Od wielu lat kody QR są powszechnie wykorzystywane w marketingu. Niewiele osób wie, że pierwotnie zostały one zaprojektowane do zarządzania magazynami w przedsiębiorstwach samochodowych. Z pomocą kodów QR można znacząco poprawić pracę na produkcji i zminimalizować ryzyko występowania błędów. Jak tego dokonać?
Spis treści:
Mała dawka teorii: co to jest kod QR?
Kod QR to dwuwymiarowy kod kreskowy, który służy do kodowania towarów. Dzięki czytnikom kodów QR dwuwymiarowa grafika jest automatycznie odczytywana. Na ekranie urządzania pojawia się garść informacji, która została zakodowana w QR.
Kto wymyślił kod QR?
Jak większość innowacji produkcyjnych, tak i kody QR mają swoje pochodzenie w Japonii, a dokładniej w zakładzie Toyoty. Na początku lat 90-tych zarządzający firmą Toyota zaczęli używać kodów QR do śledzenia części niezbędnych do wytworzenia produktów. Nowy system miał zapewnić stałą dostępność komponentów.
Problematyczne okazało się kodowanie informacji w standardowych kodzie kreskowym. Liczba niezbędnych komponentów przekraczała możliwość zakodowania informacji w tradycyjnym kodzie kreskowym.
W 1994 roku Denso Wave (spółka zależna Toyoty) stworzyła dwuwymiarowy system kodów QR. Nowy QR-kod umożliwiał zakodowanie większej ilości informacji i równie szybkie skanowanie komponentów podczas procesu produkcyjnego.
QR-kod posiada większą pojemność przechowywania informacji w porównaniu do standardowych kodów kreskowych. Szybko stał się popularnym rozwiązaniem w wielu zakładach produkcyjnych.
Jak kody QR można wykorzystać w produkcji?
W kodach QR można zawrzeć szereg danych, które przekazują informację dot. lokalizacji składowania, identyfikacji komponentu. Kod ten może też przekierowywać bezpośrednio na stronę internetową.
Zastosowania kodu QR mogą obejmować szereg działań. W tym m.in.: śledzenie produktów, monitoring czasu, zarządzanie niezbędną dokumentacją magazynu czy obsługa zamówień. Jak jeszcze można wykorzystać kody QR w produkcji?
Utrzymanie ruchu produkcji
Konserwacja sprzętu na czas jest niezwykle ważna w przypadku zarządzania produkcją. Niestety, dopilnowanie takich formalności w przypadku papierowych dokumentacji jest niezwykle trudne. Rozwiązaniem tego problemu może być kod QR w produkcji.
Kod QR na maszynie może zawierać informacje dot. niezbędnej konserwacji sprzętu. Sprawne śledzenie takich działań, umożliwia poprawne utrzymanie ruchu produkcji, co zaś wpływa na obniżenie kosztów. Jest to szczególnie ważne w przypadku magazynów wysokiego składowania.
Automatyczne przyjmowanie towarów
Z pomocą kodów QR można równie łatwo dokonywać wszelkich kalkulacji towaru. Nowoczesne kody kreskowe umożliwiają szybkie i bezbłędne zliczenie produktów. Co więcej, inwentaryzacja z pomocą mobilnego terminalu z czytnikiem QR-kodu pomaga w korekcji błędów będących wynikiem ludzkiej pomyłki.
Łatwe zarządzanie pracą
W dużych halach produkcyjnych najczęściej jest spora rotacja pracowników. Nowe osoby najczęściej potrzebują odpowiedniego szkolenia, by móc rozpocząć pracę w strukturach firmy. W tradycyjny sposób możemy przydzielić takiej osobie doświadczonego pracownika, który oprowadzi nowicjusza po zakamarkach firmy, jednak są bardziej nowoczesne rozwiązania.
Kod QR może zawierać wizualne systemy instrukcji pracy. Dokumenty, które zwykle są niemożliwe do umieszczenia na maszynie (ze względu na ograniczoną powierzchnię), możemy łatwo zakodować z pomocą QR. Każdy nowy pracownik może z łatwością odczytywać kody QR z pomocą terminala mobilnego i zapoznać się z zasadami hali produkcyjnej.
Jeżeli uważasz, że w Twojej produkcji przyda się usprawnienie funkcjonowania, wypróbuj nasze bezpłatne 14-dniowe demo i sprawdź jaką wartość możemy Ci zaoferować. Chętnie pomożemy!