Piszę trochę w nawiązaniu do poprzedniego wpisu Jak kupować IT?. Jestem pozytywnie zaskoczony odzewem jaki wywołał. Dyskusja w komentarzach oraz na mój e-mail była naprawdę stymulująca. Dlatego chciałbym dołożyć jeszcze jeden kamyczek do ogródka zdrowych wdrożeń programów dla produkcji.
Jeśli to czytasz, to najprawdopodobniej jesteś człowiekiem na co dzień stykającym się z procesami produkcyjnymi. Jako wdrożeniowiec, albo członek ekipy odpowiedzialnej za produkcję. Możliwe też, że jesteś informatykiem, któremu powierzono misję zarekomendowania systemu ERP, MES, APS. Myślę, że dla każdego z tych grup kluczowym elementem wyboru powinna być profesjonalna analiza kosztów do korzyści.
Twierdzenie: Procesy produkcyjne (firmowe) są tak skomplikowane, że nie da się dokładnie określić kosztu wdrożenia, ani mierzalnych efektów.
Prawda, czy fałsz? Jak myślisz?
Moja odpowiedź: bzdura!
Już widzę rzesze oburzonych wdrożeniowców broniących rękami i nogami „elastyczności” budżetów wdrożeniowych. W sumie to się nie dziwię. Sam dobrze wiem, jak trudne potrafią być wdrożenia, głównie ze względu na czynnik ludzki.
Prawda jest niestety taka, że wielu wdrożeń Zarząd klienta w ogóle by nie podpisał, gdyby przedstawiono im rzetelną analizę kosztów do korzyści. Bo trzeba pamiętać, że oprócz kosztów które jasno widać na ofercie i fakturze, kosztem jest również wysiłek organizacyjny klienta. Energia i czas pracowników zainwestowany w szkolenia, nauczenie się nowych procesów, wdrażanie kolegów. Nie mówiąc już o tzw. kosztach rozproszenia tzn. oderwania pracowników do bieżących obowiązków. A koszty zaangażowania działu IT, albo informatyka?
Podsumowując, żeby podjąć decyzję trzeba się przyłożyć do rzetelnej analizy kosztów do korzyści. I wymaga to wysiłku również ze strony klienta. No chyba, że ktoś lubi jak budżet wdrożenia puchnie, a dostawca ciągle łata „niespodzianki”.
Zainteresowany? Mogę udostępnić przykładowe kalkulacje rzeczywistego kosztu wdrożeniowego.
Zapraszam do komentowania. Chętnie podyskutuję!
Jeżeli uważasz, że w Twojej produkcji przyda się usprawnienie funkcjonowania, wypróbuj nasze bezpłatne 14-dniowe demo i sprawdź jaką wartość możemy Ci zaoferować. Chętnie pomożemy!