smart metering

Smart Metering – nowe rozwiązanie dla produkcji

Mnogość urządzeń na produkcji wpływa na wysokie spożycie energii elektrycznej. W obliczu rosnących cen za prąd wielu przedsiębiorców szuka rozwiązania, które pozwoli im zmniejszyć rachunki za energię. Ciekawym pomysłem, który może zoptymalizować poziom zużycia prądu jest Smart Metering. Co kryje się za tym anglicyzmem i jakie korzyści może przynieść Twojej firmie?

Spis Treści:

Co to jest Smart Metering?

Smart Metering to inaczej inteligentny system pomiarowy, który umożliwia dostęp do pomiarów wszystkich mediów (energii elektrycznej, gazu, wody czy ciepła) w czasie rzeczywistym. Opiera się na dwukierunkowej komunikacji, która zachodzi z pomocą kompleksowych systemów informatycznych.

Użytkownik, który ma dostęp do inteligentnych sieci może z dowolnego urządzenia mobilnego:

  • sprawdzić np. bieżące zużycia mediów,
  • ustalić limity mediów wg zamówionej mocy dla firmy,
  • otrzymać informację o zbliżających się przekroczeniach,
  • sprawdzić analizę średniej mocy pomiarowej.

Jak działają inteligentne systemy pomiarowe?

W zależności od rodzaju smart meteringu infrastruktura takiego systemu może różnić sie w zależności od producenta i zastosowanych technologii. Są jednak pewne mianowniki wspólne, które posiada każdy inteligentny system pomiarowy dostępny na rynku.

Każdy smart metering posiadają inteligentne liczniki oraz rozwiązania sieciowe niezbędne do transmisji danych. Takie koncentratory danych magazynują oraz przesyłają dane do aplikacji mobilnych odbiorcy.

Nowoczesne inteligentne systemy pomiarowe są najczęściej wyposażone w inteligentne algorytmy. Nie tylko agregują one i wysyłają dane do urządzeń, lecz także uczą się np. po jakim czasie należy wyłączyć dane urządzenie, by nie doszło do jego przegrzania.

Jakie korzyści może przynieść wdrożenie inteligentnych liczników pomiarowych na produkcji?

Wdrożenie inteligentnych sieci elektroenergetycznych przynosi każdemu przedsiębiorcy wymierne korzyści finansowe. Możliwość zdalnego kontrolowania poboru energii i dostęp do danych w czasie rzeczywistym pozwalają na mądrzejsze zarządzanie zamówioną mocą. 

Co więcej, dzięki możliwości inteligentnej agregacji danych można znacząco obniżyć koszty zużycia energii elektrycznej. Inteligentne liczniki energii mogą automatycznie wyłączać pobór prądu w ustalonych godzinach.

Bardzo istotną zaletą w przypadku powierzchni dzielonych jest także fakt, że większość systemów zdalnego opomiarowania zabezpiecza także przed próbami nieuczciwych zmian w licznikach bądź próbą poboru prądu z instalacji, które nie zostały oznaczone jako należące do sieci energetycznej.

Wdrożenia smart meteringu mogą pozytywnie wpłynąć także na ogólny wizerunek przedsiębiorstwa. Jest to system, który wpisuje się w standardy zrównoważonego środowiska i wpływa pozytywnie na zmniejszenie emisji CO2 czy nadmiernego poboru wody/ prądu.

Jak Ty zapatrujesz się na oszczędności? 🙂

Jeżeli uważasz, że w Twojej produkcji przyda się usprawnienie funkcjonowania, wypróbuj nasze bezpłatne 14-dniowe demo i sprawdź jaką wartość możemy Ci zaoferować. Chętnie pomożemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *