System do zarządzania magazynem WMS – jego wdrożenie to szereg licznych korzyści. Na początek dla przypomnienia, odpowiedzmy sobie na pytanie Co to jest system WMS? To magazynowy system informatyczny, który służy do kompleksowego zarządzania magazynem. Jego możliwości są ogromne. Dzięki niemu bowiem unikamy błędów z zapotrzebowaniem na magazynie. Otrzymujemy integracje z terminalami mobilnymi, system powiadomień o stanie magazynu i wiele innych.

Wdrożenie systemu WMS w produkcji: Korzyści

Za pomocą systemu WMS od Optimakers możesz swobodnie kontrolować pracę w Twoim magazynem, a konkretnie:

  • Przyjmujesz towary na magazynie
  • Wydajesz towary z magazynu
  • Znakujesz regały, półki na magazynie, co umożliwia Ci pełną kontrolę
  • Zarządzasz systemami wysyłki do Twoich kontrahentów
  • Monitorujesz stany magazynowe
  • Integrujesz system z programem do księgowości
  • Wdrażasz automatyzacje do pracy magazynu
  • Masz możliwość wsparcia zamówień komponentów do działu produkcji
  • System WMS ma możliwość połączenia z systemem APS czy MES
  • Pobierasz raporty na dowolne urządzenie

Jak wybrać system WMS do produkcji?

Po pierwsze odpowiedz sobie na pytanie, czego Twoja firma potrzebuje. Jakie są najważniejsze potrzeby do wdrożenia systemu WMS. Zazwyczaj osoby odpowiedzialne od logistyki, oczekują, że oprogramowanie WMS będzie w stanie kontrolować cały proces przepływu materiałów, dokumentów, towarów, a także będzie proste i intuicyjne. Wiele systemów wymaga dodatkowego etatu, gdzie ktoś musi takie oprogramowanie obsługiwać. Dlatego szukając systemu WMS dla Twojej produkcji i/lub magazynu, upewnij się, na przykład korzystając z wersji demo, czy Ty lub Twoi pracownicy nie będą mieli problemu z obsługą. Czy system dostosuje się pod Twoje potrzeby, a nie odwrotnie? W wielu firmach, a w tym naszej możesz przeprowadzić bezpłatną konsultację, w ramach której ekspert pokażę Ci, jak działa oprogramowanie, jak wygląda praca na interfejsie i czy system spełni Twoje potrzeby. 

Zalety systemu WMS w produkcji

Wydajność pracy magazynu

Znana wszystkim zaleta. Jednocześnie najbardziej istotna. Jakie są korzyści? Po pierwsze ściąga multum obowiązków ręcznego wprowadzania, zmieniania czy konfigurowania danych w produktach. Pomaga w szybszej lokalizacji produktu, a to ważne wtedy, gdy jest ich dużo i lokalizacja jest różna. Warto wspomnieć, że wszystkie zmiany wprowadzane w systemie WMS odbywają się w czasie rzeczywistym. Towar został odebrany lub dodany? Aktualizacja pojawi się automatycznie. Nie trzeba już ingerencji osoby, która na przykład w Excelu ręcznie musi wpisywać czy usuwać dane. A wszystko to wraz z możliwościami integracji z innymi systemami. 

System WMS: Automatyzacja planu produkcyjnego

Magazyn i produkcja to w wielu firmach nieodrębne elementy, które powinny być doskonale ze sobą zsynchronizowane. Rozwiązanie OptiWMS doskonale synchronizuje przepływ informacji między jednym a drugim. Wszystkie dane z magazynu wysyłane są do działu produkcji, który może planować na bazie konkretnych informacji. Bierze pod uwagę stany magazynowe, a także szybkość rotacji danego produktu. To daje możliwość zamawiania komponentów, a także produkcji finalnego produktu. A wszystko w określonych ramach czasowych oraz ilościach. 

System WMS: Wysyłki produktów do klientów

Kolejną zaletą WMS jest możliwość szybkiego zlecenia na zapotrzebowanie wysyłkowe. Na tej podstawie pracownik dosłownie w kilka kliknięć, realizuje zamówienie, a potem generuje dokument wydania zewnętrznego (WZ). Ten dokument z kolei aktualizuje stany magazynowe, przez co cała logistyka w Twojej firmie jest realizowana w czasie rzeczywistym. 

Koszty systemu WMS

Czy wdrożenie WMS jest drogie? Nie biorąc pod uwagę, jakie oszczędności możesz uzyskać. Zoptymalizowane zarządzanie magazynem wpływa na ich obniżenie. Możesz sprawdzić to między innymi za pomocą naszego kalkulatora. Kluczem jest przede wszystkim automatyzacja produktów oraz ich składowanie. Unikaj w ten sposób nadwyżek czy braków. Unikaj problemów z ustaleniem tempa produkcji, a w tym samym unikaj marnotrawstwa na produkcji. Dzięki tym wszystkim aspektom możesz być pewien, że Twoja produkcja nie będzie generować niepotrzebnych kosztów, produkty trafią zawsze w określonym terminie i określonej ilości, a magazyn będzie przynosić zyski. 

Testuj System WMS

Możesz przetestować system WMS do zarzadzania magazynem zupełnie bezpłatnie przez 14 dni.