Efektywna obróbka metalu

Efektywna obróbka metalu – system do zarządzania produkcją

System do zarządzania produkcją to niezbędne narzędzie w zakładach zajmujących się obróbką plastyczną, chemiczną czy mechaniczną elementów metalowych. Konkurencja w tej branży jest duża, dlatego przedsiębiorstwa cały czas muszą podejmować działania, które mają zwiększyć przewagę rynkową. Działania te, to m.in. unowocześnianie parku maszynowego i metod zarządzania, zwiększanie poziomu obsługi klienta oraz jakości produktów. Aby było to możliwe konieczna jest bieżąca kontrola i wgląd w rzetelne dane na temat wszystkich procesów w przedsiębiorstwie. Takie możliwości daje system do zarządzania produkcją Optimakers.

Wyzwania branży obróbki metali 

Firmy zajmujące się obróbką metali borykają się z szeregiem specyficznych uwarunkowań rynku, do których należą m.in.:

 • duża wrażliwość na zmianę cen rynkowych,
 • zmienne koszty surowców,
 • krótkie cykle życia produktu,

Do tego dochodzi konieczność stałego podnoszenia jakości usług i produktu przy jednoczesnym obniżaniu marż. Czynniki te powodują, że firmy dążą do nieustannego podnoszenia wydajności. W tym przemodelowania procesów – produkcyjnych oraz tych związanych z łańcuchem dostaw.

Jakie obszary działania branży obróbki metali wspiera oprogramowanie do zarządzania produkcją?

System do zarządzania produkcją w branży metalowej Optimakers pozwala zachować kontrolę nad całą produkcją, dostarcza zaawansowane analizy i symulacje typu “what if”. Dzięki algorytmom sztucznej inteligencji, szybko i precyzyjnie określi możliwości produkcyjne pod kątem nowego zlecenia. Także błyskawicznie zmodyfikuje obecny harmonogram uwzględniając wszystkie zmienne. W jakich innych aspektach może wspomóc, oprócz kontroli i elastyczności planowania?

 1. Podnoszenie przejrzystości operacyjnej
  Modułowa budowa Optimakers sprawia, że wszystkie kluczowe procesy są koordynowane w sposób scentralizowany, z poziomu jednego narzędzia. Informacje w czasie rzeczywistym pozwalają reagować i rozwiązywać problemy zanim urosną one do poziomu generującego poważne straty. Modułowa architektura systemu dla przemysłu metalowego zapewnia elastyczność wdrożenia i swobodę wyboru.
 2. Wyższa jakość obsługi
  Moduł CRM pozwala skutecznie zarządzać relacjami z klientem – gromadzić i weryfikować dane historyczne na temat współpracy. Aktualne i precyzyjne dane produkcyjne z Optimakers pozwalają natomiast przekazywać klientom wiarygodne informacje na temat statusów i terminów realizacji.
 3. Poprawa terminowości realizacji zleceń i dokładne wyceny
  W wycenach uwzględniane są wszystkie niezbędne dane (np. koszty pracy, surowce, kooperacja, wielkość odpadów). Dane gromadzone przez system, aktualizowane w czasie rzeczywistym, pozwalają zapewnić możliwie płynny proces realizacji zleceń (ograniczając wąskie gardła, eliminując przestoje itp.). Dodatkowo, pełna kontrola nad magazynem, optymalnymi stanami i automatyczne zamówienia do dostawców ułatwiają z jednej strony terminową realizację, a z drugiej podawanie klientom realnych dat.
 4. Redukcja kosztów bez utraty jakości
  Wydajne zarządzanie procesami w branży metalowej, ograniczenie marnotrawstwa zasobów materiałowych i ludzkich, awarii i przestojów, wczesne wykrywanie wad jakościowych oraz automatyzacja procesów powodują, że koszt wytworzenia pojedynczego detalu maleje. Tym samym, jakość pozostaje na tym samym, a nawet wyższym poziomie. Wzrost jakości wynika z doskonałej organizacji procesu kontroli jakości, a także pełnej identyfikowalności oraz możliwości śledzenia produktu.

Wszystkie te kwestie składają się na duże redukcje strat w całym łańcuchu dostaw, zwiększenie płynności finansowej oraz rentowności przedsiębiorstwa.

Jeżeli uważasz, że w Twojej produkcji przyda się usprawnienie funkcjonowania, wypróbuj nasze bezpłatne 14-dniowe demo i sprawdź jaką wartość możemy Ci zaoferować. Chętnie pomożemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *