Usterki i awarie pojawiające się w najmniej oczekiwanym momencie to powtarzający się problem wielu przedsiębiorstw produkcyjnych. Zazwyczaj skutkują one przestojem, który uniemożliwia realizację zleceń produkcyjnych na czas. Usunięcie szkód wymaga dodatkowego zaangażowania zasobów ludzkich oraz niemałych wydatków na nowe części czy całe podzespoły. Tymczasem istnieją łatwe do wdrożenia sposoby pozwalające uniknąć większości awarii i kosztów z tym związanych.
Spis Treści:
- Służby Utrzymania Ruchu (SUR) to podstawa
- Właściwa strategia utrzymania ruchu
- Systemy do zarządzania utrzymaniem ruchu i konserwacją
Służby Utrzymania Ruchu (SUR) to podstawa
Każda fabryka potrzebuje wykwalifikowanej kadry odpowiedzialnej za utrzymanie ruchu. Praca tych osób, choć często niedoceniana, stanowi fundament efektywnego procesu produkcji – to przecież SUR dba o stan parku maszynowego i ciągłość pracy maszyn. Dzięki temu produkcja jest w stanie wywiązywać się z przyjętych zleceń, dotrzymywać ustalonych terminów oraz generować zyski. Działania UR wpływają na ograniczenie nieplanowanych przestojów, wydłużenie żywotności maszyn a także zwiększenie bezpieczeństwa pracy.
Właściwa strategia utrzymania ruchu
Tymczasem najlepszym rozwiązaniem jest proaktywne podejście do tematu – mowa tu o strategii prewencyjnej oraz predykcyjnej. Obie zakładają wcześniejsze reagowanie i dbanie o park maszynowy, tak aby ograniczyć występowanie awarii. Różnica polega na tym, że w podejściu predykcyjnym wykorzystuje się dodatkowo dokładne odczyty z maszyn, analizy i dane historyczne, na podstawie których przewiduje się kiedy nastąpi zużycie danej części i wymienia się ją, zanim pojawią się pierwsze sygnały zwiastujące awarie.
Systemy do zarządzania utrzymaniem ruchu i konserwacją
Aby skutecznie wprowadzić w życie przedsiębiorstwa strategię prewencyjną potrzebne są odpowiednie narzędzia- w tej roli najlepiej sprawdza się dedykowane oprogramowanie CMMS. System CMMS (Computerised Maintenance Management Systems) to narzędzie, które kompleksowo wspiera utrzymanie ruchu w firmie produkcyjnej. Program CMMS dostarczany przez OptiMES to niezawodne narzędzie, które zawiera moduły odpowiedzialne za m.in. zarządzanie zleceniami pracy, zgłaszanie awarii, monitorowanie kosztów, harmonogramowanie zadań i prac konserwacyjnych a także zarządzanie magazynem części zamiennych oraz środkami trwałymi.
Korzyści z wdrożenia systemu CMMS to m.in. :
- podniesienie dostępności zasobów,
- wzrost wskaźnika OEE,
- zmniejszenie ilości i skali występujących awarii,
- oszczędności wynikające z ograniczenia przestojów, napraw i wymiany maszyn,
- zwiększenie bezpieczeństwa pracy,
- optymalne stany magazynowe niezbędnych części zamiennych,
- pełna kontrola nad planowanymi pracami serwisowymi i utrzymaniowymi- system przypomina o wygasającej gwarancji czy zbliżającym się serwisowaniu,
- dostęp do raportów nt. bieżących zdarzeń i problemów,
- wzrost zaufania klientów, wynikający z poprawy terminowości realizacji zleceń,
- mobilność – masz wgląd do systemu i wszystkich ważnych informacji z dowolnego miejsca i urządzenia z dostępem do Internetu,
- lepszy przepływ informacji i szybsze reagowanie – dzięki panelowi mobilnemu i elektronicznemu obiegowi dokumentów wszystko jest uporządkowane i łatwo dostępne w jednym miejscu – nie
tracisz czasu na szukanie a dodatkowo ograniczasz niepotrzebne zużycie papieru.
CMMS od OptiMES to narzędzie, dzięki któremu zyskasz kontrolę nad dostępnością zasobów, ograniczysz straty materiałowe wynikające z wadliwego działania urządzeń i wygenerujesz znaczące oszczędności. Jeśli chcesz panować nad sytuacją i wolisz inwestować niż naprawiać koniecznie sprawdź jak jeszcze OptiMES może usprawnić działania Twojej firmy.
Jeżeli uważasz, że w Twojej produkcji przyda się usprawnienie funkcjonowania, wypróbuj nasze bezpłatne 14-dniowe demo i sprawdź jaką wartość możemy Ci zaoferować. Chętnie pomożemy!