„Wchodzę do palarni o różnych porach, a tam ciągle kilka osób. Zatrudniam trochę ponad 100 pracowników i czuję, że coś tu nie gra”.
Takie słowa wczoraj usłyszałem od jednego z naszych klientów.
Jako pracodawcy chcielibyśmy wiedzieć ile dokładnie kosztowały nas przerwy pracowników oraz kto gdzie jest w danym momencie. Na przykład przez takie proste zestawienie aktualizowane w czasie rzeczywistym:
Wycinek pulpitu managera Optimakers.
Wejdźmy głębiej w szczegóły. Odfiltrowałem raport tylko dla jednego pracownika. Na potrzeby tego artykułu zmieniłem jego imię i nazwisko na „Jan Kowalski”. „00:34” oznacza zero godzin i 34 minuty.
Pracownik spędził w zakładzie pracy prawie 9 godzin!
Pracoholik?. Ale zaraz, zaraz… zobaczmy ile z tego efektywnie…
Efektywny czas pracy to 6 godzin i 41 minut. Sumarycznie na przerwy poświęcił 2 godziny i 7 minut, a jedyne co robiła maszyna którą powinien obsługiwać to konsumpcja raty leasingowej i kosztów wydziałowych. Zgodnie z prawem zapłacimy mu prawie za 9 godzin, a efektywnie przepracował dużo mniej.
Czy to wina Pana Jana? Możliwe. Jednak częściej przyczyna leży w nawykach i braku świadomości. Tak, braku świadomości wydajności i pilności własnej pracy. Taką świadomość można łatwo zbudować dzięki panelom meldunkowym i wallboardom (duże telewizory powieszone na hali pokazujące w czasie rzeczywistym wydajność stanowisk). A stąd już prosta droga, żeby narzędzie takie jak Optimakers natomiast automatycznie wyliczało wydajność pracowników, a z niej premie :).
Idźmy dalej. Ponad 2 godziny rzeczywistych przerw jednego pracownika to w sumie nie dużo. Czy rzeczywiście? Klient, o którym wspomniałem we wstępie zatrudnia 103 pracowników. Tracił ok. 200 roboczogodzin dziennie na nadmiarowy czas mitrężony przez pracowników w stołówce, palarni i między operacjami. To około 4 tysiące godzin miesięcznie w skali zakładu!
Starty wynikające z braku optymalizacji procesów i związanych z tym problemem wynagrodzeń są oczywiste. Ale co z przeciągniętymi terminami realizacji, niską wydajnością itd.? Gdyby zoptymalizować te procesy moglibyśmy klientom zaoferować chociażby krótszy termin realizacji, a to znaczna przewaga konkurencyjna w dzisiejszym świecie.
Na szczęcie problem udało się rozwiązać już w pierwszych miesiącach od rozpoczęcia wdrożenia systemów od Optimakers.
A Ty, co mógłbyś osiągnąć mając do dyspozycji 4 000 tysiące godzin więcej? Podziel się z nami pomysłami
Jeżeli uważasz, że w Twojej produkcji przyda się usprawnienie funkcjonowania, wypróbuj nasze bezpłatne 14-dniowe demo i sprawdź jaką wartość możemy Ci zaoferować. Chętnie pomożemy!