Jak zoptymalizować proces produkcji

Jak zoptymalizować proces produkcji?

Dzisiejsza produkcja w niczym nie przypomina już tej sprzed kilku dekad. Proces produkcyjny w większości przedsiębiorstw obejmuje skomplikowaną sieć zależności i powiązań. Zjawisko to rośnie proporcjonalnie wraz z wielkością samego zakładu produkcyjnego. Ogromna ilość danych do przetworzenia oraz działań do skoordynowania. Wymaga to zastosowania dedykowanych rozwiązań tj. nowoczesny system do zarządzania i planowania produkcji. System MES znakomicie sprawdza się w tej roli. Umożliwiając sprawną realizację, kontrolę i rozliczanie produkcji oraz przyczyniając się do zwiększenia stabilności produkcji.

Spis Treści:

Optymalizacja procesu produkcji

W kwestii samej optymalizacji warto pamiętać, że im bardziej złożony proces produkcyjny tym więcej wysiłku trzeba włożyć, aby skutecznie wdrożyć działania usprawniające produkcję. Mowa tu chociażby o zebraniu i przeanalizowaniu dużo większej liczby danych pochodzących od różnych osób i zespołów. Dobre przygotowanie, obejmujące wspomniane kroki, jest jednak podstawą by móc odpowiednio określić potrzeby firmy i cele. Jakie mają być zrealizowane dzięki wdrożeniu systemu MES. Jednocześnie im więcej procesów i wyższy stopień ich złożoności, tym większe pole do automatyzacji i wdrażania usprawnień.

System MES -co to jest i jak działa?

Oprogramowanie MES (Manufacturing Execution System) to narzędzie, które pozwala na monitorowanie procesu produkcji w czasie rzeczywistym. Wykorzystując zewnętrzne elementy układu przeznaczone do zbierania danych bezpośrednio z maszyn i urządzeń, system dostarcza kompleksowe dane dotyczące tempa pracy, postępów w realizacji zleceń a także przestojów. MES sprawnie i bezbłędnie łączy i analizuje wszystkie dane, dostarczając kompletne informacje na temat sposobu działania całego zakładu. W ten sposób zyskujesz bezcenną wiedzę o ogólnym stanie produkcji a także o jej poszczególnych etapach. Na bazie przekrojowych danych oprogramowanie MES ułatwia sprawne zarządzanie procesem produkcji. Przy jego użyciu możesz elastycznie wprowadzać zmiany w plan produkcji i przesuwać siły produkcyjne dokładnie tam, gdzie w tej chwili są one najbardziej potrzebne.

Najważniejsze zalety systemu MES

 • Plan operacyjny i plan zamówień wraz z wizualizacją postępów
  Zyskujesz możliwość śledzenia, analizowania i szybkiego reagowania. Obserwując zaplanowane prace, postępy procesów w kontekście planu zamówień a także analizując wąskie gardła i ryzyka widoczne na planie operacyjnym masz możliwość błyskawicznego reagowania. Wprowadzając zmiany ręcznie lub korzystając z automatycznego przeplanowania. Łatwo i skutecznie.
 • Ułatwiający pracę panel meldunkowy
  OptiMES rozdziela automatycznie prace między osoby i stanowiska. Pracownicy, po zalogowaniu do systemu, widzą na panelu meldunkowym pełen pakiet niezbędnych danych, łącznie z różnego typu plikami. Panel gwarantuje jasny podział zadań, oszczędność czasu i nerwów na dodatkowe ustalenia a także ograniczenie papierowych raportów. Pracownicy szybko i wygodnie raportują postępy prac i inne zdarzenia a osoby decyzyjne otrzymują automatyczne rozliczenie czasu pracy, surowców i narzędzi. Panel meldunkowy pozwala na wydrukowanie etykiet, przekazanie zmian, tworzenie automatycznych dokumentów magazynowych i wiele innych.
 • Karty pracy z kodami kreskowymi
  Jeśli wolisz pracować z wersją papierową, możesz wydrukować kompletne karty pracy zawierające wszystkie kluczowe informacje. Kody kreskowe czynności zawarte na kartach ułatwiają pracę eliminując konieczność szukania zlecenia w systemie – wystarczy zeskanować kod.
 • Wizualizacja MES TV
  Aby zmotywować pracowników i zwiększyć świadomość pracy wystarczy, że udostępnisz pracownikom hali telewizor, na którym wyświetlane będą informacje np. o terminach zleceń.
 • Lepsza kontrola jakości
  Kontrolerzy jakości otrzymują systemowe powiadomienia o nowych sztukach do kontroli. Efekt kontroli jest odnotowywany w systemie i przekłada się na konkretne zadania dla danego pracownika. Łatwe drukowanie kart braków i możliwość załączenia różnych plików, zdjęć to kolejne udogodnienia.
 • Tracebility
  Dzięki panelowi/papierowym zleceniom zachowujesz pełną śledzalność wyrobów gotowych i półproduktów.
 • Naliczanie wynagrodzeń i rozliczanie czasu pracy
  Zgodnie z ustalonymi regułami system naliczy wynagrodzenia akordowe i premie od efektywności.
 • Sprawdzanie i korygowanie normatyw

Możesz uruchomić istniejące normatywy albo system sam zbierze je produkcji. Dzięki niemu określanie normatyw dla nowych produktów będzie odbywać się w sposób automatyczny.
Przetestuj system MES, żeby przekonać się jakie jeszcze funkcjonalności posiada to narzędzie. Skontaktuj się z doradcą Optimakers, aby poznać szczegóły.

Jeżeli uważasz, że w Twojej produkcji przyda się usprawnienie funkcjonowania, wypróbuj nasze bezpłatne 14-dniowe demo i sprawdź jaką wartość możemy Ci zaoferować. Chętnie pomożemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *