Planowanie produkcji oraz zarządzanie procesami wymaga doskonałych umiejętności organizacyjnych. Na szczęście nowoczesne systemy informatyczne mogą znacząco ułatwić kontrolę zleceń produkcyjnych. Specjalne oprogramowania do zarządzania produkcją pozwalają w czasie rzeczywistym kontrolować szereg procesów zachodzących w Twojej firmie, co przyczynia się do poprawy jakości produkcji czy efektywności pracy.
Bezsprzecznie zakup takiego oprogramowania jest świetną inwestycją na lata, jednak problem pojawia się przy wyborze systemu. Na rynku dostępnych jest wiele programów, które posiadają szereg rożnych technologii – jak wybrać najlepszy? Dowiedz się, jakie cechy powinien posiadać program do zarządzania produkcją.
Spis treści:
- System ERP – kompatybilne zarządzanie firmy
- Oprogramowanie do zarządzania produkcją – jakie funkcje powinien mieć?
- Śledzenie procesów produkcyjnych w czasie rzeczywistym
- Planowanie kolejności wykonywania procesów produkcyjnych
- Śledzenie wydajności maszyn i operatorów
- Wykrywanie usterek w czasie rzeczywistym
- Generowanie automatycznych raportów
- Wymiana danych z innymi systemami
- Najlepsze oprogramowanie do zarządzania produkcją – podsumowanie
System ERP – oprogramowanie do zarządzania produkcją, czyli kompatybilne zarządzanie firmy
Najpierw rozpocznijmy od małej dawki teorii. Kompleksowe oprogramowanie do zarządzania przedsiębiorstwem to system ERP. Umożliwia on planowanie i zarządzanie zasobami produkcyjnymi. Możesz z niego wygenerować poszczególne raporty, które są automatycznie generowane na podstawie danych z maszyn, jak i połączyć ERP z kompleksową księgowością.
Z pewnością jest to bardzo zaawansowane rozwiązanie dla dużych firm, które pozwala kontrolować szereg operacji. Jednak taki system może niekoniecznie dobrze sprawdzić się w przypadku małych przedsiębiorstw produkcyjnych, gdyż jego kompleksowość nie zostanie w pełni wykorzystana.
Najczęściej system ERP nie jest wyposażony w moduł dotyczący kompleksowego zarządzania produkcją, dlatego wymaga modułu MES.
Moduł MES umożliwia kompleksowe zarządzanie produkcją i obejmuje m.in.:
- listę surowców,
- szczegółowe informacje o maszynie,
- wydajność operatora produkcji,
- wydajność maszyny,
- postęp zlecenia produkcyjnego,
- czas wykonania zadania,
- awarie i usterki, które miały miejsce podczas realizacji zadania.
Oprogramowanie do zarządzania produkcją – jakie funkcje powinien mieć?
Śledzenie procesów produkcyjnych w czasie rzeczywistym
Dzięki bieżącej kontroli procesów produkcyjnych można szybko zauważyć niską efektywność maszyn bądź pracowników. Jest to szczególnie ważne w przypadku dużych zamówień, gdy liczy się szybkość wykonania zadania.
Planowanie kolejności wykonywania procesów produkcyjnych
Czasem potrzeby firmy zmieniają się z chwili na chwilę, co może wymuszać konieczność zmiany prac. Możliwość ręcznego planowania procesów produkcyjnych znacząco ułatwia sprawne zarządzanie produkcją.
Co więcej, uporządkowane procesy produkcyjne znacząco podnoszą efektywność pracy, a także przyczyniają się do skrócenia czasu pracy.
Śledzenie wydajności maszyn i operatorów
Dokonanie analizy wydajności bez odpowiedniego programu jest bardzo trudne. Oprogramowanie do zarządzania produkcją powinno mieć możliwość śledzenia i analizy wydajności zarówno maszyn, jak i operatorów. Taka funkcja daje możliwość wykrycia tzw. “wąskich gardeł” na linii produkcyjnej (nieefektywnych maszyn), a także niezbyt wydajnych operatorów.
Wykrywanie usterek w czasie rzeczywistym
Bezpieczeństwo w miejscu pracy powinno być zawsze najważniejsze. Czasem jednak trudno jest zauważyć naocznie usterkę od razu – szczególnie w przypadku zarządzania dużą firmą.
Oprogramowanie do zarządzania produkcją, który ma opcję wykrywania usterek w czasie rzeczywistym, znacząco zwiększa bezpieczeństwo w zakładzie i minimalizuje ryzyko wystąpienia niebezpiecznych sytuacji związanych z poważnymi awariami.
Generowanie automatycznych raportów
System, który ma możliwość gromadzenia wszelkich informacji o produkcji, powinien także tę produkcję odpowiednio analizować. Program powinien mieć możliwość generowania automatycznych raportów surowców, zleceń produkcyjnych, wydajności czy usterek. Dzięki temu można łatwo ocenić jakość produkcji, a także zaplanować przyszłe prace z uwzględnieniem raportowanych danych.
Wymiana danych z innymi systemami
Jeśli wybierasz program do zarządzania produkcją, koniecznie sprawdź, czy jest on kompatybilny z innymi systemami. Dlaczego jest to takie ważne? Jeśli będziesz posiadać kilka programów, które świetnie zbierają dane, lecz nie mogą zostać połączone, wszelki analizy będziesz musiał wykonywać ręcznie. To nie tylko pochłania niebagatelną ilość czasu, lecz także stwarza ryzyko popełnienia błędów.
System ERP powinien być kompatybilny np. z systemem MES, APS czy WRM. Dzięki temu, masz dostęp z pozycji jednego programu do wszystkich niezbędnych informacji, które pozwolą na efektywne zarządzanie produkcją i firmą.
Najlepsze oprogramowanie do zarządzania produkcją – podsumowanie
Jeśli chcesz wybrać kompleksowy system do zarządzania produkcją, to koniecznie zwróć uwagę na to, czy posiada on ww. funkcjonalności. Na rynku pojawia się coraz więcej programów, które niekoniecznie są dobre pod względem jakości. Wybierając oprogramowanie, zwróć uwagę nie tylko na funkcjonalności, lecz także firmę, która jest autorem programu.
Przedsiębiorstwo, które od lat produkuje oprogramowania do zarządzania produkcją, zapewnia swoim klientom odpowiednią pomoc, a także niezbędne aktualizacje. Nowe firmy – choć mogą oferować atrakcyjne ceny oprogramowania – mogą zniknąć z rynku równie szybko, co się pojawiły. W takiej sytuacji nie możesz liczyć na żadne aktualizacje, a w najgorszych przypadku Twój program za kilka lat może okazać się przestarzały, co wymusi zakup kolejnego oprogramowania.
Zanim zdecydujesz się na konkretny produkt, weź pod uwagę nie tylko jego funkcjonalność, lecz także producenta. Znana i ceniona firma jest zawsze lepszym wyborem, gdyż udostępnia odpowiedni help support.
Już wiesz czego potrzebujesz? Sprawdźmy czy Optimakers jest rozwiązaniem dla Ciebie!
Napisz, zadzwoń, daj znać! 🙂
A może chcesz przeczytać jak Jak kupować oprogramowanie i uniknąć najczęstszych pułapek? Garść cennych rad!
Jeżeli uważasz, że w Twojej produkcji przyda się usprawnienie funkcjonowania, wypróbuj nasze bezpłatne 14-dniowe demo i sprawdź jaką wartość możemy Ci zaoferować. Chętnie pomożemy!