Jakie zmiany czekają produkcję po pandemii Koronawirusa COVID-19

Jakie zmiany czekają produkcję po pandemii Koronawirusa COVID-19?

Automatyzacja i optymalizacja procesów produkcyjnych to obszary, którym poświęca się z roku na rok coraz więcej uwagi. Nowe technologie każdego dnia zmieniają sposób w jaki planujemy pracę oraz wykonujemy codzienne zadania. W branży produkcyjnej zainteresowanie automatyzacją rośnie a mnogość pojawiających się rozwiązań oraz atrakcyjne ceny i formy finansowania dodatkowo potęgują ten trend. Skutki globalnej pandemii dodatkowo przyczyniły się do zwiększenia świadomości na temat inwestycji w ten obszar.

Spis Treści:

Zalety systemu do zarządzania produkcją

Podstawowym założeniem automatyzacji jest wyposażenie fabryk w maszyny, systemy i aplikacje, które współdziałając ze sobą wykonują prace powtarzalne, czasochłonne czy zadania niebezpieczne dla pracowników. W ten sposób firmy zyskują wiele korzyści, ponieważ nie tylko „uwalniają czas” pracowników, którzy do tej pory wykonywali wspomniane zadania. Aktualna sytuacja oznacza dla większości przedsiębiorstw produkcyjnych szukanie oszczędności i cięcie kosztów. Zarządzanie procesami z wykorzystaniem oprogramowania do zarządzania produkcją umożliwia robienie tego w sposób racjonalny, bez konieczności zwolnień grupowych. Wykorzystanie nowoczesnych systemów do zarządzania produkcją prowadzi do zmniejszenia kosztów wytworzenia produktu, zwiększenie stabilności produkcji i poprawy terminowości zleceń a także zmniejszenie awaryjności produkcji. Równie istotna jest możliwość kontroli pracowników i możliwość ustawiania systemowych komunikatów o obowiązujących procedurach bezpieczeństwa, które zostały wprowadzone jako środki zapobiegawcze. Co szczególnie ważne z perspektywy pandemii, oprogramowanie to pozwala w dużej mierze na zdalne zarządzanie procesami produkcyjnymi i zasobami.

Skutki COVID-19 dla firm produkcyjnych

Obserwowane obecnie skutki pandemii koronawirusa Covid-19 w dużej mierze dotyczą zwiększenia skali wdrożeń z zakresu automatyzacji i optymalizacji produkcji. We wszystkich częściach procesu produkcyjnego. Korzyści, jakie płyną z implementacji nowoczesnych rozwiązań, są widoczne na każdym etapie. Począwszy od produkcji i montażu, po monitorowanie i śledzenie. Obostrzenia wynikające z pojawienia się pandemii tj. środki dystansowania fizycznego znacząco przełożyły się na ograniczenia w łańcuchu dostaw. Bardzo prawdopodobne jest, że zwiększą one popyt na automatyzację. Jest ona niezbędna, aby firmy produkcyjne mogły sprostać wymaganiom i zleceniom produkcyjnym. Przy wykorzystaniu mniejszych zasobów oraz zdalnego dostępu i kontroli.

Inteligentna produkcja z system OptiMES

Wspomniane zmiany wymagają na dzisiejszych firmach jeszcze większą elastyczność i gotowość do przenoszenia większej ilości aktywności w tryb zdalny.
System OptiMES, jako kompleksowe narzędzie do zarządzania produkcją wykorzystujące algorytmy sztucznej inteligencji, wpisuje się idealnie potrzeby dzisiejszych przedsiębiorstw produkcyjnych. Krótszy czas realizacji zleceń, wyższa jakość produktów, zmniejszenie marnotrawstwa zasobów i elastyczne reagowanie na potrzeby rynku to przedsmak jego możliwości. Modułowa budowa systemu zabezpiecza funkcjonowanie głównych obszarów i procesów produkcyjnych. Planowanie i harmonogramowanie produkcji, kontrola wykonania produkcji, zarządzanie magazynem i utrzymaniem ruchu, rozliczanie czasu pracy, relacje z klientami oraz współpraca z podwykonawcami. OptiMES to jedno narzędzie, które daje wiele możliwości. Można je wdrożyć w całości lub wybrać określone moduły i zintegrować je z już istniejącymi w firmie systemami. Skontaktuj się z doradcą Optimakers, aby przetestować pełne spektrum funkcjonalności tego systemu!

Jeżeli uważasz, że w Twojej produkcji przyda się usprawnienie funkcjonowania, wypróbuj nasze bezpłatne 14-dniowe demo i sprawdź jaką wartość możemy Ci zaoferować. Chętnie pomożemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *