Jak wesprzeć Ukraińców na produkcji w czasie wojny?

Poranek 24.02.2022 rozpoczął się okropnymi informacjami, które wstrząsnęły światem. W Ukrainie rozpoczęła się oficjalna wojna. Tak ważne wydarzenia całkowicie odmienią nie tylko los naszych sąsiadów. Także w wielu naszych firmach i na produkcji wywoła to z pewnością zmiany, na które prawdopodobnie nie jesteśmy gotowi.

Strach, złość, obawy, smutek. Obecnie każdy z nas mierzy się ze skrajnymi emocjami związanymi z sytuacją w Ukrainie. W ostatnich latach przyzwyczailiśmy się już do obecności narodowości ukraińskiej w najbliższym otoczeniu. Widzimy Ukraińców wśród znajomych, rodziny czy współpracowników. Wiele firm, szczególnie produkcyjnych, zatrudnia Ukraińców lub ma ukraińskich kontrahentów, dostawców, klientów. Nadszedł moment, gdy musimy wykazać się nie tylko empatią, ale także umiejętnościami zarządzania w kryzysowej sytuacji.

Spis Treści:

Ukraińcy na produkcji

Pracownicy z Ukrainy to zapewne codzienność w większości firm produkcyjnych. W ubiegłym roku (2021) zarejestrowano do pracy 1,63 mln pracowników narodowości ukraińskiej w Polsce. Dane te zebrano na podstawie złożonych oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom. W 2021 roku aż 537 tys. dokumentów wystawiono dla pracowników do prostych prac fizycznych. Wielka część z nich to prace na produkcji. Ponad 147 tysięcy dokumentów dotyczyło magazynierów, a 139 tysięcy oświadczeń dotyczyło pakowaczy i znakowaczy. Założę się, że widzisz w tej sytuacji także stanowiska, które obsadzasz w swoich procesach produkcyjnych.

Jak radzić sobie w obliczu kryzysu?

Konflikt zbrojny to zapewne jedna z sytuacji, na które nie jesteśmy gotowi. Często możemy zaplanować sobie scenariusze działania na wypadek długotrwałej choroby pracownika, epidemii czy masowych odejść. Wojna jednak nie jest sytuacja, do której jesteśmy przyzwyczajeni. Nie wiemy jeszcze do przyniosą najbliższe dni, ale powinniśmy przygotowywać się na to, że sytuacja raczej będzie mało sprzyjająca. Kolejna fala pandemii, gwałtownie wzrastające ceny produkcji, inflacja. Gdy do tego wszystkiego dochodzi sytuacja zbrojna u naszych sąsiadów, naprawdę robi się groźnie.

Wyzwania HR w kwestii Ukraińców w produkcji w momencie wybuchu wojny

Zdawać by się mogło, że całkiem niedawno stawaliśmy w obliczu kryzysu związanego z epidemią koronawirusa. Mocno dotknęła ona działy osobowe produkcji. Teraz sytuacja jest jeszcze trudniejsza.

W najbliższych dniach możesz zauważyć u swoich pracowników pełen wachlarz emocji, z którymi mogą sobie nie poradzić. Strach, obawa o bezpieczeństwo swoich bliskich, niepewność ekonomiczna. Prawdopodobnie zastanawiasz się teraz jak w obliczu tej trudnej sytuacji, wesprzeć swoich pracowników z Ukrainy. Jak pomóc im oraz ich bliskim, którzy mogą być dotknięci konfliktem i niebezpieczeństwem?

Sytuacje, których możesz się spodziewać w związku z wybuchem wojny w Ukrainie

Spadek motywacji pracowników

Spadek motywacji z uwagi na niepewność i sytuację może wpłynąć na całe kadry produkcji. Nie dotyczy on jedynie pracowników z Ukrainy, ale wszystkich pracowników. Aby utrzymać odpowiednią motywację pracy oraz poczucie bezpieczeństwa w tym trudnym czasie, powinieneś zadbać o jasną, transparentną komunikację wewnątrz firmy. Jeżeli pracownicy są odpowiednio informowani o bieżącej sytuacji , bardzo często zdarza się, że inicjatywy oddolne potrafią być na tyle znaczące i dobre, że wystarczy jedynie je odpowiednio wspierać i być może dofinansować.

Konieczna jest szczera, otwarta komunikacja i podtrzymanie szacunku do pracowników.

Ukraińcy na produkcji i możliwy spadek produktywności

Jasne jest, że w obliczu tak trudnej sytuacji, niektórzy pracownicy po prostu nie będą mogli skupić się na swojej pracy. Pozwól im na to. Nie zawsze pracownicy muszą być w 100% wydajni i produktywni. Czasami trzeba wykazać się po prostu sercem i zrozumieniem sytuacji.

Niedostępność siły produkcyjnej

Może się wydarzyć, że pewnego dnia pracownicy produkcji po prostu nie stawią się w pracy. Mężczyźni być może będą wracać do swojej Ojczyzny, by jej bronić. Kobiety być może będą przytłoczone zbyt napiętą sytuacją. Wszyscy będą dbać o siebie i swoje rodziny. Może okazać się także, że mamy do czynienia z wielkim napływem uchodźców z Ukrainy do Polski.

Co w takiej sytuacji zrobić? Wspierać, rozumieć i przeplanować pracę.

W kwestii przeplanowania akurat możemy pomóc.

Ukraińcy na produkcji, a wsparcie firmy

Aby firma stanęła na wysokości zadania i była w stanie odpowiednio zadbać o swoich pracowników, konieczna jest szczera i otwarta komunikacja. Kluczowe jest podtrzymanie szacunku do pracowników i zrozumienie.

Jeżeli od tego wyjdziemy, na pewno łatwiej będzie poukładać się w nowej rzeczywistości.

Pewnie Twoja produkcja będzie notować niżesz wyniki produktywności i finansowe. Pamiętaj, by w miarę możliwości zadbać najpierw o pracowników, a później wspólnie poukładamy procesy na nowo.

Jeżeli uważasz, że w Twojej produkcji przyda się usprawnienie funkcjonowania, wypróbuj nasze bezpłatne 14-dniowe demo i sprawdź jaką wartość możemy Ci zaoferować. Chętnie pomożemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *