Czy planowanie produkcji w ERP może zastąpić system APS?

System ERP to jedno z popularniejszych rozwiązań informatycznych wykorzystywanych do zarządzania firmą. Branża produkcyjna charakteryzuje się jednak specyficznymi potrzebami, szczególnie w obszarze planowania produkcji. Tymczasem większość oferowanych na rynku systemów ERP daje możliwość planowania w oparciu o metodę nieograniczonych mocy i zasobów produkcyjnych. Czy taki sposób harmonogramowania może być efektywny? O tym poniżej.

Część firm nadal ręczne planuje produkcję, inne używają do tego celu arkuszy Excela lub systemów ERP. Wraz z rosnącą świadomością i potrzebami coraz więcej przedsiębiorstw produkcyjnych posiadających system ERP, decyduje się dodatkowo na wdrożenie systemów dedykowanych dla produkcji tj. APS (system do planowania i harmonogramowania produkcji).

Podstawowym problemem firm nieposiadających odpowiednich narzędzi do zaawansowanego harmonogramowania i kontroli realizacji produkcji jest brak możliwości szybkiego reagowania na nieplanowane sytuacje wewnętrzne i działanie czynników zewnętrznych. Są one przez to zmuszone do tworzenia dodatkowych nieefektywnych procedur i posługiwania się niepełnymi lub nierzetelnymi danymi, co skutkuje licznymi przekłamaniami oraz ograniczoną wydajnością.

Jak wygląda planowanie produkcji w ERP?

Jak przebiega planowanie produkcji w systemie ERP?

Systemy ERP pozwalają na planowanie w oparciu o nieograniczone moce produkcyjne – co powoduje rozminięcie się z dynamiczną rzeczywistością firm produkcyjnych. System ten nie sprawdza dostępności maszyn, stanowisk pracy czy narzędzi z dokładnością do 1 min. Podobnie wygląda sytuacja jeśli chodzi o dostępność zasobów ludzkich (macierze uprawnień, nieobecności itp.). Systemy ERP nie są w stanie uwzględnić nagłej awarii i na jej podstawie wygenerować zaktualizowaną datę realizacji zlecenia. ERP zaplanuje pracę – jednak nie w kontekście opisanym powyżej – dlatego musimy liczyć się z tym, że zaplanowana ilość działań może być niemożliwa do zrealizowania przy dostępnych mocach produkcyjnych.

Dostosowanie produkcji do częstych zmian zachodzących w zakładzie i precyzyjne odpowiadanie na bieżące zapytania klientów o termin realizacji jest możliwe dopiero, gdy system wykorzystuje algorytmy do planowania i harmonogramowania według ograniczonych mocy produkcyjnych. W oparciu o ich działanie wyznaczany jest wiarygodny termin realizacji, który wynika z dostępności zasobów, czasu dostaw i obciążenia. W taki sposób działa system APS.

System APS – dla kogo?

Systemy tej klasy są dzisiaj narzędziem zwiększającym konkurencyjność praktycznie każdej fabryki, niemniej szczególnie ułatwiają pracę tym firmom, które realizują równolegle dużą ilość zleceń produkcyjnych i które w planowaniu uwzględniają dużą liczbę zmiennych i zasobów (maszyny, urządzenia, gniazda, pracownicy itp.).

System APS jest rozwiązaniem na ograniczenia systemów ERP, ponieważ w czasie rzeczywistym każdorazowo zmienia harmonogram w oparciu o bieżące dane z produkcji, narzędziowni czy magazynu. Samo planowanie to kilkadziesiąt sekund – planista otrzymuje gotowy plan generowany przez system automatycznie lub – zgodnie z preferencjami- może się to dziać w sposób półautomatyczny albo ręczny. Zaktualizowany harmonogram z systemu APS jest dostępny dla systemu ERP oraz systemów klasy MES – dzięki temu wszyscy użytkownicy mają szybki dostęp do kluczowych danych.

System APS od Optimakers to nowoczesne narzędzie, które zaplanuje produkcję, zaktualizuje harmonogram, pokieruje pracownikami i zaalarmuje Cię w razie ryzyka- do tego jest intuicyjny w obsłudze i łatwo go skonfigurować z innymi popularnymi dla produkcji systemami! Dowiedz się więcej o rozwiązaniu Optimakers tutaj.

Ze względu na strukturę organizacyjną, osoba zajmująca się Zamówieniami nadzorowała również proces realizacji poszczególnych zleceń – tak aby informować klientów o postępach pracy.

Testuj System APS

Możesz przetestować system APS do planowania produkcji, zupełnie bezpłatnie przez 14 dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *