Koszyk
5 sposobów na poprawę wydajności w zakładzie produkcyjnym

5 sposobów na poprawę wydajności w zakładzie produkcyjnym

Jako producent codziennie podejmujesz wysiłki, aby zwiększyć wydajność, obniżyć koszty produkcji i zmaksymalizować zyski. Wszystkie te cele te można osiągnąć, jeśli uda Ci się zwiększyć wydajność w zakładzie produkcyjnym. Wielu producentów wiąże to automatycznie z koniecznością cięcia kosztów, co z kolei przyczynia się do obniżenia jakości produktu. Istnieją jednak znacznie prostsze i nieszkodliwe sposoby na zwiększenie wydajności – bez utraty jakości wyrobów i obniżenia zadowolenia klientów oraz pracowników.

Przekonaj się w jaki sposób to zrobić i wypróbuj pięć opisanych poniżej metod, których wdrożenie poprawi wydajność w Twoim zakładzie produkcyjnym.

Spis Treści:

Oceń bieżący przepływ pracy

By móc efektywnie optymalizować działania potrzebna jest wiedza dotycząca stanu bieżącego i zidentyfikowanie obszarów, które wymagają poprawy. Warto przyjrzeć się trzem obszarom:

  • pracownicy– sprawdź jak wygląda aktualna wydajność Twojego personelu i znajdź odpowiedzi na poniższe pytania: czy pracownicy mają odpowiednie umiejętności do wykonywania zadań, nad którymi obecnie pracują/ czy udało im się osiągnąć wyznaczone cele/ ile czasu spędzają na wykonywaniu poszczególnych zadań/ czy można przyspieszyć czas realizacji tych zadań/czy zadania które mogą być automatyzowane są wykonywane ręcznie?
  • Procesy – dowiedz się czy etapy produkcji przebiegają zgodnie z planem. Przyjrzyj się gdzie występują największe ryzyka i wąskie gardła. Przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w przepływie pracy należy najpierw opracować hipotezę, a następnie porównać wyniki z założeniami i wcześniejszymi warunkami. To da Ci niezbędne dane ukierunkowujące proces wprowadzania zmian.
  • sprzęt i technologia- przejrzyj dane o urządzeniach i technologiach, których obecnie używasz. Czy cały sprzęt działa poprawnie? Czy stosujesz konserwację zapobiegawczą czy tylko w razie usterek lub większych awarii? Czy technologia, na której polegasz, jest optymalna do bieżących potrzeb biznesowych? Kiedy ostatni raz wprowadzane były zmiany technologiczne? Z jakimi trudnościami może wiązać się wprowadzenie zmian w produkcji?

Zainwestuj w szkolenie pracowników

Szkolenie pracowników to nieustanny proces. Oprócz obowiązkowych szkoleń konieczne jest wyposażenie pracowników w wiedzę z zakresu nowego sprzętu i technologii – tak aby oni i cała firma mogli z niego czerpać maksimum korzyści. Szkolenie pracowników jest również doskonałą taktyką retencyjną, ponieważ każdy pracownik chce mieć możliwość rozwijania swoich umiejętności.

Dostosuj swój sprzęt do celów, które chcesz osiągnąć

Przestarzałe i niedostosowane do obecnych potrzeb sprzęty (nie mówiąc już o wadliwych urządzeniach) nie pozwolą Ci zwiększyć wydajności. Nowoczesny sprzęt optymalizuje pracę, pozwala oszczędzić czas, materiały i obniżyć koszty napraw.

Przeprowadź konserwację zapobiegawczą

Sprzęt może działać efektywnie zaskakująco długo, pod warunkiem że odpowiednio o niego zadbasz. Kontroluj stan i przeprowadzaj planowane konserwacje maszyn starszych i nowszych, tak aby maksymalnie wydłużyć ich żywotność oraz ograniczyć koszty wynikające z nieoczekiwanych zaawansowanych napraw czy konieczności zakupu nowych urządzeń. Zainwestuj w system utrzymania ruchu (system CMMS), który pomoże ci zwiększyć bezpieczeństwo w Twoim zakładzie, poprawić wydajność i zoptymalizować wykorzystanie zasobów oraz obniżyć koszty napraw i ograniczyć nieplanowane przestoje.

Zautomatyzuj zarządzanie łańcuchem dostaw

Nie ma prostszego sposobu na poprawę wydajności niż automatyzacja procesów biznesowych. Zarządzanie łańcuchem dostaw jest jednym z najważniejszych obszarów w branży produkcyjnej. Jeśli procesy nie są powtarzalne, zadania wykonywane są ręcznie i obarczone są znacznym ryzykiem błędu trudno mówić o zwiększaniu wydajności Dzięki zaawansowanym narzędziom takim jak system do zarządzania łańcuchem dostaw można zautomatyzować różne procesy- od śledzenia zapasów w wielu zakładach produkcyjnych, konfigurowania poziomów zapasów, zamawiania surowców od dostawców, po wysyłkę zamówień do klientów. System do zarządzania magazynem(system WMS) za względu na swoje zaawansowane funkcje wpływa na wydajność większości procesów w firmie produkcyjnej.

Pozostaje zatem pytanie od czego zacząć? Naszym zdaniem program do zarządzania produkcją Optimakers to najlepsza odpowiedź. Wdrożenie tego narzędzia pozwoli Ci stopniowo realizować wszystkie wyżej opisane aspekty optymalizacji i automatyzacji Twojego zakładu produkcyjnego. System OptiMES to kompleksowe oprogramowanie, składające się z 5 modułów, które wspomagają efektywne działanie wszystkich najważniejszych obszarów w Twojej firmie. Mowa tu między innymi modułach wspierających zarządzania magazynem, maszynami, delegacją zadań czy planowaniem i wykonaniem produkcji. Pozwalają one na zminimalizowanie czasu, który poświęcasz na organizacje strategicznych obszarów Twojej firmy a także zwiększenie wydajności Twoich pracowników. Automatyzacja procesów kontroli produkcji zapewnia płynność oraz likwiduje przestoje i błędy.

Wszystkie funkcje znajdziesz w jednym miejscu, do którego zalogujesz się z dowolnego urządzenia i miejsca! Zaawansowane i przystępne raporty dostarczają solidnych podstaw do podejmowania najlepszych decyzji biznesowych. Skontaktuj z zespołem Optimakers– wspólnie stworzymy najlepszy dla Ciebie plan działania.

Jeżeli uważasz, że w Twojej produkcji przyda się usprawnienie funkcjonowania, wypróbuj nasze bezpłatne 14-dniowe demo i sprawdź jaką wartość możemy Ci zaoferować. Chętnie pomożemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *