Zasada Pareto w firmie produkcyjnej

Zasada Pareto w firmie produkcyjnej

Zasada Pareto i jej wykorzystanie w firmie produkcyjnej.

Czy możliwe jest, aby zmienić tylko kilka kluczowych czynników, by ogólna wydajność produkcji w przedsiębiorstwie uległa diametralnej poprawie? Istnieje wiele przesłanek teoretycznych, ale także dowodów empirycznych, że rzeczywiście jest to wykonalne. Do osiągnięcia wystarczy zastosowanie zaobserwowanej już pod koniec XIX wieku zasady Pareto – poniższy artykuł wyjaśnia, czym jest reguła Pareto i jak ją zastosować, aby osiągnąć wymierne korzyści.

Spis Treści:

Zasada pareto – jak działa?

Sposób działania zasady jest Prosto, a brzmi on następująco: za 80% wyników odpowiedzialne jest 20% wysiłków. Przekładając tę myśl na obszar funkcjonowania przedsiębiorstwa – powinno się poświęcić szczególną uwagę 1/5 najważniejszych czynników, ponieważ ich poprawa będzie miała kluczowy wpływ na poprawę całościowych wyników firmy.

O zasadzie Pareto usłyszeć można na wykładach z teorii ekonomii i zarządzania, ale także i w biurach Kontrolerów Finansowych oraz osób zarządzających przedsiębiorstwami. Reguła Pareto jest tak popularna, ponieważ ma odbicie w rzeczywistości pod postacią szeregów danych statystycznych, a także doświadczeń ludzi związanych z biznesem.

Zasada Pareto – występowanie

Przykłady tej zasady mogą być następująco:

  • 20% produktów przynosi 80% przychodów,
  • 20% pracowników generuje 80% przychodów,
  • 20% artykułu pozwala pojąć 80% jego treści,
  • 20% klientów zgłasza 80% reklamacji produktowych,
  • 20% błędów w systemie IT jest odpowiedzialnych za 80% problemów informatycznych,
  • 20% klientów kupuje 80% produktów danej firmy,
  • 20% dostawców, dostarcza 80% materiałów.

Przykładów występowania zasady Pareto w praktyce jest wręcz nieskończona ilość. Dotyczą one praktycznie wszystkich obszarów działalności przedsiębiorstwa, w tym produkcji, a także zagadnień makroekonomicznych, informatycznych i wielu innych.

Zalety i wady wdrożenia reguły Pareto.

Zasada Pareto ma dużo plusów. Po pierwsze, zrozumienie jej sensu jest bardzo proste, a sposób jej działania można przedstawić poprzez jedno zdanie. Jej wdrożenie pomaga zaś w efektywnym ustalaniu priorytetów i ogólnej poprawie organizacji pracy w całym przedsiębiorstwie. Przede wszystkim zastosowanie zasady Pareto często przynosi wymierne korzyści np. pod postacią wzrostu wydajności produkcji.

Trzeba jednak pamiętać, o jej ograniczeniach. Zasadę Pareto należy traktować, jako praktyczny koncept myślowy, nie jako złote równanie opisujące wszystkie zjawiska. Wystarczy np. sprawdzić, jaką wielkość przychodów generuje w danym przedsiębiorstwie 20% największych klientów. Wysoce prawdopodobne, że generują oni np. 74% albo 86% przychodów. W każdym bądź razie, w większości przypadków ta wartość będzie oscylować przy około 80%.

Należy także mieć świadomość, że mimo prostoty zasady Pareto, jej wdrożenie wymaga sporej wiedzy i doświadczenia. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku rozwiniętych firm, które produkują na szeroką skalę. Licząc na to, że zasada Pareto faktycznie okaże się dobrym pomysłem, to przy jej wdrożeniu warto rozważyć zaangażowanie kogoś, kto potrafi to robić.

Przedsiębiorcy powinni także unikać bezkrytycznego skupiania się na tej zasadzie. Warto się szczególnie skupiać na 20% najważniejszych czynników, nigdy jednak nie należy zaniedbywać pozostałych. Przykładowo koncentracja wyłącznie na produkcji 20% najlepiej się sprzedających towarów, nie może odbyć się kosztem zaniedbania pozostałych 80% produktów. Wśród nich może się przecież kryć produkt, który choć obecnie sprzedaje się kiepsko, to ma jednak ogromny potencjał i za kilka miesięcy może okazać się przyszłością firmy.

 

Umiejętne wyważenie tego, na ile warto sugerować się zasadą Pareto, jest więc kolejnym czynnikiem, który zachęca do skorzystania z usług specjalistów, mających doświadczenie w tej kwestii.

Jak zastosować zasadę Pareto w produkcji?

Tak jak praktycznie wszystkie współcześnie używane metody zarządzania produkcją, zasada Pareto bazuje na zagregowanych danych statystycznych. Dzięki temu można wyciągnąć obiektywne wnioski, zamiast kierować się subiektywnymi opiniami.

Przy wdrożeniu zasady Pareto trzeba, więc przede wszystkim upewnić się, że dane dotyczące produkcji są zbierane, magazynowane i właściwie przetwarzane. Co ważne, zbieranie danych powinno następować cały czas, tak, aby mieć pewność, że zasadę Pareto stosuje się na bazie realnej sytuacji w przedsiębiorstwie. Możliwe bowiem, że po pewnym czasie np. produkt, który wcześnie był rzadko produkowany, staje się w danej firmie najważniejszy. W myśl zasady Pareto należy mu wtedy poświęcić znacznie więcej uwagi.

Dane, jakie się zbiera, powinny być możliwie najbardziej obszerne. Dlatego należy zbierać także takie informacje, jak te dotyczące częstotliwości awarii i czasu przezbrojeń poszczególnych maszyn, wielkość produkcji poszczególnych towarów, itp.

Kiedy odpowiednia baza danych zostaje przygotowana, to można rozpocząć ich praktyczną analizę, zgodnie z zasadą Pareto. Zwykle bardzo pomocne jest tutaj zaczerpnięcie opinii kogoś, kto ma już w tym odpowiednie doświadczenie. Skuteczne implementacja zasady Pareto może się zaś zwrócić np. przez obniżenie poziomu marnotrawstwa, zwiększenie produkcji, a także ułatwienia jej planowania.

Warto stosować zasadę Pareto, jednak trzeba to robić rozsądnie

Wdrożenie zasady Pareto w praktyce może być kamieniem milowym dla rozwoju biznesu opartego na produkcji. W końcu opiera się to na minimalizacji wysiłku, a więc i kosztów, a maksymalizacji wydajności, a więc i przychodów.

Trzeba jednak mieć świadomość, że implementacja zasady Pareto w firmie produkcyjnej to spore wyzwanie, wymagające przejścia kilku etapów. Sensowne wykorzystanie tej zasady jest możliwe wyłącznie wtedy, gdy zajmą się tym doświadczenie profesjonaliści. Absolutnie konieczne jest także posiadanie odpowiedniego zaplecza IT. Bez dostosowanego systemu prawidłowo zbierającego dane, wdrożenie zasady Pareto jest po prostu niemożliwe.

Pomoc w tym zakresie zapewnia Zespół Optimakers, który specjalizujące się we wspieraniu działań zwiększających wydajność produkcji. Napisz na biuro@optimakers.pl, lub też zadzwoń pod numer 517 827 436, żeby uzyskać więcej informacji.

Jeżeli uważasz, że w Twojej produkcji przyda się usprawnienie funkcjonowania, wypróbuj nasze bezpłatne 14-dniowe demo i sprawdź jaką wartość możemy Ci zaoferować. Chętnie pomożemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *