W jaki sposób utrzymać konkurencyjność w branży produkcyjnej

W jaki sposób utrzymać konkurencyjność w branży produkcyjnej?

Klienci wymagają wysokiej jakości produktów w przystępnej cenie. Aby móc spełnić to oczekiwanie konieczne jest osiągnięcie i utrzymanie wysokiego poziomu konkurencyjności. W jaki sposób? Ścieżek prowadzących do tego celu jest kilka – jedną z istotniejszych jest informatyzacja procesu produkcji.

Spis Treści:

Rzetelne dane to podstawa

Automatyzacja i optymalizacja procesów produkcyjnych przy użyciu nowoczesnych technologii umożliwia produkowanie wyrobów w niższej cenie i o nienagannej jakości. By móc planować a później wdrażać usprawnienia potrzebne są jednak informacje – wiarygodne i aktualne. Jeśli starasz się zebrać je sam lub robią to ręcznie Twoi pracownicy istnieje duże ryzyko, że nie spełnią one tych dwóch wymogów. Do tego zajmie to mnóstwo czasu.

Z pomocą przychodzi system do zarządzania produkcją, który zbiera informacje bezpośrednio z maszyn i aktualizuje je czasie rzeczywistym. Wykorzystując obszerne dane historyczne, obecnie monitorowane parametry a także algorytmy sztucznej inteligencji dostarcza zaawansowane raporty, analizy i symulacje. Sugeruje najlepsze w danej sytuacji rozwiązania, pozwalając dla przykładu na półautomatyczne lub automatyczne przeplanowanie produkcji czy generowanie zamówień. Oprogramowanie do zarządzania produkcją pozwala Ci na sprawne wdrożenie konkretnych działań wynikających z Twoich decyzji biznesowych.

Najczęstsze sytuacje, które są źródłem utrudnień na produkcji to:

 • zmiana parametrów zlecenia – np. zmiana wielkości zamówienia lub parametrów produktu albo inny termin dostawy,
 • słaba jakość surowców lub gotowych wyrobów,
 • awaria maszyny i urządzeń,
 • braki w surowcach i opóźnione dostawy,
 • nieplanowane przestoje,
 • nierównomierne rozłożenie pracy i złe gospodarowanie zasobami,
 • błędne wydania i inne nieprawidłowości w obszarze gospodarki magazynowej.

W jaki sposób system do zarządzania produkcją Optimakers może pomóc Ci rozwiązać powyższe sytuacje?

Na początek dostarczy dane o stanie rzeczywistym, a następnie przyspieszy i ułatwi wdrożenie decyzji. W kontekście wyżej wymienionych trudności system OptiMES:

 • dostarcza zaktualizowane wytyczne dla pracowników zgodnie z nowymi parametrami zlecenia – w przystępnej formie, na wygodnym w użyciu panelu meldunkowym. Ograniczasz w ten sposób ryzyko błędów i niepełnych informacji oraz oszczędzasz czas. Teraz nie musisz już ręcznie przeplanowywać pracy oraz niczego doprecyzowywać!
 • w sytuacji zmiany terminu dostawy błyskawicznie przygotuje zaktualizowaną wg nowych priorytetów listę zadań dla każdego pracownika,
 • dba o jakość- system rejestruje wszystkie informacje w bazie danych. Jednakże zarówno źródło błędnego surowca jak i osoba, która notorycznie przyczynia się do złej jakości produktu zostaną szybko zidentyfikowane. Także kontrolerzy jakości mają z systemem OptiMES ułatwioną pracę, ponieważ na swoich panelach dostają na bieżąco informacje o pojawiających się partiach do kontroli,
 • ogranicza awarie i przestoje. Odczyty danych bezpośrednio z maszyn, dane historyczne odnośnie napraw, katalog części zamiennych i okresów gwarancyjnych oraz automatyczne powiadomienia o planowanych czynnościach serwisowych. Jednak w dużej mierze przyczyniają się do wydłużenia żywotności maszyn, zminimalizowania ilości oraz skali napraw a także nieplanowych przestojów,
 • pilnuje za Ciebie poziomu stanów magazynowych. System do zarządzania produkcją utrzymuje optymalne stany magazynowe (zachowuje bezpiecznego minimum, przy jednoczesnym dbaniu o cashflow i odpowiednią przestrzeń na magazynie),
 • usprawnia efektywne wykorzystanie zasobów i równomierny przydział zadań. Terminal zbiera dane z każdego ze stanowisk, dlatego na bieżąco masz wgląd w postęp realizacji zadania a także wydajność pracowników na każdym ze stanowisk. OptiMES rozlicza czas pracy i wykorzystanie surowców a także ogranicza ilość błędów ludzkich, generowanych odpadów i awarii maszyn. Wszystko to pozwala na w pełni racjonalne gospodarowanie zasobami sprzętowymi, ludzkimi i surowcowymi.

OptiMES to kompleksowy program do zarządzania produkcją, który może usprawnić wspomniane obszary i znacznie więcej. W zależności od Twoich potrzeb, 5 modułów systemu OptiMES zadba o realizację, kontrolę i wykonanie produkcji, planowanie, gospodarkę magazynową, utrzymanie ruchu czy relacje z klientami i rozliczanie czasu pracy. Skontaktuj się doradcą Optimakers aby dopasować najlepsze rozwiązanie dla Twojej Firmy.

Jeżeli uważasz, że w Twojej produkcji przyda się usprawnienie funkcjonowania, wypróbuj nasze bezpłatne 14-dniowe demo i sprawdź jaką wartość możemy Ci zaoferować. Chętnie pomożemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *