9 zalet oprogramowania MES

9 zalet oprogramowania MES

System MES (Manufacturing Execution System) to kluczowe narzędzie do kompleksowego zarządzania produkcją. Dzisiejsze dynamiczne środowisko produkcyjne wymaga dokładnych i łatwo dostępnych danych z hali produkcyjnej a oprogramowanie MES wychodzi naprzeciw tym potrzebom. OptiMES zapewnia efektywne monitorowanie pracy całej fabryki, zwiększając wydajność procesów i umożliwiając elastyczne reagowanie na potrzeby rynku.

Co wyróżnia system OptiMES?

OptiMES to kompleksowe rozwiązanie, które dzięki inteligentnemu zarządzaniu produkcją pozwala zakładom produkcyjnym przejść niezbędną dzisiaj cyfrową transformację. Zarazem sprawnie optymalizując wszystkie procesy produkcyjne. Decydując się na wdrożenie systemu MES zyskujesz:

 1. Dostęp do danych w czasie rzeczywistym oraz przyjazny dla użytkownika panel meldunkowy
  Wizualizacje aktualizowane na bieżąco ułatwiają i podnoszą wydajność pracy operatorów i całym zespołów, zwiększając przejrzystość informacji, świadomość pracowników oraz szybkość reagowania na zdarzenia. Kierownicy zmiany uzyskują dostęp do informacji o wydajności zmiany i pojawiających się problemów (dot. liczenia produkcji, przestojów itp.) a Kierownik zakładu dysponuje precyzyjnymi danymi niezbędnymi do podejmowania działań zwiększających efektywność pracy.
 2. Narzędzie wspomagające procesy ciągłego doskonalenia
  System MES wspiera wdrażanie stałych usprawnień i realizowanie metodyk zarządzania m.in. poprzez dokumentację niezgodności, dostarczanie danych umożliwiających identyfikację źródeł problemów oraz mierzenie skuteczności wprowadzanych działań naprawczych.
 3. Zgodność z normami i przepisami
  Rosnący nacisk na kontrolę jakości w firmach produkcyjnych znajduje swoje odzwierciedlenie w funkcjonalnościach programu MES. Umożliwia on zachowanie zgodności np. z ISO 9001
 4. Zwinność i elastyczność działania podnoszącą Twoją konkurencyjność na rynku
  Dzięki systemowi MES możesz szybciej wprowadzać nowe produkty (NPI), zyskujesz lepszą integrację (zarówno w zakresie wdrażania nowych procesów, otwierania nowych oddziałów czy funkcjonowania łańcucha dostaw) oraz ogólną płynność w reagowaniu na czynniki zewnętrzne.
 5. Standaryzację operacji i wdrażanie najlepszych praktyk
  Jeden ogólnodostępny system MES pozwala na ujednolicenie procesów i standardów działania, co jest szczególnie przydatne w firmach wielooddziałowych. Dzięki temu narzędziu zyskujesz jasno określone ramy do kontrolowania procesów biznesowych.
 6. Maksymalizację wykorzystania zasobów
  Dzięki OptiMES i dokładnemu śledzeniu OEE cykle produkcyjne trwają krócej. Zarówno czas pracowników jak i maszyny są wykorzystywanie w możliwie najbardziej efektywny sposób. Dane dostarczane w czasie rzeczywistym i alerty odnośnie konieczności wprowadzenia działań zapobiegawczych umożliwiają konserwację predykcyjną i zmniejszenie ilości nieplanowanych przestojów.
 7. Zmniejszenie kosztów operacyjnych
  Dzięki monitoringowi maszyn i postępów prac oraz kontroli procesów w czasie rzeczywistym OptiMES. Pozwala na zmniejszenie bezpośrednich i pośrednich kosztów pracy a także kosztów materiałów. Dodatkowo maleją wydatki związane z IT, które bez MES musiałyby być przeznaczane na kadrę potrzebną do utrzymania. Obsługując różnych, niekompatybilnych i nieefektywnych systemów.
 8. Spójność danych i jeden kompletny system
  MES dostarcza ujednolicony widok stanu całej fabryki w czasie rzeczywistym – dla wszystkich pracowników i każdego oddziału. Co więcej, dane gromadzone w systemie w sposób automatyczny i dostępne na panelach meldunkowych nie tylko ograniczają zużycie papieru, ale także zwiększają rzetelność danych i bezpieczeństwo przechowywania. Z systemem OptiMES eliminujesz duplikowanie danych w wielu systemach. Co z tym związane – powielanie się czynności wprowadzania tych samych danych przez różne osoby. Wszystkie działy- produkcja, służby utrzymania ruchu czy logistyka pracują w oparciu o te same informacje.
 9. System MES wpisuje się w założenia Przemysłu 4.0.
  Usprawnia wielokierunkową komunikację między ludźmi i maszynami, działa w sposób zdalny a także wykorzystuje sztuczną inteligencję i chmurę.
  System OptiMES to wiodący polski system do zarządzania produkcją, który odpowiada na kluczowe potrzeby przedsiębiorstw produkcyjnych. Dzięki niemu już teraz możesz usprawnić, zautomatyzować i uelastycznić działania produkcji, zwiększając przychody rentowność firmy. Sprawdź dostępne rozwiązania!

Ze względu na strukturę organizacyjną, osoba zajmująca się Zamówieniami nadzorowała również proces realizacji poszczególnych zleceń – tak aby informować klientów o postępach pracy.

Jeżeli uważasz, że w Twojej produkcji przyda się usprawnienie funkcjonowania, wypróbuj nasze bezpłatne 14-dniowe demo i sprawdź jaką wartość możemy Ci zaoferować. Chętnie pomożemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *