System magazynowy

System magazynowy – czym jest i po co się go używa?

System WMS, czyli kolejne z narzędzi, będących coraz częściej podstawowym elementem wspierającym prężne i efektywne działanie przedsiębiorstw – nie można zapomnieć, że zysk firm produkcyjnych, ale także handlowych, zależy od szeroko rozumianego funkcjonowania gospodarki materiałowej oraz samego obszaru magazynowego.

Spis treści:

System magazynowy – do czego służy?

Magazyn to swoiste zaplecze każdej firmy produkcyjnej, dlatego nie dziwi fakt, że przykłada się dużą wagę do sprawnej pracy działów magazynowych i logistycznych. Tym bardziej słusznym jest poszukiwanie trafnych i bezbłędnych rozwiązań w tej dziedzinie i to z tego powodu niemal każda firma – czy to handlowa, produkcyjna czy logistyczna – wykorzystuje magazynowy system informatyczny do prowadzenia codziennej działalności.

Zarządzanie magazynem to trudne zadanie wymagające wielu umiejętności. Tym bardziej, że to od niego zależy poprawne działanie innych działów firmy produkcyjnej. Przyjrzyjmy się bliżej systemowi magazynowemu WMS, który jako element systemu zarządzania i systemu erp pomaga zorganizować codzienną pracę i zwiększa efektywność na wielu poziomach działalności firmy.

System WMS w logistyce

A konkretniej: magazynowy system informatyczny, czyli Warehouse Management System (WMS system), jest programem służącym do zarządzania produktami znajdującymi się w magazynach. Bardzo często i z dużym powodzeniem wykorzystuje się go w logistyce, ponieważ tu najczęściej mamy do czynienia z wielkopowierzchniowymi magazynami, w których na dodatek znajdują się produkty i materiały będące własnością różnych właścicieli i o różnym przeznaczeniu.

Stąd też stale rosnąca popularność omawianego narzędzia, bo nowoczesny system magazynowy to element systemu erp, który usprawnieniem koordynacji prac magazynowych.

WMS – ułatwienie codziennej pracy na magazynie

Można śmiało stwierdzić, że WMS ułatwia pracę wszystkim:

 • Właścicielom firm i kadrze zarządzającej, bo umożliwia wgląd w stany zapasów na magazynie, pozwala na generowanie raportów i ułatwia planowanie zakupów.
 • Operatorom i usługodawcom logistycznym, na których barkach spoczywa obowiązek obsługi dużej liczby zróżnicowanych przesyłek od wielu nadawców, przeznaczonych ponadto dla wielu odbiorców.
 • Pracownikom magazynów, ponieważ dostęp do informacji o stanie towaru i dokładnej lokalizacji konkretnych produktów, materiałów w czasie rzeczywistym przede wszystkim przyspiesza ich pracę.

Podstawowa wartość systemu WMS to sprawna wymiana danych

Ogromną bolączką współczesnych magazynów jest zbyt niski poziom przepływu informacji, który zazwyczaj negatywnie rzutuje na działanie całego obiektu, a nawet komplikuje pracę uzależnionej od magazynu produkcji. Dla codziennej pracy znaczenie ma również sprawna wymiana danych, a wszystko to wymaga ujednoliconych standardów przekazywania informacji.

Jakie możliwości prezentuje system WMS? 

W kwestiach technicznych funkcjonowanie takiego systemu opiera się na wprowadzaniu do niego danych z dokumentów magazynowych, natomiast same obliczenia stanów magazynu dokonują się same, na podstawie zarejestrowanych operacji magazynowych.

Celem nadrzędnym magazynowego systemu informatycznego WMS ( Warehouse Management System) jest dobra organizacja współpracy między wszystkimi uczestnikami procesu zachodzącego przy okazji sytuacji magazynowania produktu – producentem, dystrybutorem a klientem detalicznym.

Automatyczne magazynowanie – pomoże system WMS

Dzięki nowoczesnej technologii logistyka zyskała skuteczne narzędzie techniczne, w tym także atrakcyjne aplikacje systemowe, dzięki którym informacja o stanie towarowym, czy konieczności złożenia zamówienia i wprowadzenia towaru na magazyn jest na bieżąco aktualizowana. Zawsze więc odzwierciedla stan magazynu w czasie rzeczywistym. System WMS umożliwia również szybkie i sprawne wydanie i pobranie towaru, a także obsługę kartoteki kodów towarów i opakowań.

Systemy magazynowe to terminale mobilne, wiele adresów wysyłki i współpraca z dostawcami

Systemy magazynowe mogą obsłużyć dowolną liczbę operatorów oraz terminali mobilnych, a także radzi sobie doskonale z obsługą wielu adresów wysyłki. Tym samym jest w stanie obsłużyć wiele magazynów.

Jakie korzyści przynosi zastosowanie WMS?

 • Dzięki niemu możemy przyjmować oraz wydawać towary po numerze partii.
 • Posiada właściwość lokalizacji magazynu, a także zdalnego blokowania lokalizacji.
 • Dzięki niemu inwentaryzacja przebiega po asortymencie, grupie i partii.
 • Umożliwia łatwe drukowanie etykiet na asortyment, a także zaawansowana obsługa kodów kreskowych.
 • System działa samodzielnie, nie wymaga integracji z systemem nadrzędnym.
 • Obsługuje drukarki mobilne i stacjonarne przeznaczone do wydruku etykiet.
 • Znacznie usprawnia rachunkowość, dając możliwość tworzenia dokumentów przychodu i rozchodu.
 • Umożliwia optymalizowanie stanów magazynowych, między innymi dzięki automatycznym zamówieniom u dostawców.
 • Daje możliwość określania progów magazynowych, od minimalnych, przez bezpieczne, aż do maksymalnych.

System magazynowy WMS – dlaczego warto?

System magazynowy oferuje wiele istotnych korzyści. Dzięki jego funkcjonowaniu usprawnia się prace magazynu w optymalny sposób, a do tego równie efektywnie wykorzystuje się możliwości zespołu pracowników. Zarządzanie magazynem nie jest łatwe i rodzi wiele potencjalnych błędów, które system magazynowy może pomóc wyeliminować.

Pracownicy magazynowi oraz służby logistyczne bardzo potrzebują usprawnienia planowania pracy, a system wms jest im to w stanie zapewnić.

Oszczędność czasu dzięki tworzeniu kodów kreskowych i etykiet

Niebagatelną jego zaletą jest skrócenie czasu przyjmowania zamówień oraz ich realizacji, usprawnienie kontroli i weryfikacji stanów magazynowych poprzez zastosowanie znakowania, kodowania i etykietowania towarów oraz opakowań. Wartością nie do przecenienia jest czas.

W przypadku operacji logistycznych zawsze chodzi o jego zmniejszenie i maksymalne wykorzystanie. Sprawny system magazynowy jest w stanie to zapewnić.

Organizacja produktów w magazynie dostępna w jednej bazie

Natomiast klient z pewnością doceni szybszą i efektywniejszą obsługę w magazynie. Nikt nie lubi nadmiaru biurokracji papierowej, więc duże znaczenie ma zmniejszenie liczby dokumentów będących w obiegu. System magazynowy wiele daje także samym pracownikom, ponieważ dzięki niemu organizacja przestrzeni magazynowej jest dużo lepsza.

Z punktu widzenia pracodawcy jego ogromną zaletą jest możliwość kontroli efektywności pracy magazynierów. W przypadku planowania zamówień system udostępnia gotowe analizy statystyczne.

Kontrola produkcji dzięki powiadomieniom o nieprawidłowościach

Odpowiednio skonfigurowane systemy klasy WMS pomagają zadbać o właściwy stan produktów na magazynie. Narzędzie dzięki analizie dostępnych danych ustala odpowiednią ilość zapasów dla każdego surowca. Co więcej, alerty i powiadomienia informują użytkownika o zagrożeniach, ułatwiając uzupełnienie braków. Wysyłane wiadomości zawierają informacje ile określonego produktu należy zamówić, aby zachować ciągłość produkcji.

System WMS znacznie ogranicza koszty magazynowania i minimalizuje ryzyko przeterminowania produktów. Wszystkie dane są archiwizowane i dostępne dla użytkownika o każdej porze i na dowolnym urządzeniu podłączonym do sieci.

Wsparcie systemem WMS od Optimakers!

Jesteśmy w stanie szczerze doradzić w kwestii wyboru najlepszych rozwiązań po dokonaniu wcześniejszej analizy procesów biznesowych i ustaleniu przyczyn możliwych problemów.

Naszą specjalnością jest automatyzacja procesów produkcyjnych, zajmujemy się działalnością związaną z oprogramowaniem. Dysponujemy nie tylko zespołem doświadczonych i kompetentnych specjalistów, ale dbamy również o nieustanny rozwój ich wiedzy oraz możliwości. Szanujemy pokładane w nas zaufanie i że dbamy o bezpieczeństwo powierzanych nam informacji.

System do zarządzania magazynem od Optimakers

Jedną z podstawowych funkcji naszego autorskiego systemu do zarządzania produkcją jest właśnie System Zarządzania Magazynem WMS. Dopracowany w najmniejszych szczegółach jest najlepszym rozwiązaniem, jeżeli potrzebujesz intuicyjnego i skutecznego narzędzia do pracy w największym nawet magazynie.

W ramach naszego produktu oddajemy w ręce przedsiębiorców wszystko, co najlepsze – rozbudowaną bazę produktów i materiałów, elastyczny magazyn z kategoriami do indywidualnego zdefiniowania, usprawnienie dla pracowników magazynowych – terminale mobilne i kody kreskowe.

W funkcjonalnościach zapewniamy automatyczne dokumenty magazynowe, które nie będą w stosach zalegać na zapleczu, wygodne powiadomienia i alarmy, a także inteligentne rozwiązania pilnujące poziomów minimalnych i maksymalnych stanów magazynowych. Wszystko to i jeszcze więcej, dostępne jest również w wersji do darmowego przetestowania.

Darmowa wersja testowa systemu WMS

Wypróbuj system WMS od Optimakers przez 14 dni za darmo i przekonaj się jak wspiera codzienną pracę zarządzania magazynem.

Oszczędność czasu i redukcja kosztów dzięki WMS

Coraz więcej firm pod analizie i wdrożeniu systemu WMS od Optimakers obserwuje znaczne oszczędności i to na kilku obszarach działalności:

 • skrócenie czasu wymiany informacji o aktualnych stanach magazynowych i lokalizacjach materiałów magazynowanych
 • oszczędność kosztów dzięki zorganizowanej bazie produktów uzupełnionej o niezbędne dane, takie jak parametry, wymiary oraz normy
 • minimalizowanie czasu niezbędnego do zarządzania danymi z magazynu (aktualizacja, synchronizacja) z dodatkową możliwością integracji z innymi używanymi systemami
 • ograniczenie dodatkowych kosztów dzięki możliwości integracji systemu WMS z mobilnymi terminalami
 • redukcja kosztów dzięki wdrożonej cyfryzacji niezbędnych dokumentów magazynowych
 • minimalizacja ryzyka dzięki otrzymywanym powiadomieniom i alertom o nieprawidłowościach

Dlaczego warto wdrożyć System Zarządzania Magazynem jak najszybciej? To bez wątpienia inwestycja, która opłaci się każdej firmie. Systemem WMS od Syneo.pl oszczędza czas i redukuje koszty na wszystkich etapach pracy magazynu.

Bezpłatne konsultacje

Twoja firma potrzebuje systemu do zarządzania produkcją? Umów się na bezpłatną konsultacje i poznaj skuteczne rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *