – graficznej lub automatycznie, przygotujesz dowolny typ produkcji: od sekwencyjnej, liniowej (potokowej), przez jednostkową (prototypowa, projektowa), małoseryjną, po seryjną, masową, a nawet montaż, prace projektowe i budowlane, a także prace służb serwisowych (np. utrzymania ruchu i magazyn). Ta funkcjonalność zabezpiecza szybkie i skuteczne działanie w przypadku nagłych sytuacji, które mogłyby wpłynąć na jakość wyrobów lub terminowość produkcji. Z modułem APS w systemie OptiMES przeplanowanie produkcji to tylko dwa kliknięcia lub przeniesienie myszką tego, co trzeba, na interaktywnym harmonogramie.

OptiMES uwzględnia dziesiątki zmiennych i wyjątków: terminy, ludzi, brygady, konfigurację zmian, surowce, przezbrojenia, dostępność narzędzi, wydajność stanowisk, technologie, normatywy, urlopy itd. Co więcej, umożliwia włączenie automatycznego planowania i przeplanowania z koszyka zamówień lub czerpać dane bezpośrednio z systemu księgowego. Wszystko na czas, bezbłędnie i bez stresu.

Dokonasz skutecznej optymalizacji wąskich gardeł i przepływów materiałowych

Wąskie gardła pojawiają się zarówno przy planowaniu ręcznym, jak i automatycznym. Dzięki systemowi APS zyskujesz dostęp do skutecznych narzędzi w postaci intuicyjnej wizualizacji i systemu wczesnego ostrzegania – to za ich sprawą rozwiążesz trudności zanim urosną do rangi problemu. OptMES da Ci nowe spojrzenie na produkcję, ewentualne problemy dostrzeżesz z wyprzedzeniem i zyskasz czas na zaplanowanie i reorganizację, np. obłożenia maszyn, zapotrzebowania na surowce i pracowników, pracę służb serwisowych (utrzymania ruchu czy magazynu).

Dokonasz wizualizacji w czasie rzeczywistym

Każdy biznes działa lepiej, gdy jest dobrze pilnowany. W przypadku produkcji ma to ogromne znaczenie! Z systemem APS postępy i rozliczenie produkcji obserwujesz w czasie rzeczywistym. Z danych możesz korzystać, tak jak lubisz i na dowolnym urządzeniu – w postaci raportu tekstowego, interaktywnego harmonogramu, automatycznego raportu e-mail, na komputerze, tablecie lub telefonie. Dla pełnej wygody możesz nawet ustawić powiadomienia w taki sposób, by docierały do Ciebie jedynie w przypadku konkretnych sytuacji. Natomiast w razie jakiejkolwiek potrzeby, w każdej chwili możesz wejść w szczegółowe raporty, by dokonać analizy szczegółów lub po prostu prześledzić przystępne podsumowanie. Zarządzanie firmą jest łatwiejsze, gdy na tacy otrzymujesz dane dotyczące rozliczenia surowców, czasu pracy, zyski z realizacji konkretnego zlecenia czy całego kontraktu, a nawet współpracy z danym klientem.

Symulacje What-If

Wyobraź sobie, że ryzyko decyzji związanych z produkcją obniżasz do minimum. Jak to? Inteligentne algorytmy systemu APS przeprowadzą symulacje wszystkich interesujących Cię przypadków. Odtąd odpowiedzi na pytania typu: Co by było gdybym kupił nową maszynę, zatrudnił więcej ludzi lub kogoś zwolnił? Co jeśli zmienimy kolejność realizacji zleceń, czy wystarczy surowców i godzin pracowników? Kilka kliknięć myszką i wszystkie niepewności zostaną wyjaśnione za sprawą twardych danych przygotowanych przez niezawodny system.

Szablony technologii (marszrut, procesów), operacji i normatywy

Kolejna czynność, na której zaoszczędzisz godziny pracy pracowników! Szkoda czasu na ręczne tworzenie marszrut i BOM pod każde zlecenie. Z OptiMESem i możliwością tworzenia szablonów, zyskujesz automatyczne narzędzie, które zawsze dba o zgodność z normatywami i macierzą przezbrojeń. Całość jest tym łatwiejsza i przyjemniejsza w obsłudze, że wszystkim zarządzasz za pomocą edytora, który pozwala na dzielenie, łączenie i duplikowanie założeń i szablonów. Co zyskujesz? Zbudujesz BOMy i technologie wyrobu gotowego z półproduktów z zachowaniem profesjonalnego obiegu dokumentów produkcyjnych od zamówienia, aż po panel meldunkowy. Zachowasz zgodność z certyfikacją ISO 900,1 gromadząc dokumentację elektronicznie lub w formie wydruków.

Zapotrzebowanie materiałowe (surowcowe) i ludzkie (siła robocza)

Nie dość, że system APS w OptiMESie zawsze pamięta o minimalnych stanach magazynowych surowców, materiałów i półproduktów, to także rozumie konfigurację zmian pracowniczych i brygad, a także macierze uprawnień. Dzięki temu planowanie zapotrzebowania na surowce i ludzi na dowolny przedział czasu jest proste i bezstresowe. Do tego nieograniczony dostęp do danych, aktualizowanych w czasie rzeczywistym – to wszystko, czego potrzeba do wygodnego kontrolowania i planowania wydajnej produkcji.

Kooperacje, podwykonawcy

Decyzja o nowej współpracy wymaga długich analiz i sporej odpowiedzialności? Z OptiMESem decyzje nabierają nowej wartości i są jednym z przyjemniejszych elementów pracy. System APS pozwoli Ci szybko sprawdzić, czy opłaca się oddać zlecenie w kooperację. Jeżeli już się na to zdecydujesz w module APS możesz też zaplanować pracę podwykonawcy, udostępnić mu panel meldunkowy i śledzić postępy w czasie rzeczywistym. Cały proces kompletacji, załadunku i ewentualnej spedycji przeprowadzisz w kilka minut, a potrzebne dokumenty magazynowe wydrukujesz jednym kliknięciem. Właśnie dostałeś telefon, że podwykonawca się spóźni? Wystarczy kilka sekund, by sprawdzić jak to wpłynie na pozostałe zlecenia. Resztę czasu możesz przeznaczyć na działania, które zwiększą zyski z produkcji.

Prognozy (forecasty)

Kontrola nad stanami magazynowymi to podstawa do realizacji zamówień klientów. Bądź skuteczny i stabilny – z OptMESem to łatwe. Dzięki odpowiedniemu planowaniu i prognozowaniu będziesz niezawodnym partnerem biznesowym. APS system pilnuje, by nie obciążać magazynu i cash-flow ponad to, co bezpieczne.