Przepływ danych między ERP i WMS - jak to działa_

Przepływ danych w system WMS i ERP – jak to działa?

System WMS i ERP. Te nowoczesne rozwiązania do zarządzania produkcją są kompleksowo zrozumiałe jedynie przez garstkę osób. Najczęściej przedsiębiorcy nie za bardzo wiedzą, co oznaczają tajemnicze skróty ERP, WMS czy MES i wybór odpowiedniego oprogramowania sprawia im niemały problem. Dość często systemy ERP i WMS są oferowane jako pakiet.

W tym artykule zajmiemy się dokładnym omówieniem tego, jak działa przepływ pomiędzy ich systemami, a także jakie korzyści przynosi zastosowanie obu systemów.

Mała dawka teorii: co to ERP, a co to WMS?

Zanim przejdziemy do omawiania tego, jak działa przepływ danych pomiędzy ERP i WMS, omówmy najpierw podstawy.

ERP to kompleksowe oprogramowanie do zarządzania przedsiębiorstwem. Umożliwia zarządzanie wszelkimi zasobami produkcyjnymi i ludzkimi. Jest to nadrzędne oprogramowanie, z którym łączone są inne systemy, takie jak WMS, MES czy ERP.

WMS to oprogramowanie do zarządzania produkcją, które można połączyć z nadrzędnym systemem ERP.

System WMS i ERP: Przepływ danych

Jak przepływają dane między WMS a ERP.

System WMS pozwala na kompleksową obsługę wszelkich procesów produkcyjnych. W jego poziomu możemy sprawdzić stan aktualnych zadań, obowiązki poszczególnych pracowników czy upewnić się co do poprawnych stanów magazynowych. 

Oprogramowanie daje przedsiębiorcy wgląd w szereg procesów zachodzących w firmie. Pełnej funkcjonalności jednak nabiera po zintegrowaniu z systemami księgowymi, które są przechowywane w systemie ERP.

Dlaczego to takie ważne? Przykładowo, system WMS ma dostęp wyłącznie do procesów produkcyjnych i ewentualnie danych sprzedażowych. Nie ma jednak możliwości sprawdzić płatności za faktury. Jeśli systemy nie są ze sobą zintegrowane, to może dojść do przekazania na tranpsport towaru nieopłaconego.

Co więcej, kompleksowy przepływ danych pomiędzy ERP i WMS znacząco zmniejsza możliwość wystąpienia pomyłek księgowych. W takiej sytuacji większość danych automatycznie pobiera się z jednego oprogramowania do drugiego. Takie rozwiązanie niesie ze sobą wymierne korzyści nie tylko w zakresie zmniejszenia ilości pomyłek. Pozwala także skracać czas niezbędny na dokonanie obowiązkowych formalności.

Dlaczego zastosowanie systemów ERP i WMS synergistycznie ma sens?

Oba oprogramowania dopełniają się niezbędnymi danymi, które odpowiadają za prawidłową kondycję przedsiębiorstwa.

Ze względu na to, że połączenie systemów ułatwia szereg żmudnych procesów, to dzięki takiemu rozwiązaniu można:

  • znacząco obniżyć koszty firmy,
  • poprawić jakość produkcji,
  • poprawić efektywność pracowników,
  • zmniejszyć możliwość popełnienia błędów księgowych,
  • poprawić jakość łańcucha dostaw,
  • obniżyć ilość pracowników niezbędnych na produkcji

Testuj System WMS

Testuj system WMS 14 dni za darmo!