Green Belt

Co to jest Certyfikat Green Belt?

Coraz więcej firm decyduje się na przekształcenie firm zgodnie z metodologią Lean Six Sigma. Metoda ta wykorzystywana jest przez wiele międzynarodowych korporacji, które z jej pomocą usprawniają szereg procesów. Lean Six Sigma jest uważana za najskuteczniejszą metodę udoskonalania procesów produkcyjnych, gdyż łączy w sobie największe zalety dwóch filozofii efektywnego zarządzania przedsiębiorstwem – Six Sigma i Lean Manufacturing. W celu jak najlepszego zrozumienia metodologii Lean Six Sigma w wielu krajach – także w Polsce – organizuje się zajęcia, które pozwalają zrozumieć zwinną filozofię zarządzania. Na jednym z poziomów szkoleń można uzyskać tzw. zielony pas, czyli Green Belt. Czym jest certyfikat Green Belt i co należy zrobić, żeby go uzyskać?

Spis Treści:

O Lean Six Sigma pisaliśmy też tutaj.

Stopnie akredytacji – czym jest Green Belt w Lean Six Sigma?

Green Belt to jeden z poziomów certyfikacji Lean 6 Sigma. Na całym świecie organizowane są warsztaty Lean 6 Sigma, w których kursanci w miarę postępów w swojej nauce otrzymują pasy – można przyrównać je do pasów, które rozdaje się np. w sztukach walki.

Stopnie certyfikacji:

  • Podstawowy certyfikat White Belt potwierdza znajomość podstawowych pojęć i umiejętność aktywnego wspierania projektów.
  • Dobrą znajomość Lean 6 Sigma potwierdza Yellow Belt. Osoby posiadające uprawnienia Yellow Belt sprawnie posługują się narzędziami DMAIC i wspierają zespół we wdrażaniu ważnych zmian.
  • Osoby, które posiadają certyfikat Green Belt nie tylko sprawnie posługują się narzędziami DMAIC, lecz także są liderami bądź istotnymi członkami zespołu. Ich zaawansowana wiedza pozwala na wprowadzanie logicznych zmian i efektywne usuwanie błędów produkcyjnych oraz marnotrawstw.
  • Certyfikat Black Belt posiadają prawdziwi eksperci, którzy w oparciu o model Lean 6 Sigma wdrażają strategiczne zmiany. Kierują oni zespołami, w których znajdują się absolwenci Green Belt i odpowiadają za prawidłowe budowanie struktury przedsiębiorstwa.

Jak zdobyć zaświadczenia Green Belt?

Dokumenty poświadczające powyższe umiejętności wydają specjalne jednostki akredytujące takie jak American Society for Quality (ASQ).

W celu uzyskania certyfikacji Green Belt należy zapisać się na akredytowany kurs. W Polsce istnieje kilka placówek, które oferują zarówno szkolenia stacjonarne, jak i szkolenia online.

Egzamin i analizy, które należy zdać w celu uzyskania certyfikatu, trwa około 3-4 godzin. Uczestnik musi odpowiedzieć na 100 pytań otwartych. Co ważne, dokument jest ważny do końca życia.

Ile kosztuje certyfikat GB?

Oprócz kosztów kursów kursant musi pokryć także koszt certyfikatu. Zielony pas kosztuje około 299 USD. Każda powtórka egzaminu jest dodatkowo płatna i wynosi około 239 USD (stawki ASQ – Americian Society for Quality).

Czy w celu uzyskania najwyższego stopnia należy najpierw zdać Green Belt?

Jeśli zdecydujesz się zawalczyć o Black Belt Lean 6 Sigma, to nie musisz najpierw zdawać egzaminu Green Belt. Można spróbować uzyskać certyfikat po kursie bądź po samodzielnej nauce. Co ważne, ciemny pas jest odpowiednio droższy, gdyż kosztuje około 2 070 USD. Jego powtórka jest ma taką samą cenę.

Jeżeli uważasz, że w Twojej produkcji przyda się usprawnienie funkcjonowania, wypróbuj nasze bezpłatne 14-dniowe demo i sprawdź jaką wartość możemy Ci zaoferować. Chętnie pomożemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *