Jak sprawdzić, czy system do produkcji działa poprawnie?

Czy system do produkcji działa poprawnie? Technologia otacza nas z każdej strony, poprawia jakość naszego życia, zdrowia i pracy. Coraz częściej, szczególnie w dużych przedsiębiorstwach, pada decyzja o ulepszeniu działania produkcji i unowocześnienia dotychczasowych działań. W takim przypadku z pomocą przychodzą systemy zarządzania produkcją. Nie są zarezerwowane tylko dla dużych przedsiębiorstw. Jak działają i kto może z nich skorzystać?

Spis treści:

 1. Jak działa system zarządzania produkcją?
 2. System zarządzania produkcją – czy jest dla każdego?
 3. Plus zastosowanie systemu do produkcji oraz moduły
 4. Czy system zarządzania produkcją jest niezbędny? 

Jak działa system zarządzania produkcją? 

Każde nowoczesne przedsiębiorstwo zmierza do jak najlepszego poprawienia wydajności, przy okazji obniżając koszty produkcji. Idealnym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty systemów zarządzania produkcją. Systemy te pozwalają zaoszczędzić czas, bezpiecznie delegować zadania, a także pozwalają na bieżąco kontrolować postępy. 

Nowoczesne systemy poprawiające jakość zarządzania produkcją składają się z zaawansowanych obszarów funkcjonalnych. Osoby, które posiadają uprawnienia do sprawdzenia informacji, mają stały dostęp do informacji raz wprowadzonej do systemu. Ułatwia to znacznie komunikację oraz delegowanie zadań niż w przypadku zastosowania tradycyjnych rozwiązań. Wiele nowoczesnych systemów zarządzania pozwala również na monitorowanie postępów działań w czasie rzeczywistym. Umożliwiają także generowanie raportów, ułatwiających późniejszą pracę ekspertów, analizujących działanie zakładu. 

System zarządzania produkcją – czy jest dla każdego? 

System do produkcji usprawnia działanie i nadaje się dla każdego przedsiębiorstwa, także dla makro i mikro przedsiębiorstw. Jedyne co będzie różniło systemy dla różnych branży to stopień jego zaawansowania i funkcje. Każdy system musi być dostosowany do przedsiębiorstwa, dlatego w branży spożywczej będzie miał inne zastosowanie niż, np. w branży motoryzacyjnej. Dlatego właśnie już na samym początku planowania działań w przedsiębiorstwie należy zastanowić się nad przyszłymi rozwiązaniami i ulepszeniami. 

Sprawdź: System MES do zarządzania produkcją

Plusy zastosowania systemu oraz skład systemu

Systemy zarządzania produkcją jest bardzo zaawansowanym oraz nowoczesnym rozwiązaniem poprawiającym działanie przedsiębiorstwa. Składa się z różnych podsystemów, które razem pilnują, aby przedsiębiorstwo działało jeszcze sprawniej. W skład tych systemów wchodzą: 

 • CPR – kontrola i rejestracja pracy,
 • OEE – wydajność maszyn,
 • QMS – kontrola jakości,
 • TPP – przygotowanie produkcji pod względem technicznym, 
 • APS – uruchomienie oraz planowanie produkcji,
 • MES – realizacja produkcji,
 • TPM – utrzymanie ruchu.

Optimakers przygotowało dla Ciebie 5 głównych systemów, które możesz dzielić i łączyć. Zobacz systemy MES, WMS, APS, CMMS i CRM.

Wszystkie systemy działające wspólnie przynoszą przedsiębiorstwu wiele plusów. W korzyściach, jakie przynoszą, najbardziej zauważalne są zmniejszony koszty pracy oraz poprawienie wydajności maszyn, a także zasobów ludzkich, przechowywanie oraz wprowadzanie ważnych danych. Kontrola materiałów potrzebnych do produkcji pozwala w krótkim czasie uzupełniać ewentualne braki, bez obawy o systematyczne działanie. Odpowiednie dobranie systemu pod rodzaj produkcji pozwoli znaleźć gorzej działające miejsca i szybko je naprawić, usprawniając jeszcze bardziej pracę całego zakładu. Zbieranie informacji o efektywności działania maszyn pozwala na szybkie wykrycie usterek przez komórkę utrzymania ruchu i na szybką reakcję.  Zwiększenie przychodów przedsiębiorstwa, a także zmniejszenie kosztów operacyjnych pozwala na dalszy i szybszy rozwój przedsiębiorstwa, oraz dalszą ekspansję na rynek.

Czy system zarządzania produkcją jest niezbędny? 

Oczywiście, że system do produkcji nie jest niezbędny. Można prowadzić przedsiębiorstwo i zarządzać produkcją posługując się znanymi, starymi metodami. Jednak, pośród ciągle rozwijającej się technologii i zwiększających się wymagań klientów, opieranie się wprowadzeniu zmian i trzymaniu się tradycyjnych metod może już nie wystarczać. Prowadzenie przedsiębiorstwa wymaga wiele pracy i poświęconego czasu, który można zaoszczędzić dzięki właśnie nowoczesnym metodom.

Zaoszczędzony czas za to można poświęcić na dalszy rozwój i siebie i swojej firmy. Wielu tradycyjnych przedsiębiorców wzbrania się przed wprowadzeniem systemów zarządzania produkcją, jednak potrafią one znacznie ułatwić i usprawnić codzienne obowiązki. Dlatego poleca się zapoznanie z ofertą oraz zastosowanie tej technologii każdej osobie chcącej usprawnić swoją pracę i zwiększyć zyski. 

Systemy zarządzania produkcją pomogą Twojemu przedsiębiorstwu wybić się na rynku i rozwinąć się jeszcze bardziej. Zwiększenie wydajności wraz z obniżeniem kosztów zwiększy całą wydajność Twoich działań. Inwestycja w system odpowiedni dobrany do potrzeb Twojej firmy to inwestycja w jej rozwój i przyszłość.

Jak sprawdzić, czy system do produkcji działają poprawnie?

Skonsultuj ich poprawność razem z nami! Przygotujemy dla Ciebie audyt, które zweryfikuje poprawność i efektywność Twoich systemów do zarządzania produkcją i magazynem.