Ile zarabia operator i programista CNC

Ile zarabia operator i programista CNC?

Obróbka CNC podbija zakłady produkcyjne. Wszystko za sprawą jej właściwości, które dzięki wykorzystaniu właściwie dobranej technologii obróbki. Pozwalają obniżyć koszty produkowanych elementów, i to przy zachowaniu wysokiej jakości oraz precyzji w ich wykonaniu. Na maszynach CNC, czyli sterowanych numerycznie, pracują już i małe i duże firmy. Dlatego zapotrzebowanie na pracowników w tej dziedzinie nieustannie rośnie.

Spis Treści:

Zarobki operatora CNC i programisty CNC

Na podstawie danych z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak wnioskujemy, że:

Operator CNC – może liczyć na zarobki w granicach od 3400 zł do 4760 brutto. Te kwoty to miesięczne wynagrodzenie całkowite, które otrzymuje połowa operatorów CNC w Polsce. Co czwarty zarabia powyżej 4 760 zł brutto miesięcznie. (Dane aktualizowane były w lutym 2019 roku.)

Programista CNC – zarabia od 3 960 zł do 5 810 zł brutto. Takie wynagrodzenie otrzymuje co drugi wykonawca tego zawodu. Najlepiej zarabiający programiści CNC odnotowują miesięczne wpływy w wysokości powyżej 5 810 zł brutto, takimi kwotami cieszy się co czwarty wykonawca tego fachu. (Ostatnia aktualizacja danych miała miejsce w lutym 2019 roku.)

Zarówno na zarobki operatora CNC, jak i zarobki programisty CNC wpływają również takie elementy jak staż pracy, wykształcenie, wielkość firmy – pracodawcy, oraz województwo, w którym zlokalizowana jest firma. Zakres obowiązków i odpowiedzialności nałożonej przez pracodawcę może zależeć od wielu czynników, w tym przede wszystkim od specyfikacji danej firmy. W przypadku większości firm produkcyjnych można spodziewać się również premii uznaniowych i innych dodatków do wynagrodzenia za pracę, np. socjalnych.

Zadania operatora CNC i programisty CNC

Głównym zadaniem operatora CNC jest obsługa specjalistycznych maszyn, sterowanych komputerowo i numerycznie, wykorzystywanych w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Za ich pomocą realizuje całościowe działania związane z obróbką tworzyw sztucznych i metali.
Z uwagi na zaawansowanie technologiczne wspomnianych maszyn, do pracy na tym stanowisku potrzebne są kwalifikacje poparte specjalistyczną wiedzą. Można ją zdobyć na odpowiednio dobranych kursach.

Operator CNC:

  • dobiera odpowiednie materiały i tworzywa, a także narzędzia wykorzystywane do ich obróbki;
  • monitoruje poprawne funkcjonowanie urządzeń;
  • przeprowadza okresowe badania techniczne;
  • wykonuje doraźne prace serwisowe;
  • reguluje i programuje urządzenia do obróbki metali i tworzyw sztucznych;
  • opracowuje procedury i normy ich wykorzystywania;

Wymagania stawiane wobec kandydatów na stanowisko operatora CNC to najczęściej znajomość konkretnego systemu sterowania. Także rysunku technicznego oraz przyrządów pomiarowych. Najczęściej wystarczającym wykształceniem jest średnie o profilu technicznym lub zawodowe, chociaż osoby z wyższym wykształceniem mogą liczyć na wyższe zarobki.

Przydatne są również umiejętności praktyczne – usuwania błędów oraz wprowadzania korekt przy maszynie, a także umiejętność programowania, G-koody, NC. Pożądane przez pracodawców cechy pracowników do obsługi obrabiarek numerycznych to umiejętność pracy w grupie i gotowość do pracy w systemie zmianowym. Doświadczenie w pracy z CNC nie zawsze jest wymagane, ale zdecydowanie stawia kandydata do pracy na bardzo dobrej pozycji.

Programista CNC to specjalista w zakresie programowania komputerowo sterowanych urządzeń numerycznych, dlatego konieczne jest, by posiadał wiedzę i doświadczenie. Każdy z powierzonych mu projektów będzie wymagał opracowania projektu danego produktu. Następnie przetransponowanie go w plan sterowania tokarki, frezarki, wykrawarki, itp.

Najczęściej stawianym wymaganiem jest konieczność posiadania dyplomu ukończenia wyższej uczelni technicznej na kierunku robotyka i automatyka lub pokrewnym. Na tym stanowisku bardzo istotne jest również doświadczenie, najlepiej pozyskane na stanowisku o zbliżonej specyfice – najczęściej pożądane jest 3-letnie doświadczenie. Poza nimi szczególnie potrzebne w tym fachu są samodzielność i świetna organizacja pracy własnej.

Jak zdobyć kwalifikacje i czy warto to robić?

Zapotrzebowanie na wysoko kwalifikowanych specjalistów do obsługi maszyn CNC rośnie z roku na rok. By rozpocząć przygodę z tym fachem wystarczy ukończyć stosowny kurs CNC.

Oczywiście do osiągnięcia wyższego poziomu zarobków konieczne są doświadczenie i praktyka. Jednak próg wejścia do pracy w tej branży nie jest wysoki.

Jeżeli uważasz, że w Twojej produkcji przyda się usprawnienie funkcjonowania, wypróbuj nasze bezpłatne 14-dniowe demo i sprawdź jaką wartość możemy Ci zaoferować. Chętnie pomożemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *