Jak wybrać dobry system do zarządzania produkcją

Jak wybrać dobry system do zarządzania produkcją?

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie sprawnie działające przedsiębiorstwo produkcyjne bez zautomatyzowanych procesów i wsparcia dedykowanych programów do zarządzania produkcją. Trendy rynkowe oraz nasilająca się konkurencja, a także rosnąca presja czasu, poprawy jakości i obniżania kosztów wymuszają na firmach nieustanne zmiany i optymalizacje wszystkich obszarów działania. Na co warto zwrócić uwagę wybierając program wspierający zarządzanie produkcją?

Spis Treści:

Pozycja rynkowa i opinie na temat dostawcy rozwiązania

Warto korzystać z doświadczeń firm, które działają na rynku długo i znają się na swojej pracy. Nie bez znaczenia jest także ścieżka rozwoju firmy, jej pozycja na tle konkurencji a także opinie klientów. Do tych ostatnich należy jednak podchodzić z rezerwą, ponieważ osoby niezadowolone dzielą się swoimi wrażeniami znacznie częściej i chętniej niż te usatysfakcjonowane produktem czy usługą.

Dostępność i wsparcie

Należy zwracać uwagę na poziom obsługi i podejście do klienta. Czy konsultanci są dostępni tylko w trakcie wdrożenia czy służą radą i pomocą także później, gdy pojawią się dodatkowe pytania. Nie bez znaczenia jest ilość konsultantów czy partnerów, którzy zajmują się wdrażaniem i obsługą systemu. Systemy klasy ERP i MRP to często cała infrastruktura informatyczna, więc w sytuacji gdy obsługuje nas jedna firma. Odpowiedzialność dostawcy jest skupiona w jednym miejscu klient zyskuje większe poczucie bezpieczeństwa. To samo dotyczy opcji serwisowania.

Szkolenia i baza wiedzy

Naturalną kontynuacją bezpośredniego wdrożenia są materiały szkoleniowe i bazy wiedzy umożliwiające samodzielne pogłębianie wiedzy na temat systemów. Warto sprawdzić jakim zapleczem w tym obszarze dysponuje potencjalny dostawca.

Zakres funkcjonalności oferowanych w ramach systemu

Niektórzy dostawcy oferują rozwiązania szyte na miarę, inni mają dość jasno określony zakres funkcji jakimi dysponuje ich system. Przed podjęciem decyzji dobrze jest sprawdzić na ile możliwości rozważanego rozwiązania pokryją specjalistyczne obszary działalności danej firmy.

Elastyczność modyfikacji

Wybierając system warto upewnić się na ile jest on elastyczny. Tzn. czy będzie można go bezproblemowo zintegrować z innymi posiadanymi systemami lub tymi, które firma planuje w najbliższej przyszłości nabyć. Poza tym istotne jest czy ewentualne zmiany, dopasowywanie systemu można wykonać we własnym zakresie czy będzie do tego za każdym razem potrzebna firma IT.

Wersja testowa

Nikt nie lubi kupować przysłowiowego kota w worku, więc lepiej skłonić się w kierunku systemów, które są udostępniane przez dostawcę w wersji testowej. Dzięki temu zdobędziemy więcej wiedzy i sprawdzimy, na ile rzeczywiście system jest przyjazny użytkownikowi i spełnia oczekiwania firmy.

Normy i certyfikaty

Na koniec pozostaje zapoznanie się ze zgodnością danego systemu z normami i certyfikacjami. Tak aby uniknąć późniejszych trudności w razie kontroli i audytów.

Czynników wpływających na wybór systemu do zarządzania produkcją jest wiele i jak widać nie jest to tylko cena. Aby spełniał swoją funkcję powinien być dostosowany do przedsiębiorstwa a pracownicy powinni chcieć (i umieć!) z niego korzystać. Dlatego tak ważne jest wybranie profesjonalnego dostawcy, który będzie partnerem w całym procesie i stopniowo przeprowadzi firmę przez etap wdrożenia. Dostawca powinien przeanalizować dokładnie procesy i zaplanować najkorzystniejsze rozwiązania, uwzględniając zastosowanie możliwych optymalizacji. Tak właśnie działa zespół Optimakers. W swojej pracy opierają się na prostym założeniu, że to system należy dopasować do firmy a nie odwrotnie. Dzięki temu, znając oczekiwania i potrzeby swoich klientów nieustannie wychodzą naprzeciw i proponują najlepsze rozwiązania. OptiMES to kompleksowy system do zarządzania produkcją składający się z pięciu praktycznych, dowolnie konfigurowanych modułów. Zabezpieczających działanie kluczowych obszarów firmy produkcyjnej (MES, APS, WMS, CMMS i SCADA). Jest prosty w obsłudze i łatwo konfigurowalny z popularnymi systemami występującymi w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Sam możesz się przekonać jak działa OptiMES korzystając z bezpłatnej wersji testowej. Sprawdź jak zespół Optimakers może wesprzeć działania Twojej firmy.

Jeżeli uważasz, że w Twojej produkcji przyda się usprawnienie funkcjonowania, wypróbuj nasze bezpłatne 14-dniowe demo i sprawdź jaką wartość możemy Ci zaoferować. Chętnie pomożemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *