Czy wszystkie firmy produkcyjne potrzebują systemu MES

Czy wszystkie firmy produkcyjne potrzebują systemu MES?

Firmy produkcyjne znajdują się na różnych etapach wdrażania nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Ma na to wpływ wiele czynników, tj. wielkość firmy, budżet, specyfika działania czy poziom otwartości na zmiany. Pewne jest jednak, że produkcja już jest w nowej erze automatyzacji. Wiele firm na całym świecie – także w Polsce – codziennie wdraża kolejne idee Przemysłu 4.0., wyprzedzając swoją konkurencję w wyścigu o zajęcie najlepszego miejsca na rynku.

Spis Treści:

Czynniki warunkujące popularność nowoczesnych technologii

Firmy funkcjonują dzisiaj w rzeczywistości, w której systemy zarządzania produkcją, nowoczesne maszyny oraz zaawansowana infrastruktura IT mają coraz większe znaczenie. Wyższe oczekiwania klientów wpływają na przyspieszony czas realizacji zleceń i zwiększoną indywidualizację produkcji a trudniejsze uwarunkowania gospodarcze wymagają ograniczenia kosztownych błędów na linii produkcyjnej. Do tego w wielu branżach podnoszone są standardy dotyczące bezpieczeństwa i norm. Wszystkie te aspekty współtowarzyszą niezmiennym oczekiwaniom niskiej ceny i wysokiej jakości wyrobów. Firmy produkcyjne znajdują się więc pod nieustanną presją i szukają skutecznych metod pozwalających zautomatyzować procesy i pracę, aby zwiększyć wydajność oraz osiągnąć przewagę konkurencyjną.

Co to jest system zarządzania produkcją MES?

System MES (Manufacturing Execution System) to nowoczesne narzędzie usprawniające planowanie, kontrolę i rozliczanie produkcji. Oprogramowanie MES ewoluowało z systemów do planowania produkcji MRP. Było także stopniowo rozszerzane o możliwości gromadzenia większej liczby danych, ich odczytu, interpretacji oraz reagowania na dane z systemów kontrolujących procesy. System MES stanowi bardzo istotną warstwę operacyjną pomiędzy procesem produkcji maszyny a decydentami pracującymi w hali produkcyjnej.
To oprogramowanie posiada wiele obszarów funkcjonalnych, dzięki czemu kompleksowo wspiera zarządzanie produkcją . Najważniejsze z nich to:

 • harmonogramowanie produkcji i rozdział zadań,
 • zarządzanie wykonaniem produkcji,
 • zarządzanie jakością i wydajnością,
 • śledzenie produkcji,
 • genealogia produktu,
 • gromadzenie i przetwarzanie danych,
 • optymalna alokacja zasobów,
 • zarządzanie dokumentami w obiegu elektronicznym,
 • zarządzanie zasobami ludzkimi,
 • zarządzanie ruchem.

Nowoczesne oprogramowanie do zarządzania produkcją Optimakersdostarcza informacje w czasie rzeczywistym, tak aby produkcja mogła szybko i elastycznie reagować na różne nieprzewidziane zmiany pojawiające się w procesach. Właściwie wdrożony system MES monitoruje zdarzenia i wprowadza konieczne poprawki, ograniczając spowolnienia, ryzyko niedotrzymania terminów realizacji zleceń oraz straty finansowe. Narzędzie to kontroluje i analizuje wiele zmiennych, wprowadzając adekwatne modyfikacje w harmonogramie pracowników, dostaw, partii i powiązanych obszarach. Dzięki czemu może skutecznie eliminować lub minimalizować marnotrawstwo obecne w procesach. Zintegrowany system Optimakers dostarcza również informacji o kluczowych wskaźnikach takich jak OEE. (ogólna efektywność sprzętu), na bazie których możesz skutecznie wykryć nieefektywne obszary i podjąć działania poprawiające wydajność.

Korzyści w wdrożenia systemu MES

Zalety systemów produkcyjnych zdecydowanie przewyższają koszty początkowej inwestycji związanej z ich wdrożeniem. System MES usprawnia działanie firm produkcyjnych poprzez:

 • ograniczenie czasu poświęconego na planowanie i modyfikowanie planów produkcji,
 • zwiększenie efektywności organizacji pracy,
 • wykrywanie wąskich gardeł i potencjalnych ryzyk,
 • Ograniczenie strat finansowych związanych z mało wydajną pracą i marnotrawstwem zasobów,
 • poprawę elastyczności i tempa reagowania na nieprzewidziane czynniki,
 • zwiększenie stabilności produkcji,
 • automatycznie powiadomienia o przeglądach i konserwacji parku maszynowego (przekładające się na zmniejszenie ilości awarii, przestojów a także kosztów napraw i opóźnień w realizacji zleceń),
 • dostarczanie danych i analiz potrzebnych do optymalizacji technologii produkcji oraz usprawnienia pracy maszyn i urządzeń.

System MES od Optimakers to kluczowa inwestycja dla Twojej firmy produkcyjnej. Optymalizacja i zwiększenie wydajności prowadzi do ograniczenia kosztów. Zwiększenia zwrotów z aktywów, uregulowania poziomu zapasów, skrócenia czasu dostaw i wzrostu marży. Przekonaj się co jeszcze możesz zyskać wdrażając system MES.

Jeżeli uważasz, że w Twojej produkcji przyda się usprawnienie funkcjonowania, wypróbuj nasze bezpłatne 14-dniowe demo i sprawdź jaką wartość możemy Ci zaoferować. Chętnie pomożemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *