Inteligentna produkcja, Przemysł 4.0 czy sztuczna inteligencja, to pojęcia, które cały czas pojawiają się w toku dyskusji na organizacją i zarządzaniem nowoczesną produkcją. Pewne jest, że nie mówimy już o fabrykach przyszłości tylko o rzeczywistych narzędziach i rozwiązaniach. Każdego dnia są wdrażane w kolejnych przedsiębiorstwach na całym świecie, także w Polsce.
Inwestycja w nowe technologie nie jest już abstrakcją dostępną dla największych czy najbogatszych – staje się ona koniecznością dla każdej firmy produkcyjnej , która chce utrzymać się rynku i zachować konkurencyjność.
Spis Treści:
- Co to jest inteligentna produkcja?
- Zalety wdrożenia inteligentnej produkcji to m.in.:
- Narzędzia do inteligentnego zarządzania produkcją
Co to jest inteligentna produkcja?
Smart Manufacturing odnosi się do grupy systemów do zarządzania produkcją, które są ze sobą zintegrowane i w pełni współpracują oraz reagują w czasie rzeczywistym. Te cechy sprawiają, że systemy potrafią sprostać warunkom, jakie panują w fabrykach. Zmienne wymagania, duża dynamika działań, skomplikowany łańcuch dostaw, indywidualizacja produkcji, zaawansowane procesy technologiczne oraz wysokie oczekiwania klientów doskonale obrazuję skalę wyzwań.
Ważnym elementem inteligentnej produkcji jest technologia chmurowa. Rozwiązania chmurowe pozwalają przechowywać, przetwarzać i uzyskiwać dostęp do bardzo dużych zbiorów danych, które są niezbędne w całym łańcuchu wartości. (elementarnych zbiorach funkcji realizowanych w przedsiębiorstwie).
Zalety wdrożenia inteligentnej produkcji to m.in.:
• Poprawa wydajności i elastyczności działania – szybki dostęp do danych aktualizowanych w czasie rzeczywistym. Z dowolnego miejsca i urządzenia z dostępem do Internetu. Pozwala na elastyczne reagowanie i dostosowanie działań do bieżących potrzeb klientów czy możliwości dostawców i partnerów biznesowych,
• Wyższa jakość produktów i zwiększenie innowacyjności produkcji – zastosowanie zaawansowanych technologii zmniejsza ilość wadliwych produktów oraz podnosi jakość produktu końcowego. Rzetelne i kompleksowe dane zbierane przez systemy pomagają określić potrzeby klientów i dalsze kierunki rozwoju. Zwiększenie wydajności generuje natomiast oszczędności, z których można sfinansować wspomnianą strategię rozwoju produktu.
• Większa liczba zamówień – wyższa jakość produktów i lepszy poziom obsługi klienta wpływają na zwiększenie liczby zleceń produkcyjnych. Dodatkowo, nowocześnie zarządzane firmy, które pracują w oparciu o pożądane na rynku technologie, przyciągają zarówno lepiej wyspecjalizowaną kadrę. Wnoszącą kolejne usprawnienia jak i więcej perspektywicznych klientów.
• Zwiększenie bezpieczeństwa i jakości pracy
• Sprawny przepływ informacji i lepszy poziom komunikacji wewnątrz firmy
• Ograniczenie kosztów wynikających z marnotrawstwa i złego zarządzania zasobami.
Narzędzia do inteligentnego zarządzania produkcją
System od Optimakers to kompleksowy i efektywny program do zarządzania produkcją, wpisujący się w trendy inteligentnego zarządzania. Jest zbudowany z uzupełniających się modułów (System MES, APS, CMMS, RCP, CRM i WMS), które adresują kluczowe potrzeby firm produkcyjnych. Działa w oparciu o zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji. Jest łatwo integrowany z innymi popularnymi systemami wykorzystywanymi przez firmy produkcyjne a także jest dostępny jako rozwiązanie chmurowe.
System do zarządzania produkcją MES może pomóc Ci zaoszczędzić aż 76% czasu poświęconego na planowanie. Dzięki automatyzacji i optymalizacji procesów planowania, kontroli i wykonania produkcji zwiększa płynność i stabilność produkcji. Ogranicza przestoje, błędy oraz skraca czas i koszt realizacji zleceń. Dzięki systemom od Optimakers jesteś na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami w firmie. Rzetelne raporty, analizy i prognozy ułatwiają Ci podejmowanie dobrych decyzji. Wszystkie funkcje i informacje znajdziesz w jednym panelu, do którego zalogujesz w każdej chwili. Przekonaj się jak inteligentnie może działać Twoja produkcja razem z systememi od Optimakers!
Ze względu na strukturę organizacyjną, osoba zajmująca się Zamówieniami nadzorowała również proces realizacji poszczególnych zleceń – tak aby informować klientów o postępach pracy.