Systemy do zarządzania magazynem nie tylko dla firm produkcyjnych

Systemy do zarządzania magazynem nie tylko dla firm produkcyjnych

W ciągu ostatniej dekady łańcuch dostaw zmienił się diametralnie. Rozproszona produkcja, zawiłe sieci dostawców i podwykonawców a także ogromne ilości wysoce zindywidualizowanych produktów to dzisiaj codzienność. Wzrost transportu i frachtu znacznie podwyższyły ogólne koszty. Również częsta rotacja pracowników i jakość ich pracy stanowi wyzwanie. Jednym ze sposobów na poradzenie sobie z tak dynamicznie zmieniającą się sytuacją jest zastosowanie niezawodnych narzędzi takich jak system zarządzania magazynem WMS.

Spis Treści:

System WMS – do czego służy?

Warehouse Management System to program służący do kompleksowego zarządzania gospodarką magazynową. Ułatwia pracę kadrze zarządzającej i właścicielom firm, operatorom i usługodawcom logistycznym a także pracownikom magazynów. WMS dostarczany przez Optimakers posiada funkcjonalną bazę produktów i materiałów, opcje tworzenia automatycznych dokumentów magazynowych, terminale mobilne i kody kreskowe, inteligentne rozwiązania dbające o odpowiedni poziom zapasów magazynowych a także automatyczne powiadomienia i alerty. Wszystko po to, aby Twój magazyn działał sprawnie i wydajnie.

Kto może skorzystać na wdrożeniu WMS?

Dużą grupę użytkowników tego oprogramowania stanowią firmy produkcyjne, jednak to nie jedyny segment, który może wiele zyskać wykorzystując system WMS. Niezależnie od tego czy jesteś producentem, dystrybutorem, czy prowadzisz sprzedaż w Internecie albo jesteś właścicielem sieci sprzedaży detalicznej – system zarządzania gospodarką magazynową może pomóc Ci zwiększyć kontrolę pracy, zapasów i transportu w każdym z powyższych wariantów.

Znaczna część firm posiada systemy do zarządzania zamówieniami lub systemy ERP, które w pewnym stopniu zabezpieczają kwestie związane z gospodarką magazynową. Nie są to jednak rozwiązania dedykowane temu obszarowi, dlatego rzeczywistość zwykle przerasta możliwości tych systemów w zakresie magazynowania i dystrybucji.
Jednocześnie system WMS przestał być drogą i nieosiągalną dla mniejszych firm inwestycją. Dzisiejsza technologia, w tym zastosowanie platform opartych na chmurze, zmniejsza koszty wdrożenia, eksploatacji i czyni system zarządzania magazynem dostępnym dla szerokiego grona odbiorców.

Zalety wdrożenia systemu WMS

W pełni funkcjonalny system zarządzania magazynem od Optimakers może usprawnić działanie Twojej firmy na wiele sposobów. Najważniejsze korzyści, dla których warto zainwestować w system WMS to:

 • poprawiona dokładność, terminowość i jakość zamówień dla klientów,
 • efektywne zarządzanie pracą magazynu dzięki śledzeniu i kontroli (monitorowanie zleceń pracy i raportowanie wydajności na poziomie działu i pracownika),
 • widoczność działań magazynowych i dostęp do danych aktualizowanych w czasie rzeczywistym (np. raportowanie, analizy i panele nawigacyjne),
 • elastyczność w obsłudze różnych zamówień i profili produktów; system może obsługiwać wielu operatorów, dowolną liczbę terminali mobilnych oraz wiele adresów wysyłki,
 • usprawnione przyjmowanie i wydawanie towaru po numerze partii,
 • porządek na magazynie, łatwe odnajdywanie produktów na magazynie i funkcja zdalnego blokowania lokalizacji,
 • kontrolowanie przemieszczania i przechowywania materiałów i produktów, wraz z sugerowanymi najbardziej optymalnymi sposobami gospodarowania przestrzenią,
 • sprawne przeprowadzanie inwentaryzacji,
 • wygodne drukowanie etykiet oraz zaawansowana obsługa kodów kreskowych (obsługuje drukarki mobilne i stacjonarne),
 • kontrola optymalnego poziomu zapasów na magazynie ( system posiada funkcję automatycznych zamówień u dostawców),
 • interfejs do systemów sterowania magazynem dla urządzeń transportu wewnętrznego i automatyki,
 • uproszczenie kwestii rachunkowych – narzędzie posiada opcję tworzenia dokumentów przychodu i rozchodu.

Usprawnij działania swojej firmy z systemem WMS od Optimakers.
Zespół Optimakers posiada wieloletnie doświadczenie w automatyzacji procesów produkcyjnych i przeprowadzaniu wdrożeń u klientów. Podchodzi do każdego klienta indywidualnie a sugestie co do optymalnych rozwiązań opiera o wcześniejszą analizę procesów biznesowych i specyfikę działania danej firmy. OptiMES to kompleksowy program do zarządzania produkcją, który jest dostosowany do realiów polskich firm. Wśród pięciu kluczowych modułów znajduje się między innymi system do zarządzania magazynem WMS. Skontaktuj się z doradcą Optimakers, aby dowiedzieć się więcej o możliwościach tego rozwiązania!

Jeżeli uważasz, że w Twojej produkcji przyda się usprawnienie funkcjonowania, wypróbuj nasze bezpłatne 14-dniowe demo i sprawdź jaką wartość możemy Ci zaoferować. Chętnie pomożemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *