planowanie operatywne

PLANOWANIE OPERATYWNE

Planowanie operatywne (krótkoterminowe), czyli budowa fundamentów dla wydajnej produkcji

Planowanie – musi zmierzyć się z nim każdy, kto myśli o przyszłości. Jest szczególnie ważne dla produkcji, bo jeżeli jest zrobione dobrze, owocuje sukcesem finansowym i rozwojem przedsiębiorstwa. W przeciwnym przypadku, generuje błędy i prowadzi do strat na wszystkich obszarach działania firmy.
W ujęciu teoretycznym planowanie jest jedną z funkcji zarządzania.
Obok: organizowania, koordynowania, przewodzenia i kontrolowania, polega na wyznaczaniu celów i określaniu działań, które do tych celów doprowadzą. Jak się to ma do funkcjonowania przedsiębiorstw produkcyjnych?

Planowanie a działanie przedsiębiorstwa

Powinno być podstawą wszystkiego, co dzieje się w firmie. Właśnie w firmie niezwykle istotne jest, by wychodzić w przyszłość, przewidywać skutki zdarzeń oraz konsekwencje doboru danych środków czy sposobów działania. Dlatego w odniesieniu do pracy firmy szczególne znaczenie ma planowanie operatywne, nazywane też planowaniem krótkoterminowym.

Planowanie operatywne, czyli krótkoterminowe

Jeżeli zastanawiasz się, co tak naprawdę decyduje o prawidłowym funkcjonowaniu firmy – to jest to właśnie planowanie operatywne. Jako podstawowy element właściwej organizacji działań wewnątrz firmy, wyznacza do realizacji dokładnie sprecyzowane zadania. Włączając w nie określenie, kto ma je wykonać, jakimi środkami się w tym celu posłużyć i w jakim terminie ukończyć zadanie.
Planowanie operatywne jest pochodną planu taktycznego, odnosi się do krótszych okresów (jak np. kwartał lub nawet miesiąc). Natomiast jego priorytetowym celem jest, by przy jak najniższych kosztach i maksymalnym wykorzystaniu maszyn, stworzyć plan wydajnej produkcji.
Dla swej efektywności potrzebuje wykonania całego szeregu czynności, które zdecydują o jego sukcesie. Do wspomnianych czynności należą: dokładna analiza aktualnej sytuacji przedsiębiorstwa, zdefiniowanie celów do osiągnięcia, dokonanie przeglądu i analizy zasobów i oszacowanie tych, które będą potrzebne w przyszłości, wskazanie działań prowadzących do realizacji założonych celów, analiza konsekwencji, określenie sposobów kontroli i monitoringu efektów poszczególnych etapów realizacji obranych celów.
Czy to wszystko? Jako praktycy planowania produkcji zdecydowanie polecamy skorzystanie z osiągnięć rozwoju technologicznego i sztucznej inteligencji, a także wsparcia praktyków optymalizacji produkcji.
Czynności związane z planowaniem pochłaniają dużo czasu i wymagają dokładności, analitycznego myślenia i wyobraźni. Wszystko to może udźwignąć człowiek, ale współcześnie – gdy produkcja jest tak niezwykle złożona, że jej analiza wymaga uwzględnienia niezliczonej ilości parametrów i zmiennych – lepiej jest wesprzeć się odpowiednimi narzędziami. Programy do planowania produkcji to najlepszy sposób, by planować szybko i bezbłędnie.

Jeżeli uważasz, że w Twojej produkcji przyda się usprawnienie funkcjonowania, wypróbuj nasze bezpłatne 14-dniowe demo i sprawdź jaką wartość możemy Ci zaoferować. Chętnie pomożemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *