koszty produkcji

Jak obniżyć koszty produkcji? 7 sposobów

Kalkulacja kosztów produkcji jest konieczna do tego, by podejmować trafne decyzje kluczowe dla przedsiębiorstwa, dotyczące m.in. polityki cenowej, planowania i kontroli produkcji, a także wdrażania zmian w strukturze firmy.

Czy optymalizacja kosztów produkcji ma sens?

Ograniczenie wydatków, jakie ponosi firma, w związku ze swoją działalnością produkcyjną to jedno z dwóch podstawowych i zarazem najskuteczniejszych rozwiązań wpływających na osiągnięcie prosperity – zaraz obok zwiększenia przychodów ze sprzedaży. To doskonała droga do spełnienia największego marzenia większości przedsiębiorców, czyli pomnożenia majątku. Patrząc bardziej realnie, mogą to być także zabiegi chroniące firmę przed zadłużeniem czy bankructwem. Oczywiście przeprowadzenie optymalizacji wymaga znajomości rynku, podstawowej wiedzy z zakresu ekonomii i przedsiębiorczości oraz dobrej intuicji. Wychodzimy naprzeciw ambitnym staraniom i prezentujemy kilka najlepszych sposobów na obniżenie kosztów produkcji:

Koszty produkcji

To całość kosztów bezpośrednio powiązanych z konkretnym produktem lub będących pośrednio związanymi z wytworzeniem produktu. Są związane z procesem technologicznym wytwarzania produktów. Przedstawiając to zagadnienie bardziej obrazowo, koszty produkcji można określić jako całość wydatków przeznaczonych na produkcję. Najczęściej to obejmuje środki przeznaczone na zakup surowców, opłaty za nieruchomości czy media, a także wynagrodzenie dla pracowników. Dzieli się je na: bezpośrednie koszty produkcji – wartość materiałów zużytych do produkcji, wydatki na transport, itp.; pośrednie koszty produkcji; koszty stałe; koszty zmienne.

Celem każdego przedsiębiorstwa jest wypracowywanie jak najwyższego zysku, właśnie dlatego niezwykle ważnym elementem funkcjonowania firmy jest szczegółowe analizowanie kosztów. Umożliwia to ustalenie ile kosztuje wytworzenie konkretnej ilości produktów, rozpoznanie, gdzie generowane są koszty, a także zaplanowanie w jaki sposób te koszty obniżyć.

  1. Profesjonalna kadra pracownicza

Proces produkcyjny do prawidłowego i efektywnego przebiegu wymaga odpowiednio przeszkolonych pracowników. Kwalifikacje, kompetencje i profesjonalne szkolenie – współcześnie sytuacja w praktycznie każdej branży jest na tyle dynamiczna, że potrzebne jest uzupełnianie i aktualizacja wiedzy na szkoleniach i konferencjach. W dodatku coraz więcej młodych ludzi kładzie nacisk na rozwój (wiąże się to z modą na coaching i tzw. trenerów życia). Dlatego warto zadbać o pracowników i postarać się, by nie stali w miejscu. Profesjonalista z ogromnym doświadczeniem jest dla każdego przedsiębiorstwa bezcenny. Działania związane z poprawianiem jakości kadry pracowniczej dotyczą także pozyskiwania nowych rąk do pracy. Tutaj kluczowe będzie usprawnienie całego procesu rekrutacji, tak by znaleźć kandydatów, którzy idealnie spełnią wszystkie wymagania. Warto postawić na rekrutera, dobry w swoim fachu będzie niczym łowca głów – nawet przy braku zainteresowania naszą ofertą na rynku znajdzie osoby z predyspozycjami do stania się bardzo dobrym pracownikiem, solidnie wykonującym swoje zadania.

  1. Wdrożenie nowych technologii

To zabieg kojarzony głównie z zakupem specjalistycznych maszyn i urządzeń związanych z produkcją. Niezawodność i wydajność maszyn skróci całą linię produkcyjną oraz czas realizacji (a w końcu czas to pieniądz!). Inwestowanie w nowe urządzenia wymaga pokory – zazwyczaj lepiej jest kupić droższą technologię, która szybko się zwróci, niż pokusić się o tanie, lecz wadliwe urządzenia. Działania związane z nowymi technologiami nie powinny kończyć się wraz z zakupem i montażem. Serwisowanie, monitorowanie pracy maszyn i prowadzenie badań czy analiz zaprocentuje. Odpowiednie wyposażenie to podstawa na stanowiskach biurowych. Odpowiednie oprogramowanie sprzętowe praktycznie zawsze są korzystnym rozwiązaniem. Nowe technologie w przedsiębiorstwie to narzędzia, które działają na korzyść firmy, pozwalają kontrolować procesy, ulepszać je, a także zbierać dane, analizować je i na ich podstawie wyciągać użyteczne wnioski.

3. Redukcja zapasów

Przy posiadaniu dużej ilości zapasów firma jest narażona na straty, w związku z zamrożonym kapitałem. Dwie doskonałe koncepcje na odblokowanie tego kapitału to minimalizacja tzw. WIP (work in progress) i zastosowanie JIT (Just-In-Time Manufacturing). W dużym uproszczeniu polega to na zarządzaniu czasem produkcji, tak by błyskawicznie zakończyć produkcję towaru. Jednocześnie nie być zmuszonym do magazynowania go i oczekiwania na sprzedaż. Prekursorem takich koncepcji jest japoński koncern Toyota, która od wielu lat zdobywa tytuł najbardziej wartościowej marki motoryzacyjnej na świecie, według zestawienia Kantar Millward Brown. Złoty środek to odrzucenie wielozadaniowości i konkretyzacja działań, bez odkładania procesu wytwórczego „na później”. Zarazem ustanowienie limitów zadań możliwych do zrealizowania przez zespoły pracowników, które mają duży stopień samodzielności w realizacji.

4. Dopracowanie wewnętrznej logistyki

Im większy zakład produkcyjny tym trudniej zapanować nad skomplikowanym procesem zasilania stanowisk produkcyjnych potrzebnymi surowcami i materiałami. Odpowiednia organizacja tej kwestii stanowi rozwiązanie wielu problemów związanych z utrzymaniem ciągłości produkcji, czy płynnego przepływu materiałów i produktów. Zdecydowaną pomocą i ułatwieniem w reorganizacji wewnętrznej logistyki jest zastosowanie informatycznego systemu MES, wspomagającego profesjonalną realizację produkcji. Nieograniczony dostęp do danych o aktualnym stanie produkcji, zapotrzebowaniu na konkretne surowce, alarmy o ewentualnych awariach. To tylko niektóre z bezcennych informacji dostępnych w czasie rzeczywistym w zautomatyzowanym procesie produkcji. Takie informacje to oszczędność dla firmy ze względu na możliwość szybkiej reakcji na bieżące potrzeby. Optymalizacja działań produkcyjnych, które mogą zostać wykonane lepiej, dostarczanie surowców dokładnie wtedy, gdy są potrzebne, eliminowanie prawdopodobnych awarii lub szybkie ich usunięcie, bo system informuje, który element wstrzymał produkcję.  

5. Morale i atmosfera

Trudno znaleźć pracownika, który będzie zadowolony ze świadomości, że jest tylko elementem maszynerii, ludzikiem na wielkiej planszy produkcyjnej. Dlatego warto zadbać o dobre samopoczucie podwładnych, zapewniając im komfortowe warunki pracy, atrakcyjne nagrody i dodatkowe bonusy. Celem podniesienia morale czasami wystarczy zwykła pochwała, ludzie lubią, gdy ich praca jest doceniana. Coraz więcej firm praktykuje wyjazdy integracyjne i organizuje eventy, dzięki czemu pracownicy czują więź z marką przedsiębiorstwa, dla którego pracują. Udział w imprezach integracyjnych znajduje przełożenie również podczas produkcji – zespół ludzi lepiej upora się z problem niż jednostka.

6. Wykorzystanie pomysłów pracowników

W naturze człowieka leży szukanie sposobów na uczynienie swojej pracy szybszą i przyjemniejszą. Bardzo dobra metodą na szukanie alternatywnych rozwiązań produkcyjnych problemów, jest wsłuchanie się w propozycje pracowników. Takie podejście nie jest nowością. To jedna z podstaw japońskiej idei Kaizen. Zakłada ona, że mimo pracy według istniejących instrukcji i norm, pracownicy na bieżąco zgłaszają swoje propozycje rozwiązań mających usprawnić pracę. W tym założeniu w stałe udoskonalanie wszystkich obszarów organizacji. Zaangażowani są pracownicy niezależnie od zajmowanego stanowiska i miejsca w hierarchii firmy. Takie podejście jest tanie, a do tego kreatywne.

7. Oszczędzanie energii elektrycznej

Proste rozwiązania, które dotyczą wyposażenia hali produkcyjnej mogą w dłuższej perspektywie wyjść na korzyść. Montaż oświetlenia lub uproszczenie systemu kabli może okazać się kolejną cegiełką w budowaniu wielkiego kapitału. Ważne, by takie obcięcie kosztów przebiegało racjonalnie, bez pozbawiania pracowników podstawowych narzędzi i warunków. Inicjatywy proekologiczne to również szansa na uzyskanie dotacji z Unii Europejskiej. Ponadto dbanie o środowisko to etyczna postawa, która może podnieść wartość firmy na tle innych, mniej przyjaznych dla natury, a to zawsze dodatkowa szansa na zyskanie potencjalnego nabywcy produktów.

Zaprezentowane powyżej to tylko kilka z szerokiego wyboru działań, jakie można podjąć, by zredukować koszty produkcji. Co najważniejsze, każdy znajdzie coś odpowiedniego dla swojej firmy, ponieważ nie ma sytuacji, w której produkcja nie mogłaby być jeszcze lepsza i bardziej dochodowa. Jednak faktem jest, że trzeba poszukać rozwiązań rozsądnych i bezpiecznych, które nie wpłyną na obniżenie jakości gotowych wyrobów.

Jak widać, istnieje wiele sposobów na obniżenie kosztów produkcji. Jednak podjęcie decyzji, które z nich zastosować może przyprawić o ból głowy, bo od powodzenia podjętej metody zależą losy firmy. Optymalizacja kosztów to wyzwanie, można ją wypracować na kilka sposobów. Służymy pomocą i oferujemy profesjonalną konsultację. Skorzystaj z porady ekspertów i skontaktuj się z nami pod numerem telefonu 517 827 436, lub za pomocą maila: biuro@syneo.pl. Stworzymy specjalnie dla Twojego przedsiębiorstwa unikalny plan ograniczenia kosztów produkcji i zwiększenia wydajności. Zapraszamy do współpracy!

Sprawdź nasz System CRM

Jeżeli uważasz, że w Twojej produkcji przyda się usprawnienie funkcjonowania, wypróbuj nasze bezpłatne 14-dniowe demo i sprawdź jaką wartość możemy Ci zaoferować. Chętnie pomożemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *