Czy warto wdrożyć system CMMS w firmie produkcyjnej?

Polskie firmy produkcyjne, w kontekście gospodarki po pandemii, mają się dobrze i odnotowują cykliczne wzrosty. W warunkach rosnącego popytu, niezmiennie wysokich oczekiwaniach klientów oraz obecnym problemie z szybką realizacją zamówień np. na części zamienne, system CMMS jest bardzo istotnym narzędziem dla utrzymania stabilności produkcji, poprawy efektywności procesów oraz generowania większych zysków przez firmę produkcyjną.

Jak działa system CMMS?

System CMMS jest to narzędzie do zarządzania utrzymaniem ruchu i konserwacją maszyn oraz urządzeń. Usprawnia pracę działów utrzymania ruchu (SUR), zapewnia szybki dostęp do danych o stanie parku maszynowego, a także generuje praktyczne raporty nt. usterek, przestojów, planowanych napraw itp. Oprogramowanie pozwala też lepiej zarządzać delegowaniem zadań i raportowaniem wewnątrz działu Służb Utrzymania Ruchu.

Istotą jego działania jest monitoring w czasie rzeczywistym oraz wykorzystywanie wielu punktów zbierania danych. Systemy CMMS odpowiadają za monitorowanie stanu obiektu – m.in. urządzeń i maszyn. Kontrolują, przypominają i informują o terminach serwisowania, naprawach, wygasających gwarancjach czy zmieniających się stanach magazynu części zamiennych. Oprogramowanie CMMS umożliwia także śledzenie zleceń pracy.

Oprogramowanie dla utrzymania ruchu, wchodzące w skład systemu Optimakers, zapewnia rzetelne dane aktualizowane w czasie rzeczywistym, bezpieczeństwo danych, przejrzysty interfejsy, elektroniczny obieg dokumentacji a także dostęp do informacji i raportów z dowolnego miejsca, z poziomu urządzeń mobilnych.

Program CMMS – analiza korzyści

Systemy CMMS dostępne na rynku mogą różnić się funkcjonalnościami, możliwością integracji, późniejszej rozbudowy a także kwestiami związanymi z user experience. Znaczenie ma także sam model współpracy z dostawcą, szkolenie oraz wsparcie techniczne zapewniane po okresie wdrożenia.

Zespół Optimakers dostarcza rozwiązania kompleksowe i wspiera klienta na każdym etapie – od momentu określania potrzeb po obsługę powdrożeniową. System CMMS jest łatwo konfigurowalny z innymi, popularnymi na rynku rozwiązaniami dla produkcji. Co bardzo istotne, panel meldunkowy OptiMES został stworzony z myślą o użytkownikach, dlatego jest intuicyjny i łatwy w obsłudze.

Pozostałe zalety OptiCMMS od Optimakers to między innymi:

  • mobilność i dostęp do danych – panel pozwala na dostęp z urządzeń mobilnych do dokumentacji oraz informacji tj. historia napraw, zaplanowane prace serwisowe – zarówno wewnątrz firmy jak i poza nią,
  • elektroniczny obieg dokumentów – dokumenty są uporządkowane, dostępne zawsze wtedy kiedy tego potrzebujesz a ponadto nie zajmują fizycznej przestrzeni. Taka forma zwiększa poufność i bezpieczeństwo informacji,
  • dokładne raporty – dowiadujesz się odpowiednio wcześnie o potencjalnych problemach i ryzykach,
  • ograniczenie do minimum przestojów – podejmując wymagane akcje na czas, zmniejszasz ilość poważnych awarii przestojów, dzięki czemu zwiększasz stabilność i terminowość produkcji oraz ograniczasz koszty związane z przestojami,
  • automatyczne powiadomienia o planowanych akcjach,
  • alerty o awarii,
  • magazyn części zamiennych.

CMMS ułatwia wydajne zarządzanie parkiem maszynowym. Wszystkie wspomniane zalety pozwalają produkować taniej, z zachowaniem odpowiedniej jakości oraz ustalonych terminów. Dłuższa żywotność sprzętu i ograniczone przestoje to duże oszczędności dla firmy- pieniędzy, czasu oraz energii!

Jeżeli uważasz, że w Twojej produkcji przyda się usprawnienie funkcjonowania, wypróbuj nasze bezpłatne 14-dniowe demo i sprawdź jaką wartość możemy Ci zaoferować. Chętnie pomożemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *