Koszyk
System WMS i jak może usprawnić pracę magazynu

Co to jest system WMS i jak może usprawnić pracę magazynu?

Zarządzanie magazynem wysokiego składowania nie jest prostym zadaniem, jednak z pomocą przychodzi nowa technologia. System WMS to innowacyjne podejście do kontroli magazynu, które pozwoli Ci na znaczące zwiększenie jego efektywności. Przekonaj się, czym jest oprogramowanie WMS i jak działa.

Co to jest system WMS? Definicja

WMS to skrót pochodzący z języka angielskiego. Pełna nazwa systemu to Warehouse Management System, co oznacza system do zarządzania magazynem.

System zarządzania magazynem WMS jest oprogramowaniem, które umożliwia kontrolę procesów magazynowych w czasie rzeczywistym. Najczęściej używany jest w wielkopowierzchniowych magazynach wysokiego składowania oraz dużych centrach logistycznych.

Jak działa program magazynowy WMS?

Informatyczne oprogramowanie WMS pozwala na łatwą koordynację przepływów produktów na magazynie.

W aplikacji możliwa jest kontrola stanów magazynowych w czasie rzeczywistym, określenie lokalizacji produktów czy sprawdzanie stanu poszczególnych zamówień. Pracownik może łatwo sprawdzić wszelkie procesy magazynowe, które ułatwiają sprawne zarządzanie przedsiębiorstwem. Co ważne, systemy pozwalają na zarządzanie dowolną liczbą magazynów. Z poziomu administratora można ustawić własne podziały magazynu, np. magazyn surowców, magazyn produktów gotowych czy półproduktów.

Wirtualna mapa magazynów

W aplikacji można stworzyć własną wirtualną mapę magazynową, w której oznaczone będą poszczególne korytarze czy regały wraz z indywidualnymi numerami identyfikacyjnymi.

Mapa towarów na planie magazynu

Automatyzacja zarządzania magazynem wysokiego składowania umożliwia także ustawienie indywidualnej strategii domyślnego rozmieszczania produktów i zasobów na mapie magazynu.

Lista bieżących działań na magazynie

W aplikacji można sprawdzić stan realizacji poszczególnych zamówień, poziom sprzedaży poszczególnych produktów czy bieżące stanu magazynowe.

Lista pracowników w firmie

Oprogramowanie magazynowe WMS umożliwia także wprowadzenie do systemu listę pracowników firmy. Dzięki tej operacji właściciel przedsiębiorstwa może wystosować dla każdego pracownika identyfikator wraz z hasłem dostępu do systemu. Z poziomu administratora można zarządzać uprawnieniami, aby osoby widziały wyłącznie te informacje, które są im niezbędne do wykonywania swojej pracy.

Pracownik w systemie może sprawdzić m.in. stan aktualnych zamówień czy rozmieszczenie towaru na mapie magazynu, co zwiększa efektywność jego pracy.

Monitor pracy magazynu

System zarządzania magazynem umożliwia także kontrolowanie pracy poszczególnych pracowników na magazynie. Z poziomu aplikacji można sprawdzić m.in. stan realizacji powierzonych działań. Taka funkcja bardzo ułatwia zarządzanie kadrą pracowniczą.

Jakie funkcje ma oprogramowanie magazynowe WMS?

System kontroli magazynu WMS to nowoczesne rozwiązanie, które posiada szereg funkcji ułatwiających zarządzanie wielkopowierzchniowymi halami. Wśród nich można wymienić między innymi:

 • kontrola ilości i lokalizacji towarów na magazynie,
 • kompleksowa obsługa dostaw i wysyłek (zamówienia firmy mogą być kontrolowane w czasie rzeczywistym, gdyż program umożliwia sprawdzenie aktualnych wysyłek, zwrotów czy reklamacji),
 • automatyzacja niektórych czynności magazynowych (m.in. automatyczne rozmieszczanie produktów na mapie stanu magazynowego na podstawie faktur),
 • obserwacja stanu magazynowego w czasie rzeczywistym,
 • możliwość generowania automatycznych raportów,
 • możliwość generowania etykiet produktowych i magazynowych.

System WMS – wady i zalety

Wady systemu WMS

 • efekt domina w przypadku błędów – w systemie WMS wiele procesów jest ze sobą powiązanych, co może być zarówno wadą, jak i zaletą. Jeśli w jednym z procesów wystąpi błąd (np. pracownik niepoprawnie uzupełni rubryki procesu), to rzutuje to na cały program. 
 • niepoprawne przydzielenie uprawnień pracownikom – w zależności od poziomu uprawnień pracownik może np. zmieniać ilość towaru na magazynie czy aktualizować zamówienia. Jednak, jeśli przypadkowo uprawnienia będą zbyt rozszerzone, to może to powodować przeróżne błędy. Przykładowo, pracownik z pomocą aplikacji może usunąć wiele danych magazynowych, co całkowicie zaburzy wydajność programu.
 • nieodpowiednie wdrożenie systemu WMS do przedsiębiorstwa – właściwe stworzenie mapy magazynu i towarów jest kluczowe dla prawidłowego działania systemu WMS. Jeśli na początku działania te nie zostaną poprawnie skonfigurowane, to może to doprowadzić do nieefektywnego działania oprogramowania.

Zalety systemu WMS

 • efektywna kontrola stanów magazynowych w czasie rzeczywistym – system WMS umożliwia sprawną kontrolę zapasów na magazynie oraz znaczące zwiększenie dokładności inwentaryzacji. Pobranie tych danych w momencie realizacji procesu przyjęcia towaru zapewnia identyfikowalność stanu magazynowego.
 • łatwa kontrola zamówień i wysyłek – w systemie można bardzo łatwo sprawdzić stan obsługiwanych zleceń, co pozwala m.in. na odpowiednią kolejność wydawania towarów, znaczącą poprawę jakości obsługi klienta, skrócony czas przesyłki, czego efektem jest zmniejszona ilość reklamacji.
 • automatyczna identyfikacja towarów – możliwość generowania etykiet identyfikacyjnych dla produktów jest sporym ułatwieniem dla wszystkich pracowników magazynu. 
 • oszczędność czasu – wiele z procesów jest zautomatyzowane.
 • sprawniejsze zarządzanie kadrą pracowniczą – możliwość kontrolowania zadań poszczególnych pracowników jest dużym ułatwieniem dla kadry zarządzającej. Dzięki WMS może ona łatwo sprawdzić i ocenić efektywnosć danego pracownika.
 • możliwość generowania automatycznych raportów – program umożliwia generowanie automatycznych raportów, w których znajdują się m.in. porównania z poprzednich miesięcy czy dowolnie wybranych okresów na hali produkcyjnej.
 • możliwość integracji z innymi systemami – oprogramowanie WMS pozwala m.in. na integrację systemu ERP.

Ile kosztuje system WMS?

Koszt systemu WMS różni się w zależności od wielkości magazynu, ilości operatorów czy wybranej opcji zakupu (licencja czy abonament). Uśredniając, średnie przedsiębiorstwo zatrudniające około 15 operatorów musi liczyć się z kosztem zakupu oprogramowania WMS w kwocie około 100 000 zł. Choć ta kwota może wydawać się spora, to warto pamiętać, że takie rozwiązania są po prostu inwestycją w przyszłą kondycję finansową firmy. Rozwiązania WMS pozwalają na znaczące zwiększenie efektywności działań magazynowych, lepszą obsługę klienta i sprawniejszą inwentaryzację, więc w przypadku dużych firm koszt ten powinien zwrócić się już w pierwszych miesiącach wdrożenia usprawnień.

System magazynowy WMS – czy warto?

System WMS jest jednym z bardziej innowacyjnych rozwiązań, które pozwolą wnieść poziom zarządzania Twoim przedsiębiorstwem na wyższy poziom. Zautomatyzowanie większości procesów i automatyczne raporty pozwolą Ci kompleksowo kontrolować pracę firmy, co wpłynie na znaczące zwiększenie jej rentowności.

Jeżeli uważasz, że w Twojej produkcji przyda się usprawnienie funkcjonowania, wypróbuj nasze bezpłatne 14-dniowe demo i sprawdź jaką wartość możemy Ci zaoferować. Chętnie pomożemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *