WMS

Jak przygotować się do wdrożenia systemu WMS?

Coraz więcej firm produkcyjnych i dystrybucyjnych inwestuje w rozwiązania usprawniające i automatyzujące gospodarkę magazynową. Wdrożenie systemu WMS zarządzania magazynem powinno prowadzić do zwiększenia efektywności biznesowej i przejrzystości procesów. Przekłada się to w niedalekiej perspektywie czasowej na wzrost zysku firmy, m. in. dzięki ograniczeniu kosztów utrzymania magazynu i wzrostowi poziomu obsługi logistycznej. Sprawdź, na jakie aspekty warto zwrócić uwagę, aby system WMS przyniósł Twojej firmie oczekiwane korzyści.

Spis Treści:

Wymagania dla systemu WMS

Na rynku mamy do wyboru wiele polskich i zagranicznych systemów do zarządzania magazynem, różniących się funkcjonalnością, jakością i ceną a także zakresem usług około wdrożeniowych oferowanych przez dostawców programu WMS. Z jednej strony daje to ogromne możliwości wyboru – zarówno mały magazyn jak i wielooddziałowe kompleksy logistyczne znajdą oprogramowanie odpowiadające ich potrzebom. Istotną pułapką dla klienta jest zaangażowanie się w porównywanie funkcjonalności różnych rozwiązań i wybór „najlepszego” narzędzia, które następnie jest dostosowywane do specyfiki przedsiębiorstwa. Generuje to opóźnienia w samym procesie wdrożenia i nierzadko skutkuje rozczarowaniem w wyniku rozminięcia się oczekiwań względem rzeczywistości.

Gruntowna analiza obecnej sytuacji i opracowanie optymalnych procesów magazynowych to podstawa dla dalszych działań związanych z wyborem odpowiedniego systemu do zarządzania magazynem.

Jakie funkcjonalności powinien mieć system WMS?

Wybór odpowiedniego systemu WMS.

To pytanie często pojawia się na początku poszukiwań odpowiedniego systemu. Aby znaleźć na nie właściwą odpowiedź, zastosuj się do poniższych wskazówek:

  • Stwórz zespół projektowy dedykowany do współpracy z dostawcą oprogramowania WMS (pracownicy z obszaru logistyki, magazynowania, usług finansowych, IT).
  • Zidentyfikuj pracowników, których sposób działania ulegnie zmianie po wdrożeniu systemu. Najprawdopodobniej będą to: osoba zarządzająca obiektem, operatorzy danych, dyrektor ds. logistyki, księgowość i magazynierzy.
  • Przed rozpoczęciem poszukiwań opisz dokładnie procesy biznesowe magazynu oraz występujące obszary problemowe. Określ wymagania dla przyszłego systemu i przede wszystkim cele, do których realizacji ma się przyczynić system.
  • Dopiero na tym etapie warto przyjrzeć się różnym rozwiązaniom WMS. Zdecyduj czy preferujesz kupić licencję i mieć system na swoich serwerach, czy skłaniasz się bardziej w kierunku rozwiązania chmurowego. Z tą decyzją wiąże się wiele aspektów – m.in. kwestie kosztów związanych z zakupem sprzętu, administracją i utrzymaniem, pracownikami IT, które dotyczą tylko pierwszego wariantu. Wybrane rozwiązanie powinno być elastyczne i mieć potencjał do wprowadzania dalszych modyfikacji wraz z rozwojem biznesu, a także być łatwo integrowane z innymi systemami wykorzystywanymi w Twoim obszarze działania.
  • Sprawdź, jak działa system. Oprócz rozmowy z doradcą technicznym i prezentacji systemu poproś o dostęp do wersji testowej. W ten sposób przekonasz się, jak w rzeczywistości zachowuje się dany system.

Wdrożenie systemu WMS: Wybór dostawcy

Ogromne znaczenie ma też profesjonalizm i wiedza firmy, która dostarcza system WMS. Analizując profil firmy, sprawdź opinie klientów na temat przeprowadzonych wdrożeń, reputację dostawcy i marki, kwalifikacje zespołu, warunki udzielania wsparcia, zakres szkoleń i pomocy powdrożeniowej oraz serwis.

Prawidłowo dobrany system WMS daje efekty tj. zwiększenie obrotów magazynu bez zwiększania powierzchni i liczebności personelu, zmniejszenie zapotrzebowanie na personel magazynu, wyższą dokładność rozliczeń, wzrost pojemności magazynu i ograniczenie zbędnych zapasów. Wszystko to oznacza wzrost rentowności firmy.

System od Optimakers to sprawdzony polski dostawca, który dostarcza wysokiej jakości system WMS – zawiera on wszystkie niezbędne na naszym rynku funkcjonalności i można go zintegrować z innymi, popularnymi na rynku rozwiązaniami IT. Co więcej, systemy od Optimakers to pakiet 5 opcjonalnych modułów, które zabezpieczają funkcjonowanie nie tylko magazynu, ale całego przedsiębiorstwa produkcyjnego. Wysoka jakość obsługi, fachowe doradztwo i wiedza techniczna to główne atuty wdrożeniowców Optimakers. Skontaktuj się już teraz, żeby wypróbować darmową wersję testową systemu!

Ze względu na strukturę organizacyjną, osoba zajmująca się Zamówieniami nadzorowała również proces realizacji poszczególnych zleceń – tak aby informować klientów o postępach pracy.

Testuj System WMS

Testuj system WMS 14 dni za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *