nieszablonowe użycia oprogramowania produkcji

Ugryźliśmy ten proces inaczej, czyli nieszablonowe użycia oprogramowania produkcji

Optymalizacja dosięga każdej części naszego życia. Proste pakowanie rzeczy na wakacje, zarządzanie czasem z pomocą kalendarza czy wybór drogi do sklepu – te wszystkie czynności opierają się na optymalizacji miejsca, czasu czy siły. Choć stosujemy ją intuicyjnie w życiu codziennym, to często zapominamy o tym, jak ważne jest odpowiednie oprogramowanie w produkcji i magazynie.

Spis Treści:

Konkurencyjność rynku wymusza optymalizację produkcji

Rynek w XXI wieku jest bardzo konkurencyjny. Nie wystarczy mieć dobrego produktu czy dobrej usługi. Musisz zapewnić pełen pakiet, czyli świetny produkt i bezproblemową obsługę zamówienia.

O ile, to zadanie jest dość proste w przypadku małych, to w dużych przedsiębiorstwach może generować sporo nieścisłości, co będzie generować straty finansowe.

Jak zoptymalizować produkcję?

Chcąc poprawnie zoptymalizować działania produkcji czy magazynu, warto zainteresować się ideologią Lean Management. Japońska ideologia zarządzania firmą dostarcza wielu narzędzi, które skutecznie pomagają zorganizować miejsce pracy czy też zminimalizować marnotrawstwa. Do najpopularniejszych z nich należy m.in. metoda Kaizen, system 5s czy Just in Time.

Sprawdź także: 5 sposobów na optymalizacje produkcji

Choć lean management dostarcza nam wiele metodyk i narzędzi, które skutecznie pomogą Ci w zarządzaniu przedsiębiorstwem, to niezastąpionym narzędziem są odpowiednie oprogramowania do optymalizacji produkcji.

Programy do optymalizacji produkcji

Przykra prawda XXI wieku jest taka, że człowiek nie jest w stanie dorównać maszynie i nadpisanym algorytmom. Bezbłędne obliczenia, księgowanie czy niezakłócona płynność działań jest niemożliwa dla pracownika chociażby ze względu na jego emocje. Czasem jeden gorszy dzień spowodowany niewyspaniem, może narazić przedsiębiorstwo na ogromne straty.

Odpowiedni program do produkcji czy magazynu zapewnia niezakłóconą płynność wszelkich dokumentów i działań, co wiąże się z ogromną oszczędnością czasu i pieniędzy.

Wielu przedsiębiorców niechętnie jednak podchodzi do takich usprawnień, gdyż stałe algorytmy wydają im się być zbyt mało elastyczne.

Człowiek + roboty = połączenie na miarę XXI wieku

To prawda, że uniwersalny program do optymalizacji produkcji może okazać się niepoprawnie dostosowany do działań przedsiębiorstwa.

Mając na uwadze to, że każda firma ma inne wymagania i potrzeby, tworząc nasze oprogramowanie OptiMES, wprowadziliśmy możliwość rozbudowy funkcji systemu i dodawania w pełni funkcjonalnych pól dynamicznych. 

Jak działa rozbudowywanie programu i dodawanie funkcjonalnych pól dodatkowych?

W OptiMES masz możliwość dodawania i odejmowania modułów.

Optimakers ma bardzo rozbudowaną strukturę, co pozwala nam na wprowadzanie różnych zmian, dzięki którym klient może uzyskać pełną personalizację. Takie działania są ciężkie do wytłumaczenia bez podawania odpowiedniego przykładu, dlatego poniżej przytoczyliśmy kilka z przykładów naszych działań:

Klient: Branża metalowa (obróbka CMC)

Potrzeba: Śledzenie reklamacji

Unikalna cecha: Śledzenie reklamacji przychodzących, jak i wychodzących

Rozwiązanie: Wykorzystując gotowe moduły zamówień, stworzyliśmy moduły reklamacyjne, w których dodaliśmy dynamiczne pola dodatkowe. Pola dodatkowe miały określać rodzaj reklamacji, powód oraz podjęte działania korygujące.

Efekt: Kompleksowy obraz wszelkich działań związanych z reklamacjami, a także dostarczenie przedsiębiorcy niezbędnej wiedzy dot. efektywnych działań naprawczych.

Klient: Branża meblarska

Potrzeba: Czytelne informacje dotyczące atrybutów przedmiotów

Unikalna cecha: Przeniesienie informacji z jednego pola do drugiego, bez konieczność „przeklikiwania”

Rozwiązanie: Poprawiliśmy moduł tak, by spełniał wszystkie wymogi klienta. Dane były automatycznie przenoszone z jednego pola do drugiego, co znacząco ułatwiało pracę pracowników.

Efekt: Skrócenie czasu na obsługę realizacji zamówień.

Klient: Branża galwanizacyjna

Potrzeba: śledzenie towaru wychodzącego i przychodzącego od kooperanta

Rozwiązanie: Dodanie do modułu pól: PZK (przyjęcia zewnętrznej kooperacji) i WZD (wydania zewnętrznej kooperacji). Wprowadzenie automatycznie generowanych dokumentów PDF o przeprowadzanej transakcji.

Efekt: Odzyskanie kontroli nad kooperacją.

Czy z dodatkowych modułów można wyciągać dane zarządcze?

W OptiMES stworzyliśmy narzędzie Report Designer, które korzysta z baz danych w oprogramowaniu. Z jego pomocą można „wyciągnąć” dane na wydruk lub połączyć je z innymi danymi.

Co więcej, wszystkie dane można warunkować i korelować między sobą, a także dodawać filtry, czy wpływać na wygląd wydawanych dokumentów.

Report Designer od OptiMES

Czy wprowadzenie oprogramowania i dodatkowych modułów może zaszkodzić firmie?

Dość często przedsiębiorcy zwlekają z zakupem odpowiedniego oprogramowania, gdyż obawiają się tego, jak ich firma będzie funkcjonować przy wprowadzeniu nowoczesnych technologii.

Takie obawy najczęściej są niepotrzebne. W niemal 100% przypadków wdrożenie odpowiedniego oprogramowania przynosi zyski. Jak bardzo wymierne? Jeden z naszych klientów przed wprowadzeniem usprawnień musiał około 20 godzin miesięcznie przeznaczać na prowadzenie zamówień, a po usprawnieniach czas ten zmniejszył się o 80% do zaledwie 4 godzin.

Jest to ogromna oszczędność kapitału ludzkiego, czasu i pieniędzy.

Oczywiście, zdarzają się sytuacje, w których przedsiębiorca może pożałować, że zakupił oprogramowanie. W naszej historii zdarzyło się, że klient z pozycji administratora zablokował sobie dostęp do wszelkich danych. Zniknęły wszystkie zamówienia i informacje o firmie. Strach był niemały, jednak na szczęście chwilowy. Oprogramowanie przechowuje kopie zapasowe takich danych, dlatego bez problemu naprawiliśmy powstałe błędy.

Ryzyko tego, że zakup oprogramowania do optymalizacji produkcji i magazynu okaże się fiaskiem, jest znikome, natomiast szansa na oszczędność niemałych zasobów finansowych jest ogromna.

Wypróbuj Optimakers przed 14 dni za darmo bądź umów się na konsultację z jednym z naszych ekspertów optymalizacji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *