Koszyk
system MES

5 powodów, dla których warto wdrożyć system MES

System MES to podstawowe oprogramowanie dla produkcji, dzięki którym zakłady mogą skutecznie realizować swoje cele biznesowe i utrzymać konkurencyjność rynkową. Sprawdź jakie są najważniejsze zalety oprogramowania Optimakers.

Śledzenie produkcji

 • Rejestracja genealogii produktu i możliwość kompleksowego śledzenia produkcji to jedna z istotniejszych funkcjonalności systemu MES. Ze względu na wymogi prawne staje się niezbędna dla dzisiejszych zakładów produkcyjnych. Są one zobowiązane, aby w razie potrzeby, odtworzyć dowolny etap produkcji. Np. jeśli zajdzie konieczność wycofania danej wybrakowanej czy potencjalnie niebezpiecznej partii. W takich sytuacjach liczy się czas reakcji. Oprogramowanie MES gromadzi wszystkie niezbędne dane w jednym miejscu. M.in. wszystkie elementy, które zostały użyte do produkcji (od surowców, przez maszyny aż po elementy transportowe tj. opakowania czy wózki widłowe). Ponadto dostarcza informacji o dostawcach, lokalizacji wyrobów, osobach wykonujących kontrolę jakości. Dostarcza także szczegółowe parametry maszyn w toku produkcji, sposób i ilość zużycia surowców itp.

Zwiększanie wydajności maszyn

 • Istotnym źródłem kosztów w firmach produkcyjnych są mikroprzestoje a także awarie maszyn, które nie są monitorowane w sposób ciągły. Wiele firm nadal kontroluje efektywność w arkuszach excela, do którego pracownicy ręcznie wprowadzają kluczowe dane. Taka metoda jest obarczona pomyłkami wynikającymi z błędów ludzkich, ogranicza precyzję danych (które zwykle są „zaokrąglane”) oraz – co bardzo ważne – najczęściej obejmuje 8 godzinne zmiany pracownicze a nie pełen zakres pracy maszyny. System MES oraz czujniki mierzące parametry maszyn i urządzeń pozwalają na gromadzenie danych w czasie rzeczywistym bezpośrednio z urządzeń. Dzięki temu maszyny są lepiej wykorzystywane i zwiększa się wydajność produkcji (oraz wskaźniki z tym związane, np. OEE). Możliwość analizowania przestojów w zestawieniu z przyczynami pozwala operatorom podejmować błyskawiczne i efektywne działania.

Dokładne informacje o realizacji zamówień

 • System MES dostarcza szczegółowe informacje o procesie produkcji. Dzięki czemu producent może komunikować się z klientem w oparciu o precyzyjne informacje. Oprogramowanie MES zapewnia stały wgląd w dane tj. termin realizacji zlecenia, materiały i komponenty potrzebne do produkcji, rejestr prowadzonych i planowanych operacji. Kierownik produkcji może ustalać w systemie m.in. które maszyny i linie mają zostać obciążone, rodzaj technologii, sposób rejestrowania postępów oraz nadawać priorytety dla zadań. Po zrealizowaniu zlecenia system MES przesyła zbiór danych na temat wszystkich kosztów procesu wytworzenia. Upraszczając w ten sposób rozliczanie (zużyte surowce/narzędzia, energia, roboczogodziny itp.).

Optymalne wykorzystanie zasobów

 • Dane gromadzone przez system MES umożliwiają wielokierunkową analizę – wsparcie systemu pozwala na weryfikację:
  • dostawców, którzy dostarczają najbardziej wydajny surowiec (największa ilość produktu końcowego i najmniejsza ilość odpadów),
  • kooperacji, która najbardziej się opłaca,
  • etapów generujących najwięcej strat. Dzięki tym danym osoby zarządzające mogą podejmować działania optymalizujące procesy. W wyniku których wzrasta stabilność produkcji, powtarzalność procesów oraz oszczędności firmy.

Zmniejszenie ilości błędów i braków

 • Im szybciej wykrywane są błędy procesu wytwarzania czy wady produktu tym szybciej można zablokować realizację i ograniczyć straty. Firmy nieposiadające systemu mogą dowiedzieć się o błędach w końcowej fazie procesu lub dopiero od klienta. Będzie to wiązało się z koniecznością wycofania partii z rynku. System MES od razu po wykryciu problemu automatycznie blokuje produkcję ograniczając dalsze straty. Dodatkowo, ciągły monitoring maszyn i podejmowane na ich podstawie działania utrzymaniowe ograniczają koszty. Jakie firma poniosłaby w wyniku awarii maszyn i nieplanowanych przestojów. Informacje o poziomie zużycia zasobów do produkcji ułatwia kontrolowanie produkcji i wprowadzanie działań usprawniających procesy.

Te i wiele więcej zalet systemu MES poznasz korzystając z wersji testowej systemu MES. Skontaktuj się doradcą Optimakers, aby dowiedzieć się pełnych możliwościach wszystkich modułów systemu produkcyjnego Optimakers!

Ze względu na strukturę organizacyjną, osoba zajmująca się Zamówieniami nadzorowała również proces realizacji poszczególnych zleceń – tak aby informować klientów o postępach pracy.

Jeżeli uważasz, że w Twojej produkcji przyda się usprawnienie funkcjonowania, wypróbuj nasze bezpłatne 14-dniowe demo i sprawdź jaką wartość możemy Ci zaoferować. Chętnie pomożemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *