Czym są systemy traceability i dlaczego są przydatne w procesach produkcji?

Traceability to termin, który jest coraz bardziej rozpowszechniony w różnych przedsiębiorstwach produkcyjnych. Jego efektywność i pozytywny wpływ na procesy zarządzania produkcją jest doceniany od lat przez wielkie firmy motoryzacyjne i elektroniczne. W ostatnim czasie zaczęli go także wprowadzać mniejsi przedsiębiorcy, którzy są zainteresowani rozwojem swojej firmy. Dowiedz się, na czym polega to rozwiązanie i jakie zalety wpływają na jego rosnącą popularność.

Spis treści:

  1. Traceability – co to jest?
  2. Kto musi używać systemów identyfikowalności?
  3. W jakich branżach przydaje się system traceability?
  4. Jak zaimplementować śledzenie produkcji?
  5. Dlaczego identyfikowalność procesu produkcyjnego jest ważna?
  6. Oprogramowanie traceability – zalety

Traceability – co to jest?

Traceability to termin zapożyczony z języka angielskiego, który oznacza system zajmujący się identyfikowalnością procesów. Jego dosłowne tłumaczenie („zdolność namierzania”) wyjaśnia ideę takiego oprogramowania. Jest to system, który pozwala na pełną identyfikowalność procesu produkcyjnego.

System traceabiblity pozwala na śledzenie produkcji na każdym jej etapie – zarówno na etapach procesu wytworzenia produktu, jak i działaniach łańcucha dostaw. Z pomocą kodów kreskowych czy nazwy dostawcy można łatwo wykryć ewentualne nieprawidłowości, które będą negatywnie wpływać na sprzedaż czy bezpieczeństwo towarów.

Idea śledzenia produktów aż do końcowego etapu sprzedaży do klienta docelowego znacząco ułatwia kontrolę nad procesami produkcyjnymi.

Traceability a system ERP

Główna różnica pomiędzy systemem ERP a tracebility dotyczy realnych danych z hali produkcyjnej. System ERP zakłada, że do produkcji każdego produktu używasz dokładnie tę samą ilość, jaka jest wykazana w BOM. System identyfikowalności polega na dokładnych danych, które są przekazywane np. ze stacji ważenia, więc pozwala na śledzenie danych w czasie rzeczywistym.

Oba rozwiązania świetnie działają ze sobą, gdy są zintegrowane. Traceability umożliwia dokładny odczyt danych rzeczywistych z magazynu czy sali produkcji, które następnie może wysyłać do systemu ERP. Dzięki takiemu rozwiązaniu jesteś w stanie szybko ustalić źródła problemów.

Kto musi używać systemów identyfikowalności?

W niektórych branżach możliwość prześledzenia drogi produktu jest wymagana prawnie. Zgodnie z rozporządzeniem nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady dn. 28 stycznia 2022 systemy traceability są wymagane na każdym etapie produkcji sektora żywności, pasz i zwierząt hodowlanych, a także dodatków do żywności. Każdy producent ma obowiązek posiadać systemy identyfikowalności ze względu na bezpieczeństwo konsumentów.

Dlaczego jest to takie ważne? W przypadku gdy GIS (Główny Inspektorat Sanitarny) zauważy jakiekolwiek nieprawidłowości w ww. produktach, to może nakazać producentowi wycofanie ich ze sprzedaży. Ręczne prześledzenie produkcji danego wyrobu i jego dokładnej ścieżki logistycznej byłaby niemożliwa do odtworzenia dla człowieka. Niezawodne systemy identyfikowalności nie mają z tym najmniejszego problemu. Potrafią szybko odtworzyć pełen łańcuch dostaw i wyświetlić niezbędne dane.

W jakich branżach przydaje się system traceability?

Systemy traceability pomagają usprawnić produkcję w wielu branżach. Takie rozwiązanie coraz częściej stosowane jest w produkcji:

  • elektroniki,
  • aut,
  • maszyn,
  • kosmetyków,
  • chemii gospodarczej
  • czy nawet odzieży.

Nie są to jednak jedyne branże, gdzie identyfikacja procesów produkcji może przynosić wymierne efekty. Błędy zdarzają się na każdej linii produkcyjnej, a prawidłowe monitorowanie i skuteczne śledzenie przepływu produktów pozwala na szybką identyfikację wadliwego elementu. Reasumując, otrzymujesz wiele wartościowych rozwiązań w jednym miejscu.

System traceability w procesie produkcji – rodzaje

Identyfikowalność w systemach zarządzania produkcją można podzielić na:

  • wewnętrzną – pozwala na śledzenie materiałów i partii produktów od producenta do konsumenta,
  • zewnętrzną – umożliwia śledzenie produktów od klienta do producenta.

Wewnętrzna identyfikowalność rejestruje wszystkie działania produkcyjne na terenie zakładu, a zewnętrzna określa, skąd pochodzą surowce wykorzystane w trakcie produkcji i ścieżkę logistyczną do konsumenta.

Jak zaimplementować śledzenie produkcji?

Prawidłowe śledzenie procesów wymaga implementacji odpowiednich narzędzi. Wdrożenie traceability w struktury przedsiębiorstwa wymaga zastosowania m.in. znakowania numerów identyfikacyjnych partii produktowych i numerów identyfikacyjnych produktów. To zadanie mogą ułatwić odpowiednie kody QR lub znaczniki RFID, które umożliwiają śledzenie w czasie rzeczywistym wszystkie procesy produkcji. Dzięki temu system traceability, pozwala na znaczą optymalizację łańcucha dostaw, poprzez skrócenie czasu pracy, a także poprawę automatyzacji.

Do prawidłowego działania systemu niezbędne będą czytniki kodów kreskowych, bramki RHID czy kamery wizyjne. Dzięki nim możesz sprawdzić, w którym momencie doszło do powstania wady, co pozwoli Ci zapobiegać przyszłym błędom produkcyjnym.

Dlaczego identyfikowalność procesu produkcyjnego jest ważna?

W przypadku, gdy GIS lub UOKiK każe Ci wycofać produkt, nie musisz tracić zysku z całej produkcji, lecz wyłącznie jednostkowej partii. Co więcej, po dokładnej analizie etapów produkcji możesz stwierdzić, który komponent lub podzespół wpłynął na powstanie wady. System pozwala szybko rozwiązać problemy związane z wszelką wadliwością, co wpływa pozytywnie na przyszłą redukcję kosztów produkcji.

Oprogramowanie traceability – zalety

System gromadzi dane historyczne, które są kluczowe dla przyszłych procesów produkcyjnych. W niektórych branżach taka baza danych jest wymagana prawna, jednak nie warto traktować takiego oprogramowania jako przymusu przedsiębiorstwa. To ogromne ułatwienie, które może usprawniać działania całego procesu produkcyjnego.

Do największych zalet automatyzacji śledzenia należą:

  • Lepsza kontrola jakości,
  • ograniczenie ryzyka,
  • łatwa identyfikacja zdarzeń przeszłych,
  • większa efektywność działań na wszystkich etapach procesu produkcyjnego.

Czy dlatego warto go wykorzystać? Odpowiedz sobie na to pytanie lub skorzystaj z naszej wiedzy, którą chętnie się podzielimy. Skorzystaj z formularza kontaktowego lub napisz bezpośrednio na maila, a odpowiemy najszybciej jak to możliwe. Oprogramowanie traceability to ogrom korzyści, które możesz wykorzystać w Twojej produkcji i które przyniosą Ci mnóstwo korzyści. Warto więc pochylić się nad tym tematem mocniej, żeby poznać jego korzyści.

1 comments

  1. Zbigniew Bogacz

    Dzień dobry
    Szukam firmy która wykona dla oprogramowanie uwzgledniające cały system śledzenia produktu wraz z podrzędnymi stacjami zbierania danych.

Comments are closed.