Dział zajmujący się utrzymaniem ruchu produkcji należy do jednego z najbardziej istotnych dla każdej hali produkcyjnej. Choć zużywanie się maszyn jest rzeczą naturalną i nie można całkowicie uniknąć awarii, to dzięki odpowiedniej pracy działu utrzymania ruchu, czas usuwania usterek może ulec znacznemu skróceniu.
Skrócenie czasu wyłączenia maszyny z procesu produkcji pomaga zmniejszyć straty finansowe przedsiębiorstwa związane z zaistniałą awarią. W poprawnym zarządzaniu działu utrzymania ruchu mogą znacząco pomóc systemy SUR, które pozwalają na kontrolę, automatyzację i predykcję prac związanych z awariami bądź usterkami.
Spis treści:
- Co to jest SUR?
- Jak działa system utrzymania ruchu SUR?
- CMMS w dziale utrzymania ruchu – korzyści
- Jakie przedsiębiorstwa mogą skorzystać na wdrożeniu systemu SUR?
- Dlaczego system CMMS w działach utrzymania ruchu jest dobrym rozwiązaniem?
Co to jest SUR – dział utrzymania ruchu?
SUR (skrót od słów: System Utrzymania Ruchu) to program klasy CMMS (Computerised Maintenance Management System), którego celem jest utrzymanie ruchu w zakładzie produkcyjnym. System oparty jest na strategii predykcyjnego utrzymania ruchu.
Inteligentny system CMMS utrzymania ruchu w zakładzie produkcyjnych dokonuje obliczeń matematycznych na podstawie danych historycznych oraz procesów zachodzących na produkcji. Dokładna analiza systemu pozwala na czas przedsięwziąć odpowiednie środki zaradcze, które uniemożliwiają wystąpienie awarii. System może np. zasugerować, że konieczne jest dolanie płynu bądź wymiana podzespołu do maszyn i urządzeń, zanim dojdzie do realnej usterki.
Skuteczność systemu CMMS jest zdumiewająca. Dzięki temu, że czynności serwisowe są wykonywane nie tylko “na czas”, lecz właściwie “przed czasem”, na produkcji można uniknąć wielu poważnych awarii urządzeń.
Sprawdź też: Czy warto wdrożyć system CMMS w firmie produkcyjnej? oraz Integracja systemów planowania z systemami typu MES i CMMS – czy jest konieczna?
Jak działa system utrzymania ruchu SUR?
Dane zbierane są z pomocą inteligentnych systemów informatycznych. Najczęściej sprzęt wyposaża się w czujniki, które zbierają informacje dla danej maszyny lub urządzenia, a następnie przesyłają je do systemu CMMS. Wszelkie dane podlegają automatycznej analizie i na tej podstawie system sugeruje prace, które są niezbędne w celu predykcyjnej konserwacji sprzętu.
System pomaga nie tylko ustalić harmonogram produkcji dla prac serwisowych, lecz także automatyzuje prace związane z zarządzaniem zamówieniami na materiały czy części wymienne. Co więcej, umożliwia szczegółowe planowanie działań służb utrzymania ruchu.
CMMS w dziale utrzymania ruchu – korzyści
- zapewnienie nieustannej pracy produkcji – rentowność firm produkcyjnych zależy od ciągłości procesów na produkcji. System PUT, dzięki strategii predykcyjnego utrzymania ruchu, pozwala znacząco zmniejszyć występowanie awarii.
- zoptymalizowane analizy i wyznaczanie trendów dla linii produkcyjnych – modele matematyczne wdrożone w systemie CMMS umożliwiają dokładne przewidywanie usterek.
- analiza i optymalizacja kosztów napraw,
- analiza pracy maszyn w czasie rzeczywistym,
- przypisywanie zadań do pracowników,
- zróżnicowana parametryzacja dostępu do systemu przez członków zespołu,
- automatyczne raporty.
Jakie przedsiębiorstwa mogą skorzystać na wdrożeniu systemu SUR?
Wszystkie firmy, dla których nieustanna produkcja jest kluczem do sukcesu finansowego. System SUR może odpowiadać za utrzymanie ruchu m.in. w przedsiębiorstwach spożywczych, chemicznych, meblarskich, budowlanych, samochodowych czy elektrotechnicznych.
Dlaczego system CMMS w działach utrzymania ruchu jest dobrym rozwiązaniem?
Zachowanie odpowiedniej komunikacji pomiędzy produkcją a utrzymaniem ruchu jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Polegając jednak wyłącznie na opinii pracowników, możemy popełnić dużo błędów, co wpłynie negatywnie na utrzymanie ruchu.
Automatyczny dział utrzymania ruchu pozwala uniknąć wielu ludzkich błędów. W sytuacji, gdy ludzki błąd wstrzyma produkcję na kilka minut, nie stanie się nic strasznego. Jednak jeśli brak odpowiedniego sprzętu naprawczego uniemożliwi działania produkcji na kilka dni, będzie gorzej. W przypadku dużych fabryk może dojść do wielotysięcznych, a nawet wielomilionowych strat.
Pamiętaj, że zawsze możemy pomóc z wdrożeniem CMMS w Twojej produkcji.
Jeżeli uważasz, że w Twojej produkcji przyda się usprawnienie funkcjonowania, wypróbuj nasze bezpłatne 14-dniowe demo i sprawdź jaką wartość możemy Ci zaoferować. Chętnie pomożemy!